Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. marec 2020

Slováci zabezpečili milión porcií jedla pre najchudobnejšie deti sveta

Prostriedky na milión porcií jedla pre deti v extrémnej chudobe sa podarilo na Slovensku vyzbierať dobrovoľníkom z dobročinnej organizácie Mary’s Meals.

Slováci zabezpečili milión porcií jedla pre najchudobnejšie deti sveta

foto: archív Mary's Meals SK

Unikátny projekt podávania jedla chudobným deťom priamo v mieste ich vzdelávania sa realizuje v 18 chudobných  krajinách sveta, vrátane Haiti, Južného Sudánu, Libérie, Indie, Malawi či Madagaskaru. Jedlo tam deťom varia dobrovoľníci z tamojších komunít bez nároku na odmenu pokiaľ možno z lokálne vypestovaných surovín, ktoré im zabezpečuje medzinárodná charitatívna organizácia Mary’s Meals. Deti tak majú možnosť pravidelne sa najesť a zároveň chodiť do školy.

Projekt osobne podporil pápež František a bol ocenený anglickou kráľovnou Alžbetou II či televíziou CNN. Aj keď je dielo Mary’s Meals (Máriine jedlá) nazvané po Ježišovej matke, pomoc je založená na rešpekte a spája ľudí všetkých vierovyznaní i ateistov. Do podpory projektu sa minulý rok zapojilo aj Slovensko, keď tu skupinka nadšencov rozbehla verejnú zbierku.

„Mnoho z detí v rozvojových krajinách nemôže pre chudobu a hlad pravidelne chodiť do školy – musia od mala pracovať, žobrať alebo sa pre hlad nemôžu v škole sústrediť. Školské jedálne nie sú v týchto oblastiach bežné a vďaka jedlu, ktoré im tam uvaria tamojší dobrovoľníci, dostanú pravidelnú stravu a získajú vzdelanie, ktoré im môže pomôcť vymaniť sa z biedy. Myšlienka je veľmi jednoduchá a chceme tak pomôcť čo najviac deťom,“  hovorí Viktor Porubský, dobrovoľník a zároveň štatutár združenia Mary’s Meals Slovensko, ktoré organizuje zbierku na podporu projektu.

Ako sa Slováci vyzbierali na milión jedál 

Počet vyzbieraných jedál zo Slovenska teraz presiahol jeden milión. Taká veľká podpora od Slovákov zaskočila aj samotných organizátorov: „Osvetu projektu robíme na Slovensku viac-menej svojpomocne ako skupinka dobrovoľníkov, z vlastných financií alebo s pomocou známych. To, že projekt začnú podporovať stovky Slovákov sa nám pred rokom ani nesnívalo,“ hovorí Porubský. Slovenské združenie posiela všetky vyzbierané prostriedky priamo na financovanie projektu.

Asi pred rokom a pol sa po prvý krát stretla malá partia rôznorodých ľudí zo Slovenska, ktorí sa nezávisle od seba o projekte dozvedeli zo zahraničia a chceli jeho podporu doniesť aj ku nám.  Na jar roku 2019 potom vzniklo oficiálne občianske združenie Mary’s Meals Slovensko, v júni už mali aj zaregistrovanú verejnú zbierku. Potom začali oslovovať verejnosť, zorganizovali napríklad charitatívny koncert na Orave alebo charitatívny beh v Tatrách. Navštívili tiež  pútnické miesta ako Šaštín, Levoču a Litmanovú.  V stánku tam v modrých tričkách rozdávali letáky a pozývali ľudí povedať o Mary’s Meals ďalej a modliť sa za dielo pre chudobné deti.  

Myšlienka sa šírila prekvapivo rýchlo a Slováci začali projekt podporovať. Dokonca mnohí spontánne prichádzali s nápadmi, ako pomôcť a začali ich sami realizovať. Zorganizovali niekoľko charitatívnych kultúrnych podujatí - divadlo, koncert, prednášky na školách alebo charitatívne jarmoky počas adventu. Inšpiráciou sa stal aj manželský pár, ktorý na vlastnej svadbe pozval svadobčanov, aby neplatili za kytice, ale venovali peniaze na pomoc chudobným deťom vo svete.

Hrnček kaše za 18,30 EUR na celý školský rok

Inzercia

Aktuálne sa celkové náklady na stravovanie jedného dieťaťa počas celého školského roka pohybujú na čistke 18,30 EUR, jedna porcia jedla pre deti vyjde na 9 centov. Takáto suma je možná iba vďaka tomu, že miestne komunity v krajinách, kde sa jedlo podáva, považujú projekt za svoj a tamojší ľudia chodia jedlo pripravovať ako dobrovoľníci. Často sú to práve rodičia detí, ktorí prichádzajú každé ráno, aby jedlo pripravili bez nároku na odmenu. Iba v Afrike je ich viac ako 80 tisíc. Organizácia im poskytne náčinie na varenie, plyn a pravidelne dodáva suroviny  z miestnej produkcie.

Jedlo je síce jednoduché a jednotvárne a bohatšie deti by ho zrejme odmietali jesť, ale dodáva potrebnú energiu. Vo východne Afrike sa väčšinou podáva kaša Likhuni Phala, zmes kukurice a sóje obohatená o živiny potrebné pre zdravý vývin detí. V Indii je to napríklad miska ryže so šošovicou dhal.

Z garážovej charity ku státisícom deťom  

Organizácia Mary’s Meals začala neplánovane ako spontánna pomoc pre jednu školu v Malawi. Podnetom boli slová 14-ročného Edwarda z Malawi v Afrike, ktorý na otázku, aké sú jeho ambície odpovedal: „Chcel by som mať dostatok jedla a jedného dňa chodiť  do školy.“  Táto odpoveď natoľko zasiahla Magnusa MacFarlane-Barrowa, zakladateľa Mary’s Meals, až sa z tejto túžby jedného mladíka stalo dielo, ktoré v mnohom mení definíciu charity.

Dnes organizácia sýti každý školský deň viac ako 1.6 milióna detí v 18 rozvojových krajinách sveta. Milión slovenských porcií pomôže nasýtiť ďalších 4.500 detí počas celého školského roka. Víziou Mary’s Meals  je, aby každé dieťa dostalo jedno jedlo denne v mieste svojho vzdelávania a aby sa tí, ktorí majú viac ako potrebujú, delili s tými, ktorým sa nedostáva ani tých najzákladnejších potrieb.

Viac informácií o projekte Mary’s Meals a o rôznych formách pomoci zo Slovenska je možné nájsť na www.marysmeals.sk.

foto: archív Mary's Meals SK

Inzercia

Inzercia

Odporúčame