Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
25. október 2020

Pilotné testovanie

Podobá sa na voľby. Až na to, že nemá víťaza

Strávili sme jeden celý deň ako súčasť testovacieho tímu v Námestove na Orave.

 Podobá sa na voľby. Až na to, že nemá víťaza

Odberné miesto v Námestove. Foto – Postoj

Na Slovensku sa počas víkendu koná pilotné testovanie antigénovými testami. Ako prvý si testovaním prešiel najzasiahnutejší región Oravy, ktorý pozostáva z troch okresov – Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín –, a východoslovenský okres Bardejov. Ide o skúšku predtým, než si testovaním prejde celá krajina.

Za prvé dva dni dosiaľ otestovali 121 518 osôb, z ktorých odhalili 4 432 pozitívne testovaných ľudí na antigénový rýchlotest. Teda 3,65 percenta. Napriek rýchlosti a rozpačitosti organizácie celej akcie s názvom Spoločná zodpovednosť je zrejmé, že o testovanie je veľký záujem. Už po dvoch dňoch ide o dve tretiny populácie daných okresov.

Ako testovanie prebieha?

Na odberné miesto do bývalej lekárne neďaleko polikliniky v Námestove prichádzam v piatok o 7:20 ráno. Hoci sa testovanie začína až o ôsmej, na mieste čakajú už prví ľudia. Takmer všetky okná i dvere bývalej lekárne sú otvorené, aby bolo zabezpečené dostatočné vetranie.

Počas prípravy miestností vojakmi dostávame od hlavného armádneho veliteľa nášho odberného miesta prvé pokyny s popisom práce. Ešte pred premiérom si totiž idem vyskúšať úlohu administratívneho pracovníka – zapisovateľa. Nie však na tri hodiny, ale na celý deň.

Pracovaná náplň je v zásade jednoduchá: po vstupe človeka na odberné miesto overiť totožnosť po preukázaní občianskym preukazom (či v prípade detí preukazom poistenca), do knihy vytlačenej výhradne na účel tejto akcie zapísať meno, priezvisko a dátum narodenia a človeku priradiť identifikačné číslo.

Každý účastník totiž dostane totožné trojčíslie. Jeden papierik s číslom si necháva a dva odovzdáva zdravotníkom pri stere. Následne s papierikom, ktorý mu zostal, si po vyhodnotení testu, na ktorý čaká v exteriéri, prichádza po výsledok. Informáciu o negativite či pozitivite antigénového testu ďalší dobrovoľník zaznačí na certifikát, ktorý mu odovzdá.

Bez negatívneho testu sa totiž od soboty Oravci nemôžu pre zákaz vychádzania pohybovať mimo domácnosti. A to je aj základný dôvod, prečo je účasť na Orave veľmi vysoká.

V našom prípade certifikáty s výsledkom antigénového testu vystavuje študentka medicíny piateho ročníka, ktorá v septembri sama prekonala ochorenie Covid-19, ale s ľahkým priebehom.

Pozitívny už po troch minútach

Z pozície zapisovateľa v stručnosti každému účastníkovi vysvetľujeme priebeh nasledujúcich minút. Na registrácii sme boli v piatok dvaja. Okrem mňa aj 20-ročný vojak, študent druhého ročníka. Kým jeden zapisuje, druhý vysvetľuje alebo vystrihuje čísla. Miestami to s množstvom výstrižkov pripomína kurz šikovných rúk či výtvarnú výchovu na prvom stupni.

Napriek tomu je pri číslach kľúčové nepomýliť sa, aby človek dostal správny výsledok testu.

Ľudia boli počas celého dňa milí, zväčša mĺkvi a kde-tu sa našiel aj niekto, kto sa nás opýtal, či ešte vládzeme. Až na jednu výnimku mali všetci správne nasadené rúško a veľká časť ľudí mala aj gumené rukavice.

EASYFOTO TASR – Maroš Černý

Po registrácii ľudia postupujú na odbery. Tie vykonávali dve vojačky, jedna lekárka a druhá zdravotná sestra. Kým jedna vykonáva ster z nosa, druhá po aplikácii roztoku čaká na vyhodnotenie rýchlotestu, ktorý pripomína tehotenský. Dve paličky znamenajú pozitivitu, jedna negativitu.

Zo skúseností z prvého dňa naši zdravotníci hovoria, že dve paličky sa pri pozitívnych ukážu už do troch minút. Tvrdia, že v takom prípade ide zrejme o veľmi infekčných ľudí. Z 303 otestovaných sa počas dňa ukázalo len 12 pozitívnych.

Okrem toho bol súčasťou nášho tímu aj jeden policajt, ktorý stál pred vstupom do budovy a dohliadal na to, či sa ľudia ešte pred prekročením prahu dverí vysmrkali a vydezinfikovali si ruky. Určite to bolo bezpečnejšie, ako by mali podobné úkony vykonať v interiéri.

V budove sa nachádzali ďalší dvaja vojaci – jeden stál medzi registráciou a miestom na stery, druhý zas pri východe, kde dohliadal na to, či ľudia dodržiavajú dostatočné rozostupy, a po vyhodnotení testu vyzval čakajúcich na prevzatie výsledku.

K tomu celé odberné miesto zastrešoval ešte jeden vojak, ktorý bol hlavným manažérom a koordinátorom. Okrem neustálej kontroly priestorov a dohľadu, či si pravidelne dezinfikujeme ruky a meníme rukavice, tiež každé tri hodiny nahlasoval priebežné výsledky na ústredňu. Dokopy nás tak na odbernom mieste bolo deväť.

Po oboznámení sa so všetkými základnými inštrukciami podpisujeme dobrovoľnícke zmluvy s mestom Námestovo. Na odber prichádzame ako dobrovoľníci bez nároku na odmenu, o čom sme boli upovedomení ešte vo štvrtok. 

Vzhľadom na to, že mesto nevie, či im štát dobrovoľníkov preplatí, žiadnu odmenu radšej ani nesľubuje. Avizovaných sedem eur na hodinu tak zrejme dostávajú len zdravotníci, ktorých zabezpečenie majú na starosti vojaci. Preplácanie všetkých nákladov mesta spojených s testovaním je dodnes podľa prednostu Námestova Dušana Jendrašíka veľká neznáma. Bez ohľadu na to nám mesto z vlastných zdrojov zabezpečilo počas dňa dve bagety a dobošku.

Prvá hodina bez obleku

Po všetkých formalitách začíname s testovaním. Je krátko po ôsmej, no traja z nás ešte nemajú za sebou antigénový test, na rozdiel od vojakov, ktorí prišli už otestovaní. Podvedome počítame s tým, že sme negatívni, inak by to skrížilo plány celému tímu.

Napriek tomu je jasné, že začneme s oneskorením, no v porovnaní s inými miestami nie tak neskoro. V niektorých obciach v okolí sa kvôli nedostatku zdravotníkov či materiálu začalo až o desiatej. Našťastie, všetky testy sú negatívne a nič nebráni tomu, aby sme otvorili odberné miesto aj pre verejnosť.

Až na to, že s kolegom na registrácii nemáme okrem rúšok a rukavíc žiadne ochranné prostriedky. Vojaci síce ochranné obleky zadovážili, počtom sú však limitované predovšetkým pre zdravotníkov. Napriek tomu ďalej registrujeme.

O probléme informujem nášho veliteľa i koordinátorku mesta. Keďže koronakrízu mapujem niekoľko mesiacov, je mi pomerne jasné, že bez ochranných prostriedkov by som po dni s približne 300 potenciálne pozitívnymi ľuďmi s koronou odišiel domov minimálne ja.

Veliteľ akcie problému rozumie a rozhodne sa mi darovať vlastný ochranný štít, ktorý si sám pred akciou kúpil. Štíty sú vec, ktoré vojsku vo výbave chýbajú a aj pre zdravotníkov si ich museli pred testovaním požičať z neďalekej polikliniky. Vojaci na našom odbernom mieste nosia iba rúška a rukavice, hoci na množstvo ľudí, ktoré sa priestorom premelie, by mali zvážiť určite väčšiu ochranu.

Po prvej hodine testovania okolo 9:20 nám mesto po zistení, že sme od vojska nedostali obleky, zabezpečilo vlastné, ktoré si nakúpilo v prípade, že vojsko ich pre dobrovoľníkov nebude mať dosť. Vzhľadom na to, že sme dvaja a dostávame dva obleky, zostávame v nich oblečení celý deň, aj počas obednej prestávky.

Udržať väčšinu fyziologických potrieb 12 hodín však nie je jednoduché. Zaraz chápeme, aké to majú zdravotníci v týchto dňoch náročné. Popri práci však človek niektoré z nich vytesní. Alebo sa radšej poriadne nenapije.

Ľudia poslušne v dlhých radoch s rozostupmi

V priemere sú zdravotníci za hodinu schopní otestovať približne 25 ľudí. Naše zdravotníčky dosiahli rekord po obedovej prestávke, keď sa vyslovene „hecli“ a za jednu hodinu spravili až 43 výterov.

