Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. október 2020, 13:27

Prieskum

Tretina učiteľov si myslí, že očkovanie proti Covid-19 je prípravou na čipovanie

Tretina učiteľov si myslí, že očkovanie proti Covid-19 je prípravou na čipovanie

Foto - TASR

Takmer polovica pedagógov na druhom stupni základných škôl by sa nedala zaočkovať a 60 percent verí, že vírus bol vytvorený umelo.

Prieskum agentúry Focus medzi učiteľmi druhého stupňa základných škôl pre stranu Spolu a Európsku ľudovu stranu ukázal, že nemalá časť pedagógov verí v súvislosti s pandémiou koronavírusu konšpiráciám a veľká časť nedôveruje vláde.

Viac ako štyridsať percent z nich si myslí, že Covid-19 je len bežné vírusové ochorenie podobné chrípke. Takmer polovica učiteľov by sa nedala zaočkovať, aj keby bola vakcína klinicky otestovaná a bezplatná. Tretina považuje očkovanie proti Covid-19 za prípravu na čipovanie ľudí.

Nemalá časť učiteľov druhého stupňa má problém aj s nosením rúšok, ktoré sú v školách povinné. Tretina z nich si totiž myslí, že je to v rozpore s princípmi slobody a demokracie a takmer štyridsať percent sa prikláňa k názoru, že nosenie rúšok má negatívne zdravotné dôsledky.

S tým, že druhá vlna pandémie je len nafúknutá mediálna bublina súhlasí 35 percent učiteľov.


Zdroj: Spolu

Agentúra realizovala prieskum medzi 518 učiteľmi druhého stupňa základných škôl z celého Slovenska. Údaje zbierala od 24. septembra do 5. októbra. 

Až takmer šesťdesiat percent pedagógov si podľa prieskumu myslí, že koronavírus bol vytvorený umelo v laboratóriu, polovica z nich dokonca súhlasí, že bol zámerne rozšírený medzi ľudí.

Iba tretina je toho názoru, že vírus vznikol prirodzene v prírode.

"Ruka v ruke s pandémiou čelíme na Slovensku aj agresívnemu konšpiračnému vírusu. Tento vírus ohrozuje naše zdravie a životy ľudí tým, že podstatne podkopáva ochotu ľudí chrániť sa pred šíriacou chorobou, spochybňuje overené fakty a vplýva na život a vzdelanie v našich školách, ktoré by mali podporovať kritické myslenie,” hovorí europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu/EPP).

 

Inzercia


Zdroj: Spolu

Prieskum tiež ukázal, že až 62 percent si myslí, že vláda súčasnú situáciu s pandémiou nezvláda. 

Takmer polovica považuje informácie o koronavíruse, ktoré poskytuje vláda, za nepravdivé. Súčasnej vlády dôveruje v tomto smere iba polovica opýtaných.

Zdroj: Spolu

Takmer polovica učiteľov kritizuje aj spôsob, akým zvládlo ministerstvo školstva prvú vlnu pandémie.

"Nespokojnosť sa týka zabezpečenia hlasových a dátových služieb pre učiteľský zbor. Drvivá väčšina učiteľov si náklady musela hradiť zo svojich vlastných zdrojov," hovorí predseda strany Spolu Juraj Hipš.

Metodickú podporu počas prvej vlny označila za nedostatočnú takmer polovica učiteľov.        


Zdroj: Spolu

Dnes treba vedieť

pred 51 minútami

Parlamentné vypočúvanie kandidátov mala byť pôsobivá novinka a ukážka novej, vyššej politickej kultúry. Nevydalo. To, čo predvádzali poslanci, hlavne Šeliga, Dostál a Baránik, bolo trápne. Miestami to už nevyzeralo ako provokatívna kritika zabalená do ostrých otázok na kandidátov, ale ako stoka, ktorá mala očierniť a vyradiť z hry tých, s ktorými páni poslanci nerátajú. Píše Dag Daniš.

pred 52 minútami

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vyzval zdravotnícke zariadenia, aby matkám neodoberali ich novonarodené deti s ochorením COVID-19. Podľa jeho slov je takéto správanie neprípustné. Na problém poukázala poslankyňa a podpredsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Vladimíra Marcinková (Za ľudí), ktorá o nápravu žiadala v otvorenom liste adresovanom Krajčímu.

pred hodinou

Ministerstvo hospodárstva nemá k dispozícii žiadne informácie o bezpečnostných rizikách spätých s jadrovou elektrárňou Mochovce. Rezort hospodárstva tak reagoval na vyjadrenia riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského pre Denník N, podľa ktorého Mochovce predstavujú veľký bezpečnostný problém.

pred hodinou

Poslanci taiwanského parlamentu sa pobili v rokovacej sále. Dôvodom boli nezhody okolo rozhodnutia vlády, ktorá chce umožniť dovoz hovädzieho a bravčového mäsa z USA na Taiwan. Zákonodarcovia nacionalistickej opozičnej strany Kuomintang prekazili vystúpenie premiéra Su Čen-čchanga tým, že v sále vysypali vrecia s bravčovými vnútornosťami.

pred 3 hodinami

Pomalý pokles počtu hospitalizovaných v nemocniciach je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího spôsobený aj tým, že domovy sociálnych služieb nechceli prijímať svojich pozitívne testovaných klientov späť. A to aj vtedy, keď boli asymptomatickí. Títo ľudia môžu podľa ministra tvoriť v nemocniciach aj polovicu z hospitalizovaných.

pred 3 hodinami

Ak chcete mať mobilitu k svojim blízkym na Vianoce, musíte ju obmedziť v tieto dni,“ uviedol infektológ Pavol Jarčuška. Ak sa situácia nebude zlepšovať, jedným zo scenárov je aj lockdown. Pandemický semafor sa v pondelok na Ústrednom krízovom štábe schvaľovať nebude, pretože konzílium odborníkov na štvrtkovom stretnutí s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom zatiaľ nenašlo spoločnú cestu. Potrebuje viac času na zosúladenie oboch semaforov. 

pred 3 hodinami

Testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 nebude možné zabezpečiť celoplošne pre všetkých, vyhlásil minister školstva Branislav Gröhling po rokovaní so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska. Minister dodal, že pracujú skôr s verziou pilotných overovaní.

pred 3 hodinami

Pendlerom, študentom či zamestnancom pracujúcim v zahraničí, na ktorých sa doposiaľ vzťahovala výnimka, pribudne od 7. decembra povinnosť preukázať sa negatívnym antigénovým testom na koronavírus. Nemal by byť starší ako dva týždne, informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.