Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. november 2020

Plošné testovanie

Južné Tirolsko ide v našich šľapajach, ale robí to trochu inak

Kým na Slovensku stále vládne doba analógu, Taliani sú technologicky inde.

Južné Tirolsko ide v našich šľapajach, ale robí to trochu inak

Testovanie v Bolzane. FOTO TASR/AP

Témou dňa sú dnes nové dlhodobé plány boja s koronavírusom, s ktorými prišiel ako minister zdravotníctva Marek Krajčí, tak aj predseda SaS Richard Sulík. Kým sa však dozvieme, na akej finálnej podobe sa zhodli odborníci a najmä politici, venujme ešte chvíľku plošnému testovaniu, s ktorým sa v istej fáze vývoja pandémie okrem iného počíta v oboch plánoch.

Slovensko má za sebou tretie kolo testovania vo vybraných 458 mestách a obciach. Zúčastnilo sa na ňom 110 609 ľudí a pozitívny test malo 2501 z nich, teda 2,26 percenta. Účasť predstavuje 30,49 percenta z počtu otestovaných v rámci daných obcí počas celoslovenského testovania.

Hoci išlo prvýkrát o testovanie na čisto dobrovoľnej báze, okrem toho, že sa podľa slov premiéra tento princíp neosvedčil, vieme aj to, že s veľkou pravdepodobnosťou nebolo posledné. Ďalšie celoplošné testovanie Slovenska by sa mohlo konať prvý decembrový víkend, teda o dva týždne, ako naznačil premiér Igor Matovič v relácii V politike na TA3.

Aj tento víkend sa však testovanie na Slovensku prekrývalo s iným plošným testovaním vo svete. Kým počas druhého kola slovenského testovania to bol prebiehajúci pilot v anglickom Liverpoole, kde sa od začiatku novembra dobrovoľne otestovalo zatiaľ len niečo vyše 153-tisíc ľudí z pol milióna obyvateľov, tento víkend k antigénovému manévru pristúpilo aj Južné Tirolsko.

Táto nemecko-jazyčná autonómna oblasť Talianska, veľkosťou populácie (530-tisíc) podobná nielen britskému Liverpoolu, ale i slovenskej Bratislave, patrí medzi najzasiahnutejšie regióny krajiny. Miera pozitivity z PCR testov v provincii stúpala počas posledných dní až k 50 percentám.

Hospitalizovaných je 323 ľudí a ďalších 38 je na jednotke intenzívnej starostlivosti. Nemocnice v Južnom Tirolsku sú na hrane svojich kapacít s viac ako 95 percentami obsadených lôžok, ktoré sú určené pre covidových pacientov, pričom taliansky národný priemer predstavuje niečo vyše 50 percent. V pol miliónovej provincii od začiatku pandémie zomrelo už 462 ľudí.

Foto - TASR/AP

Južné Tirolsko je tiež jedným zo siedmich talianskych regiónov, kde úrady z dôvodu vážnej pandemickej situácie nariadili obmedzenie pohybu ľudí a ekonomických aktivít. Väčšina obchodov je tak zatvorená a ľudia na odchod z domu potrebujú písomné zdôvodnenie. Ide tak o podstatne prísnejšie opatrenia než platili na Slovensku i v čase zákazu vychádzania.

Región ťažiaci z cestovného ruchu sa tak pred začínajúcou lyžiarskou sezónou rozhodol slovníkom slovenského premiéra zhodiť na hnusobu atómovú bombu a pokúsiť sa vykrútiť jej krk. Aj tamojšia vláda tak dúfa, že plošným testovaním pretrhne reťazce infekcie a zachráni zimné, pre región veľmi dôležité, obdobie.

Dobrovoľnosť po slovensky

Miestna administratíva chcela plošným antigénovým testovaním osloviť približne 350-tisíc ľudí, teda okolo 80 percent populácie staršej ako 5 rokov. Deti do tohto veku a osoby, ktoré už mali pozitívny výsledok testu na koronavírus, alebo sú v izolácii, rovnako ako obyvatelia domovov pre seniorov a pacienti v nemocniciach, sa na teste zúčastniť nemuseli.

Hoci testovanie bolo prezentované ako dobrovoľné, išlo skôr o slovenský princíp dobrovoľnosti: prevádzky, ktoré sa na ňom odmietli zúčastniť, mali byť nariadením vlády zavreté, a tí zamestnanci, ktorí na ňom odmietli participovať, boli suspendovaní. Do 29. novembra tak musia zostať v domácej izolácii a čerpať dovolenku. Hoci miestna vláda trvá na tom, že testovanie je dobrovoľné, v podnikoch, v ktorých sa zamestnanci stretávajú s inými ľuďmi, je test „de facto“ povinnosťou.

Testovanie prebiehalo od piatka do nedele v 116 obciach od ôsmej rána do šiestej večer. Testovalo sa len v interiéroch, a to na školách, v telocvičniach a lekárňach. A bude pokračovať aj nasledujúce tri dni, ale už len v lekárňach a v ambulanciách všeobecných lekárov. Na testovanie sa využívali antigénové testy Relab a Abott (tieto testy sme v istom množstve nakúpili aj my, hoci u nás majú dominanciu testy firmy SD Biosensor).

