Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
02. október 2020

Sila dobročinnosti

Ako Slováci s Volkom vybehali 100 tisíc obedov v škole pre najchudobnejšie deti

Ani pandémia nezastavila unikátnu charitatívnu akciu. K Jánovi Volkovi sa pre „Máriine jedlá“ virtuálne pridávali behať stovky ďalších.

Ako Slováci s Volkom vybehali 100 tisíc obedov v škole pre najchudobnejšie deti

Ján Volko pozýva na charitatívny beh Mary’s Meals, kde každý bežec svojím štartovným 18,30 eur uhradil náklady na školské stravovanie jedného dieťaťa žijúceho v extrémnej chudobe počas celého školského roka. Foto: Filip Lajčín

Trinásťročnej Famatta z Libérie trvá cesta do školy tri hodiny. Pešo tam prejde cez náročný terén každý školský deň 16 km. Jej rodina žije z drobného predaja dreveného uhlia a ananásov a často musia zbierať lesné plody, aby mali čo dať na stôl pre všetkých členov domácnosti. Jedlá podávané na verejnej škole Jenneh miestnymi dobrovoľníkmi charitatívneho diela Mary’s Meals (Máriine jedlá) sú pre Famattu niekedy to jediné, čo zje za celý deň.

 „Keby som prišla do školy a oni by nevarili, bolo by mi zle. Jedlo mi pomôže učiť sa. Ak jedlo nemám, nedokážem vidieť na tabuľu," hovorí  Famatta. Dobre si uvedomuje, že slobodu od hladu a nádej na lepšie možnosti do budúcnosti sa jej môžu otvoriť práve vďaka vzdelaniu.

Famatta má šťastie, že do školy môže chodiť. Vo svete je 59 miliónov detí v školskom veku, ktoré nenavštevujú základnú školu. Nutnosť hľadať zdroje živobytia, pomáhať rodičom na poli alebo starať sa o súrodencov im bránia vzdelávať sa. Pre tieto deti je škola jednoducho luxusom, na ktorý nemajú čas. Dlhoročný slovenský misionár na Haiti Augustín Vrecko preto hovorieval: „Najprv musíme naplniť brucho, až potom môžeme napĺňať hlavu“.

Na tomto princípe pracujú školské stravovacie programy ako je Mary’s Meals, ktorý poskytuje jedno výživné jedlo v mieste vzdelávania každý školský deň už vyše 1,6 miliónu detí v extrémnej chudobe v 19 krajinách rozvojového sveta. Jedlá deťom priamo v školách z lokálne vypestovaných surovín varia a podávajú tamojší dobrovoľníci, ktorých je viac ako 80-tisíc. Jednoduchá myšlienka funguje: práve jednoduché jedlo láka chudobné deti do škôl a pomáha im získať vzdelanie.

Toto charitatívne dielo pomenované po Márii - Ježišovej matke, ktorá sama vychovávala svoje dieťa v chudobe - spája ľudí všetkých vierovyznaní i ateistov. V roku 2016 pápež František osobne povzbudil zakladateľa Mary’s Meals Magnusa MacFarlane-Barrowa slovami „Vpred! Vpred! Vpred! Nech Boh žehná vaše dielo.“ Ocenila ho aj anglická kráľovná Alžbeta II. a pridávajú sa ďalší. A počet sýtených detí stále narastá.

Foto: Chris Watt

Keď Volkov beh inšpiruje Slovákov k pomoci

Len pred pol rokom sme v Postoji písali o tom, ako Slováci zabezpečili milión porcií jedla pre najchudobnejšie deti sveta. Príbeh malej skupinky nadšencov, ktorí sa rozhodli na Slovensku ako dobrovoľníci rozbehnúť podporu diela Mary’s Meals vtedy zatienilo vypuknutie pandémie. Ani tá však teraz nestopla ich charitatívnu akciu, ktorá sa s veľkým úspechom skončila minulý víkend.

Keď jeden z dobrovoľníkov Mary’s Meals na Slovensku Adam kontaktoval šprintérsku hviezdu Jána Volka s prosbou o podporu chystaného charitatívneho behu, z jeho odpovede sa mimoriadne potešil. Slovenský reprezentant v behu súhlasil. O pár dní už natáčali spolu s profesionálnymi kameramanmi (ktorí tiež súhlasili pomôcť bez nároku na odmenu) inšpiratívny video spot s Jánom Volkom v bratislavskom Horskom parku, ktorý si na sociálnych sieťach pozreli tisícky ľudí. „Ján Volko s kameramanmi nám nielen pomohli beh spropagovať, ale odniesli si zo sebou aj množstvo štípancov od komárov,“ hovorí so smiechom Adam.

Myšlienka behu bola jasná: každý bežec zaplatením štartovného v hodnote 18,30 eur zabezpečil stravovanie v škole pre jedno dieťa žijúce v extrémnej chudobe počas celého školského roka. Práve toľko totiž vďaka nízko nákladovému modelu charity aktuálne predstavujú priemerné ročné náklady na nasýtenie jedného dieťaťa. Bežci si vo „virtuálnom behu“ mohli sami zvoliť symbolické vzdialenosti, ktoré predstavovali trasy, ktoré kvôli jedlu v škole každý deň pešo prejdú konkrétne deti ako Famatta.