Ľudia čakali na našom odbernom mieste na testovanie v prvý deň približne hodinu a pol, takmer vždy v dostatočných rozostupoch. Zgrupovali sa len členovia jednej domácnosti. V iných miestach či tiež v niektorých obciach, ako napríklad v tej najdlhšej na Slovensku – v Oravskej Polhore – však ľudia čakali aj štyri hodiny. V iných prípadoch sa zas do dedín chodili testovať ľudia z miest, v ktorých by museli čakať dlhšie.

Problémom dlhšieho čakania bol však najmä nezorganizovaný príchod ľudí. Podľa abecedného poradia, ktoré ohlásila armáda v deň testovania, sa nikto neriadil, ale vzhľadom na to, že testovanie prebiehalo počas pracovného dňa, to ani veľmi nedávalo zmysel. V niektorých obciach, ako napríklad v Oravskom Veselom, však testovanie rozdelili na základe číslovania domov.

V Námestove ľuďom odporúčali prichádzať na odberné miesta podľa obvodov, zväčša tak, ako sú zvyknutí i počas volieb. Ľudia chodili aj mimo tohto poradia, no napriek tomu sme nikoho neposlali preč. Na odbernom mieste sme mali aj dvoch cudzincov a minimálne jednu pani z iného okresu, ktorá nás o tom sama upovedomila. Keďže sme pred testovaním dostali pokyn nezaznačovať adresu, viac sme ani nezistili, a tak podrobnejšie údaje nemá ani armáda.

Napriek tomu ľudia trpezlivo a v pokoji čakali, na mieste tiež nevznikali žiadne konfliktné situácie. Zväčša sa prichádzali otestovať naraz celé rodiny. Prístup ľudí chválilo ako mesto, tak aj vojaci. „Vojsko povedalo, že môžeme byť hrdí na to, že máme takých trpezlivých ľudí,“ tvrdí prednosta mestského úradu Dušan Jendrašík.

Za vysokú účasť môže podľa neho práve štvrtková tlačová konferencia po zasadnutí Ústredného krízového štábu. Hovorí, že ľudí najviac presvedčilo to, že bez testu nebudú môcť ísť do práce. Ako ďalej vysvetľuje Jendrašík, ľudia sa aj vystrašili, od platnosti sobotného zákazu vychádzania je v meste úplne prázdno. Veľká časť ľudí sa tiež netajila tým, že išla na testy pre svoje zdravie a z dôvodu, že chcú chrániť svoju rodinu.

Problém v chýbajúcich zdravotníkoch i nefunkčnosti databázy

Zatiaľ čo na pleciach mesta bolo zabezpečiť dvoch dobrovoľníkov na odberné miesto, všetky priestory a vybavenie, čo sa týka stolov, stoličiek a osvetlenia, ako aj jednu zodpovednú osobu, ktorá bude v prípade miesta súčinná s armádou, vojaci mali na starosti všetko ostatné. Aj organizáciu zdravotníkov. A tí chýbali.

Prečo vypadli zdravotníci? „Jednoducho neboli,“ hovorí prednosta. „Až ráno sa zistilo, že nám chýbajú, preto sme museli spojiť odberné miesta. Nebola iná možnosť.“

Inzercia

V neďalekej Zubrohlave mali napríklad len jedno odberné miesto s jedným zdravotníkom, a ani ten jeden v sobotu neprišiel. Preto si ho museli podľa starostu obce Pavla Bugeľu zabezpečiť z vlastných radov.

FOTO TASR – Erika Ďurčová

Aj z nášho odberného miesta mala ísť jedna zdravotníčka po obednej prestávke na iné miesto, no nakoniec zostala. Inak by sme určite nedokázali otestovať ani 303 ľudí, ktorých sme na mieste vybavili.

V súvislosti s dobrovoľníkmi i zdravotníkmi je podľa slov prednostu mestského úradu problém so stránkou korona.gov.sk, cez ktorú sa majú ľudia nahlasovať. Jendrašík hovorí, že stránka nefunguje dostatočne. Na mesto sa podľa neho obracali zdravotníci i lekári s tým, že sa cez stránku zaregistrovali, no nikto sa im neozval späť. Tvrdí, že na to upozorňovali aj ministerstvo zdravotníctva, no zmenu zatiaľ nezaznamenal.

Zdravotníkov mohlo byť tak podľa neho viac, keby nahlasovanie fungovalo. Ich telefonáty tak následne posúval armádnemu veliteľovi, aby pre nedokonalosť systému počas testovania nechýbali.

Ako dobrovoľník som problém so stránkou korona.gov.sk mal aj ja osobne. Hoci som sa zahlásil ešte počas tlačovej konferencie premiéra v utorok, nikto sa mi dodnes neozval. A tak som následne išiel cez stránku mesta Námestovo, ktorá v prípade záujmu žiadala o zaslanie e-mailu.

Na základe neho sa mi vo štvrtok pred testovaním ozvali, na ktorom odbernom mieste mám v piatok ráno nastúpiť. Čo sa týka organizácie dobrovoľníkov, ich zabezpečenie nefunguje všade rovnako. Napríklad v Dolnom Kubíne si ich vojaci riešili vo vlastnej réžii a mesto tak tých svojich muselo zrušiť.

O týždeň budú chýbať aj vojaci

Chýbajúci zdravotníci boli hlavným problémom pilotného testovania. O to viac to bude problém v rámci celoplošného testovania. Ak sa v súčasnosti naakumulovali všetky sily na Oravu a Bardejov a nestačilo to, ľahko si možno predstaviť, že problém bude aj v prípade celého Slovenska. Ale o to väčšmi to platí aj v súvislosti s armádou.

Počas pilotného testovania sa len v štyroch slovenských okresoch podľa slov ministra obrany Jaroslava Naďa nachádzalo 2200 vojakov, z toho 800 na odberných miestach a zvyšok ako podpora v logistike. Ak väčšina odberných miest fungovala vďaka vojakom, ktorí v niektorých okresoch pokryli všetky ľudské zdroje potrebné na testovanie, v rámci celoplošného testovania s tým bude určite veľký problém.

Vojakov je približne osemtisíc. Ak na štyri okresy bolo vyťažených 2200, je jasné, že na 79 okresov počet osemtisíc stačiť nebude. Už teraz vojaci s policajtom na našom odbernom mieste diskutovali o tom, že odsledovať, či ľudia dodržujú zákaz vychádzania, je pri takomto nasadení silových zložiek, ktoré sú koncentrované najmä do odberných miest, viac-menej nereálne.

Rovnako otázne je, nakoľko by situáciu zvládli samosprávy, ak by armáda na ne delegovala viac povinností. Doteraz totiž ide predovšetkým o akciu ministerstva obrany. K tomuto kroku bude armáda zrejme nútená pristúpiť, pretože to z kapacitných dôvodov nebude mať šancu pokryť.

Zvládneme to bez armády?

Prednosta Mestského úradu v Námestove tvrdí, že s armádou sa im spolupracuje i komunikuje veľmi dobre. „Je to na profesionálnej úrovni, ľudia od najvyšších veliteľov až po rádových vojakov sú veľkí profesionáli. Myslím si, že keby to neorganizovali oni, tak to úplne padne. Klobúk dole pred Ozbrojenými silami,“ hovorí s tým, že v ľuďoch tiež vzbudzujú rešpekt.

Komunikácia s okresným úradom či štátnymi orgánmi podľa neho viazla. „Okresný úrad slúžil skôr ako preposielateľ mailov než ako inštitúcia, ktorá odpovedala na naše otázky,“ hovorí Jendrašík. S armádou sa tak snažia byť čo najviac súčinní, pretože podľa neho funguje po všetkých stránkach.

EASYFOTO TASR – Maroš Černý

O väčšine informácií pred pilotným testovaním sa na mestskom úrade dozvedali až z tlačoviek premiéra Igora Matoviča, ktoré si pozerali zo záznamu. A čo nevedeli, to podľa jeho slov vyriešili „za pochodu“.

Vojaci sa na odberných miestach starajú takmer o všetko, od dezinfekcie až po likvidáciu kontaminovaného odpadu. Ten po každom dni odvážajú do garáže, ktorú na to vyčlenilo mesto. V nedeľu večer či v pondelok ráno by ho podľa prednostu mali vojaci spoločne odviezť.

Vojaci mali v meste zabezpečovať aj dvakrát denne dezinfekciu priestorov odberných miest, no vzhľadom na to, že na podobné úkony nemali prístroje, táto aktivita ostala v rukách mesta.

V piatok to ešte nebolo celkom jasné, pretože vojaci s materiálom prišli o piatej ráno. Aj preto sa priestory počas obednej prestávky špeciálne nedezinfikovali. Dostali sme však vlhčené antibakteriálne utierky, ktorými sme mali poutierať aspoň všetky povrchy, s ktorými môžu prísť ľudia do kontaktu.

Čo sa týka našich vojakov, tí vstávali už o tretej, aby stihli v prvý deň operácie všetko rozviezť a odberné miesta včas vybaviť, čo sa im v rámci Námestova aj podarilo.