Vyradením exteriérového testovania sa v Južnom Tirolsku na rozdiel od nás zbavili debaty spochybňujúcej výsledky testov z dôvodu nízkej vonkajšej teploty, pri ktorej môžu byť antigénové testy podstatne nespoľahlivejšie. Diskusia o nedostatočnom záchyte z dôvodu falošnej negativity však prebieha aj tam.

Celkovo bolo zriadených vyše 600 odberných miest, ktorých chod zabezpečovalo viac ako 11-tisíc zdravotníkov a dobrovoľníkov. Na testovaní sa zúčastnilo 343 227 ľudí, z ktorých bolo pozitívne testovaných 3 185, teda necelé jedno percento.

Táto účasť prekvapila aj samotnú administratívu provincie, ktorá očakávala, že sa príde otestovať niečo medzi 200- až 250-tisíc ľuďmi. Najvyšší predstaviteľ Južného Tirolska, Arno Kompatscher, tak výsledok označil za „mimoriadny“.

Inzercia

Pozitívni musia ostať v karanténe desať dní. Tomu, komu sa v priebehu tejto doby nepreukážu žiadne symptómy, karanténa končí. Ani tu sa kontakty pozitívnych netrasujú a dokonca, na rozdiel od Slovenska, ani tie najužšie nejdú automaticky do karantény. Ak sa chcú však izolovať, či už pozitívni alebo negatívni, môžu sa ubyvotvať v covidových hoteloch. V prípade, že sa u ľudí prejavia symptómy, musia požiadať lekára o PCR test. Ak je negatívny, izolácia sa končí.

Podrobné výsledky hneď, nie po dvoch týždňoch

Zásadný rozdiel v Južnom Tirolsku je však v organizácii testovania. Človek pri registrácii dostal na základe svojej zdravotnej karty vlastné identifikačné číslo. Po otestovaní na výsledok nikto v blízkosti odberného miesta nečakal, keďže mohol byť potenciálne infikovaný, a tak zamieril rovno domov, kde do hodiny dostal e-mail s informáciou o pozitivite či negativite.

Foto TASR/AP

Výsledky tak nikto nedostáva na žiadnom papierovom certifikáte, ale elektronicky.

Keďže Južné Tirolsko išlo na to podstatne digitálnejšie ako Slovensko, má podrobné výsledky po jednotlivých obciach s účasťou aj podielom pozitívnych, dokonca aktualizované aj po časových intervaloch niekoľkokrát denne. Údaje, ku ktorým sme sa my dopracovali po viac ako dvoch týždňoch, majú v Taliansku samosprávy hneď a môžu tak s nimi operatívne pracovať.

Samozrejme, oznámenie výsledkov touto formou spôsobilo aj problémy. Asi 10 percentám ľudí, ktorí boli na teste, neboli výsledky včas odoslané, pretože e-mailová adresa alebo telefónne číslo boli zadané nesprávne. Vedenie provincie si však chybu priznalo a problém operatívne vyriešilo.

Negatívny výsledok ako vstupenka na slobodu tu však neplatí. Po testovaní nedochádza k žiadnemu uvoľňovaniu opatrení, lockdown i reštriktívne opatrenia platia naďalej.

Plošné testovanie tohto typu v Južnom Tirolsku, podobne ako na Slovensku, nebude jednorazovou akciou. Aj tu budú nasledovať ďalšie pretestovania v menších okresoch, komunitách či medzi rizikovými skupinami. Informáciu, kde cielene zasiahnuť, majú však Taliani značne skôr, než sme ju mali my. Čo bude ďalej nevedia ani v Tirolsku, ale do konca týždňa plánujú urobiť nové vyhodnotenie situácie.

Masové testovanie podľa Arna Kompatschera, ktorý stojí na čele provincie „nebolo všeliekom ani riešením problému,“ je však podľa neho lepšie nekonvenčne reagovať na zvyšujúci sa počet prípadov v novembri a na oplátku tak zachrániť vianočný biznis a lyžiarsku sezónu v decembri.

„Bez skríningu sme riskovali lockdown až do Vianoc, ale teraz môžeme začať znovu otvárať krok za krokom, počnúc od utorka základnými školami,“ zdôraznil. Tiež dodal, že podiel pozitívnych na úrovni jedného percenta sa môže javiť ako nízke číslo, ale podľa neho je to v súlade s výsledkami Slovenska a ďalších regiónov, ktoré uskutočnili skríning tohto typu.

Do Južného Tirolska zamierili aj pozorovatelia z Rakúska, ktorí taktiež plánujú istú formu hromadného testovania počas prvého decembrového víkendu. A pozrieť sme sa tam mali ísť aj my, priekopníci v plošnom testovaní, pretože to, ako sme ho previedli, bolo určite v niečom prelomové, no na detailné výsledky sme čakali pridlho. A za ten čas sme stratili prehľad o skutočnej epidemiologickej situácii.

Naše čísla sú stále zahmlené, ako sa zmieňuje aj premiér Matovič, a kvôli poklesu PCR testov, ktorých sa za včerajšok vykonalo len smiešnych 1 773, hoci laboratóriá majú kapacitu 22-tisíc testov, sa tak naďalej okrem počtu hospitalizovaných nemôžeme o žiadne číslo celkom spoľahlivo oprieť.

Forma, ako sa k masovému testovaniu postavili v Južnom Tirolsku, je v mnohom nášmu prístupu veľmi podobná, no v niečom je tiež ukážkou toho, že keď dvaja robia to isté, nie je to to isté.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.