Charitatívny beh na sociálnych sieťach podporila speváčka Sima Martausová, behať pozývali olympijský víťaz Matej Tóth a lyžiar Adam Žampa. Do „virtuálneho“ behu sa postupne počas dvoch týždňov pridávali ľudia z celého Slovenska, behali rodiny s deťmi, školské triedy, dôchodcovia. Beh si dokonca odbehli  i Slováci v Švédsku, Nemecku, Belgicku, či Británii.

Inzercia

Zaujímavý bol príbeh slovenského kňaza Pavla Talapku, ktorý odbehol bežeckú trať v dĺžke 18,30 km v jeho terajšom pôsobisku - africkej Ghane. Myšlienka ho tak nadchla, že do svojho „virtuálneho tímu“ zapojil ešte 50 svojich známych a rodinu na Slovensku, pre ktorých sám z Ghany natáčal videá. „Samozrejme, že vždy treba niečo obetovať, vynaložiť patričnú námahu. Ja som napríklad pri mojom behu premokol úplne do nitky a musel som preliezť zamknutú bránu na konci lesa“, hovorí Pavol.

Ako sa organizuje hromadný charitatívny beh v Tatrách počas pandémie

Pre dobrovoľníkov Mary’s Meals bola počas začínajúcej septembrovej vlny pandémie asi najväčšia výzva zorganizovať reálny charitatívny beh v Tatrách, ktorý mal dopĺňať virtuálny beh. Minulý rok si v Tatranskej Lomnici odskúšali prvý ročník behu so 160 dospelými bežcami, detskými behmi a atrakciami, charitatívnym koncertom. Tento rok im bolo jasné, že prioritou musí byť bezpečnosť.

„Ešte v polovici augusta, keď čísla nových nakazených u nás boli relatívne dobré, sme sa rozhodli náš beh plánovaný na 19. septembra obmedziť iba na maximálne 100 zodpovedných dospelých bežcov, za dodržania nadštandardných hygienických podmienok nad rámec povinných opatrení“, vysvetľuje spoluorganizátor behu Viktor Porubský, dobrovoľník a zároveň štatutár združenia Mary’s Meals Slovensko.

Bežci v Tatrách si svoj beh skutočne odbehli zodpovedne. Štartovali v malých skupinkách po desať, v areáli štartu a cieľa museli mať na sebe rúška či šatky, povinná bola dezinfekcia rúk. „Toto rozhodnutie neľutujeme. Bál som sa, či budú všetci rešpektovať extra opatrenia a bol som až dojatý, ako zodpovedne sa všetci správali. Hneď ako dobehli do cieľa si sami nasadzovali vo vyhradenom priestore rúška, ani sme ich, na malé výnimky, nemuseli na to upozorňovať. Boli perfektní. Pri väčšom počte účastníkov by sme to už nevedeli mať s takým prehľadom pod kontrolou“, vysvetľuje Porubský.

Foto: Adam Skirčák

Celý výťažok posielajú priamo na školský stravovací program

Počas dvoch týždňov sa do uplynulej nedele zapojilo do charitatívneho behu 451 virtuálnych bežcov a 78 ľudí behalo v Tatrách. Spolu 529 bežcov tak svojím štartovným v celkovej výške viac ako 10 tisíc eur zabezpečilo prostriedky na vyše 100 tisíc porcií školských obedov pre deti. Vďaka tomu bude mať jedlo počas celého školského roka 529 detí.

Celá suma výťažku z behu putuje v rámci verejnej zbierky na školský stravovací program Mary’s Meals. Na rovnaký účel sa posielajú na medzinárodný zbierkový účet Mary’s Meals aj všetky ostatné príspevky prijaté v rámci verejnej zbierky na Slovensku. Keďže slovenské združenie nemá kanceláriu ani zamestnancov a dobrovoľníci si náklady hradia sami alebo s pomocou svojich známych a sponzorov, nemusí sa na prevádzku združenia z vyzbieraných peňazí odkladať nič. Vyúčtovanie verejnej zbierky potvrdené ministerstvom vnútra, ako aj svoju auditovanú výročnú správu združenie transparentne zverejňuje každoročne na svojom webe. 

Cieľom behu bolo inšpirovať ľudí ku konaniu dobra a ponúknuť im jednoduchú možnosť ako môžu reálne pomôcť zmeniť svet tým najchudobnejším deťom vo svete. Ako zhodnotil Porubský, to sa aj podarilo: „ľudia nám posielali fotky zo svojho behu a písali „ďakujeme vám“. Pritom pomáhali oni sami.“ Znie to možno paradoxne, ale sila dobročinnosti vyvoláva pocit vďačnosti nielen v tých, ktorým sa pomáha, ale aj u tých, ktorí svoju pomoc s láskou poskytujú. Ako povedal na margo charitatívneho behu Ján Volko: „práve takéto malé skutky menia svet“. To platí pre obidve strany.

Viac informácií o diele Mary’s Meals a o rôznych formách pomoci zo Slovenska je možné nájsť na www.marysmeals.sk.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame