Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. november 2020, 11:15

Celoplošné testovanie

Matovič naznačil, že pretestovanie pred Vianocmi môže byť o dva týždne

Matovič naznačil, že pretestovanie pred Vianocmi môže byť o dva týždne

Testovanie v obci Valaliky v okrese Košice – okolie v nedeľu 22. novembra 2020. FOTO TASR – František Iván

Sulíkova SaS ukáže svoj protipandemický plán v pondelok, navrhuje regionálny princíp.

Ďalšie celoplošné testovanie Slovenska by sa mohlo konať prvý decembrový víkend, naznačil premiér Igor Matovič v relácii V politike na TA3.

„Aj obstaranie testov je nastavené tak, že by to mohlo byť o dva týždne,“ povedal. Podľa Matoviča sa osvedčilo, že ľudia dostali výhody, ak sa dali otestovať po krátkom lockdowne.

Predseda vlády naznačil, že dobrovoľnosť testovania sa cez víkend neosvedčila. Upozornil na možnosť opätovného nárastu denného prírastku nakazených. 

Na otázku, či je šanca, aby žiaci išli do školy už 30. novembra, Matovič odpovedal kritikou Richarda Sulíka, že vetoval plán na tzv. komunitné testovanie, ktorým premiér podmieňuje otváranie škôl a reštaurácií. „Z toho, čo viem, tak Richard Sulík nepríde s plánom, ako splniť podmienky konzília,“ poznamenal. „Richard Sulík dostal úlohu z matematiky, ale on ju rieši zo slovenčiny,“ dodal premiér.

Premiér Matovič zatiaľ nepočíta s tým, že by ľudia cez Vianoce dostali zákaz cestovať medzi okresmi, ako to bolo cez veľkonočné sviatky. „Zatiaľ sa spolieham na zodpovednosť ľudí. Ale ak uvidíme, že ľudia si povedia, že im nič nehrozí, tak vtedy nič nie je vylúčené. Ale nepredpokladám, že by sa ľudia zvlčili,“ vyjadril sa.

Na otázku o preplatení nákladov samosprávam z prvého a druhého kola plošného testovania uviedol, že akciu organizovalo ministerstvo obrany. „Túto debatu registrujem trochu zboku, organizáciou bolo poverené ministerstvo. Preplatí to ministerstvo financií na základe údajov, ktoré dostanú,“ povedal.

Absolútna väčšina starostov podľa neho poctivo preukázala náklady. Naznačil, že niektorí tak neurobili, a preto je namieste kontrola. Hovorí, že náklady na zriadenie jedného odberného miesta boli v hodnote pár sto eur, nie desiatok tisíc. Starostovia, ktorým záleží na ochrane zdravia obyvateľov, podľa neho určite financie našli.

Vyjadril sa tiež k ankete expremiéra Petra Pellegriniho o predčasnom ukončení volebného obdobia vlády.  „Čo je to za anketu, keď tam môžete do aleluja hlasovať,“ poznamenal. Pripomenul, že v ankete OĽANO spred volieb bolo zabezpečené, aby nemohol jeden človek hlasovať viackrát. Poukázal na to, že Pellegrini bol v minulosti digitálnym lídrom. „Šuflikanti sa tu hrali, že sú digitálni lídri,“ uviedol s tým, že tak vyzerala aj digitalizácia.

Na adresu referend o predčasných voľbách avizovaných opozíciou uviedol, že ak vyzbierajú podpisy, drží im palce. Ide podľa neho o ústavné právo občanov. Pripomenul, že v minulosti navrhoval zníženie kvóra pri referende, vtedajšia koalícia to však odmietla.  „Teraz sa budú hrajuškať s anketou, potom sa budú hrajuškať s referendom,“ podotkol s tým, že na referendum zrejme aj tak nepríde dosť ľudí.

Inzercia

Sulíkov plán pracuje s regiónmi

Minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík chce v pondelok predstaviť svoj plán zvládania pandémie nového koronavírusu. Pri prijímaní opatrení sa má podľa neho jasne stanoviť hranica, ktorá má byť vyrátaná z viacerých údajov. Základom má byť zohľadnenie miery nákazy v regiónoch. Plán sa má venovať i testovaniu.

Sulík to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Exminister hospodárstva Peter Žiga zo strany Hlas-SD nemá problém s prijímaním opatrení regionálne. Tvrdí, že vláda nemá plán a riadi sa tým, čo premiérovi Igorovi Matovičovi aktuálne napadne.

„Základ je taký, že sa nebudeme dívať na Slovensko ako na jeden celok bez ohľadu na to, aká je kde miera nákazy,“ priblížil Sulík svoj plán. Slovensko by sa malo rozdeliť na obvody podľa regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Prísnejšie opatrenia majú byť tam, kde je situácia horšia. Dodal, že pozerať treba na viaceré dáta.

„Treba vyrátať hranice, nie si ich vycucať z prsta,“ podotkol s tým, že hranica by mala závisieť od počtu nakazených, teda incidencie – koľko ľudí sa nakazilo v prepočte na 100 000. Zvlášť sa má pozerať na štatistiky pri senioroch a rýchlosť stúpania prípadov z týždňa na týždeň.

Žiga zdôraznil potrebu jasných pravidiel prijímania opatrení. Poukázal na susedné krajiny, ktoré už predstavili jasné plány. Tvrdí, že vláda SR nič také nemá. Argumentuje doterajším prijímaním opatrení. „Čo napadne pánovi premiérovi, to platí,“ podotkol. Hovorí tiež o rozdieloch v štatistikách pri plošnom testovaní a pri PCR testovaní. Poukázal na pokles PCR testov.

Sulík reagoval tým, že sa ďalej testuje masívne. Na koaličnú radu ide so súhlasom s testovaním v okresoch s vysokou incidenciou. Nemusí byť podľa neho povinné, vie si predstaviť doterajší model kombinácie zákazu vychádzania s výnimkami. Keďže má na starosti ekonomiku, doteraz podľa vlastných slov podobné veci neriešil. Teraz ho však premiér vyzval na vypracovanie plánu. „Pochopil som to tak, že vlastne nemá žiadny plán. Keď niečo takéto potrebuje, mohol mi to povedať v súkromí,“ uviedol.

Počas týždňa by sa mal v Národnej rade voliť nový šéf Generálnej prokuratúry. SaS podľa Sulíka nemá zatiaľ favorita, počkať chcú na ukončenie vypočutia kandidátov. „Potom si sadneme a dohodneme sa na jednom mene, ktoré podporíme,“ dodal. V koalícii je podľa jeho slov dohoda na zelenej karte pri voľbe. Na vypočutie zvyšných kandidátov podľa Žigových slov čakajú aj nezradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

Dotkli sa aj protestov 17. novembra. Sulík si myslí, že polícia ich zvládla dobre. Ocenil uzavretie ulice pred Úradom vlády SR a to, že nevyužili vodné delá. Žiga negatívne hodnotil nenosenie rúšok na viacerých záberoch z protestov. V súvislosti s anketou Hlasu-SD o predčasnom ukončení volebného obdobia vlády Žiga uviedol, že chceli poznať názor ľudí, no z technického hľadiska asi všetko nedotiahli, ako mali. Sulík si myslí, že anketa nebola úmyselný podvod.

Dnes treba vedieť

pred 44 minútami

Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku začala v piatok po 8.00 h rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry väzobne stíhať spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka a ďalšiu obvinenú Danu Arpášovú.

pred hodinou

Klub FC Nitra nevyplatil od augusta viacerým futbalistom mzdy. Ako informovalo piatkové vydanie denníka Šport, hráči v spolupráci s Úniou futbalových profesionálov žiadajú okamžité uhradenie záväzkov. Ak ich klub nesplatí, na budúci týždeň sa 17 z nich stane voľnými hráčmi.