Prečo sa rozvoz prostriedkov neuskutočnil skôr? Ani niektorí vojaci si neboli istí, či sa akcia nakoniec uskutoční. „Večer som sa síce zbalil, ale nevedel som, či sa ráno niekam pôjde. Nakoniec mi 3:30 zazvonil telefón, že odchádzame,“ hovorí jeden z vojakov v našom tíme.

Splnilo testovanie účel?

Podľa koordinátorky mestského úradu pre odberné miesta Kataríny Rusinovej by testovanie malo väčší zmysel vtedy, keby ľudia na odberné miesta prichádzali tak ako na voľby, teda do miestností v Námestove by mohli prísť len Námestovčania.

„Tým, že nielen v rámci okresu, ale v podstate v rámci celého regiónu ste sa mohli otestovať kdekoľvek, získané informácie môžu byť skreslené. Za prvý deň sme mali v Námestove okolo 2500 otestovaných, z ktorých bolo 54 pozitívnych. Viac však nevieme,“ hovorí.

Podľa nej tak nemožno povedať, koľko ľudí prišlo na test čisto z Námestova, pretože v Námestove mohli byť pokojne otestovaní aj ľudia z Bobrova, neďalekej obce, ktorí počas dňa v meste pracujú.

„Ani vďaka plošnému testovaniu nevieme, nakoľko veľký problém je výskyt korony v Námestove,“ dodala. Prednosta mestského úradu Dušan Jendrašík tiež nevie, či je správne, že na Orave bude plošné testovanie až trikrát, hoci verí, že testovanie má zmysel.

Koordinátorka sa tiež pýta, kde sú tie tisíce nakazených, o ktorých sa v súvislosti s Oravou denne hovorí, keďže percentá pozitívnych z antigénových testov nie sú také hrozivé. Súčasné testovanie tak podľa nej opäť len skresľuje pohľad na Oravu v rámci štatistík.

Dodáva, že mnohí tiež dostatočne nechápu, že antigénové testovanie nie je porovnateľné s kvalitnejším PCR testom, a tak môžu mať teraz mylnú domnienku, že sú negatívni, hoci môžu byť aj tak pozitívni. Dúfa však, že testovanie odhalí aspoň superšíriteľov, u ktorých ochorenie už prepuklo a vyradí ich tak predčasne z obehu.

A čo si myslia o celoplošnom testovaní? „Uvidíme, keď sa všetci otestujeme,“ hovorí Katarína Rusinová. Pilotné testovanie na Orave hodnotí pozitívne nielen z hľadiska disciplinovanosti ľudí a toho, že vnímajú závažnosť situácie, ale aj preto, že sa vďaka nemu podarí odchytať všetky nedostatky. Keby však nebolo pilotné testovanie, nevie, ako by dopadlo celoplošné.

„Však ste sám mali možnosť vidieť, kde ešte treba zabrať,“ hovorí s tým, že bez pomoci armády by nebolo možné zvládnuť takú náročnú akciu, akou je celoplošné testovanie.

Či bude účasť o týždeň iná ako teraz, si prednosta netrúfa odhadnúť. Ľudia sú podľa neho nevyspytateľní. „Na ľudí apelujeme, aby na testovanie išli znova. Keď to už mesto v takejto miere spoluorganizuje, nech sa to teda využije,“ dodáva Jendrašík.

Otázkou zostáva, čo s tými, ktorí sa zúčastnili na testovaní ako personál. Či už išlo o zdravotníkov, vojakov, ale i dobrovoľníkov. Napriek všetkým ochranným prostriedkom by možno s odstupom času bolo na mieste otestovať aj ich. V takom prípade však už PCR testami.

Premiér Igor Matovič už po prvom dni, keď sa podarilo zachytiť 2 225 pozitívne testovaných ľudí na antigénové testy, pripustil, že testy nemusia zachytiť všetkých pozitívnych na koronavírus SARS-Cov-2. Podľa premiérových výpočtov až približne 4 450 ľudí z testovania, čo je oproti zachyteným dvojnásobok, odchádzalo s mylným pocitom, že sú zdraví, hoci sú pozitívni, no zatiaľ neinfekční.

Testovanie na mieste, kde je vzhľadom na incidenciu väčšia pravdepodobnosť výskytu pozitívnych, určite má svoj zmysel. Na iných miestach však možno veľmi ľahko naraziť na limity antigénových testov. Hoci Orava i Bardejov po víkende napriek nelichotivej epidemiologickej situácii ukázali, že vedia byť účasťou i disciplínou opäť príkladom, skúsenosť z pilotného testovania ukazuje, že zorganizovať to celoštátne môže byť hlavne z dôvodu nedostatočných kapacít vo viacerých smeroch oveľa náročnejšou úlohou.

Odporúčame