Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. apríl 2008

Zo všetkých živočíchov sa vie smiať iba človek, hoci má na to najmenej dôvodov

Autor približne tridsiatich diel. Nositeľ Nobelovej ceny. Vzor mnohých novinárov a spisovateľov. Stratený člen stratenej generácie. Ernest Hemingway, ktorý zo záhrobia odpovie na otázky, ktoré pomôžu zistiť, aký bol. Hovorí sa, že detstvo je najkrajším obdobím života. Aké bolo to Vaše? Detstvo bolo...

Autor približne tridsiatich diel. Nositeľ Nobelovej ceny. Vzor mnohých novinárov a spisovateľov. Stratený člen stratenej generácie. Ernest Hemingway, ktorý zo záhrobia odpovie na otázky, ktoré pomôžu zistiť, aký bol.

Hovorí sa, že detstvo je najkrajším obdobím života. Aké bolo to Vaše?
Detstvo bolo a stále je pre mňa obdobím, ktoré ovplyvnilo celý môj život a vytvorilo zo mňa to, čím som dnes. Bolo veľmi rozporuplné, presne ako ja. Na jednej strane stál môj otec, ktorý vo mne zakorenil moje najlepšie vlastnosti. Vďaka nemu milujem prírodu, lov. Na strane druhej však stála moja matka.

Prečo o nej hovoríte tak smutne?
Nikdy som si s matkou nerozumel. Nesplnil som jej želania, chcela mať dvojičky. Namiesto toho sa jej narodila moja sestra a o osemnásť mesiacov ja. Nemohla to zniesť. A tak si svet prispôsobila svojim predstavám. Obliekala nás rovnako. Dokonca nás aj rovnako česala. Nevadilo jej, že som chlapec, aj tak ma stále obliekala do dievčenských šiat. Ani po čase som na tie roky nemohol zabudnúť. Nikdy sme sa nezmierili. Po jej smrti som jej nedokázal ísť ani na pohreb.

Mesto, v ktorom ste vyrastali - Oak Park v štáte Illinois - bolo v dobe vášho detstva veľmi nábožné. Pociťovali ste to?
Najskôr som to videl u môjho otca. Práve on dával veľký pozor najmä na knihy, ktoré sme čítali. Mohli sme si vybrať len z tých, ktoré nám on sám povolil. Horšie však bolo, keď sa začala riešiť otázka sestrinej školy. Veľmi túžila študovať balet. Otec jej to však zakázal. Bol presvedčený, že štúdium a tanec povedú do zatratenia v pekle.

Ale vy sám ste nežili práve príkladným kresťanským životom...
(smiech) To máte teda pravdu. Myslím si, že mňa ovplyvnila ešte jedna sila, ktorá dotvárala môj život, a tou bola vojna.

Prečo ste sa rozhodli dobrovoľne prihlásiť na vojnu?
Mal som vtedy plno krásnych ideálov. Nemohol som zniesť, že ma odmietli prijať do boja. Mal som totiž problémy s ľavým okom, pre ktoré mi nedovolili bojovať priamo na fronte. Ale vzali ma do Červeného kríža, a tak som sa do centra bojov predsa len dostal ako vodič ambulantného vozidla.

Ak sa na vojnu pozeráte dnes, s odstupom času? Dala vám niečo? Alebo ľutujete, že ste boli jej súčasťou?
Na to je ťažké jednoznačne odpovedať. Na jednej strane utrpela moja psychika, ktorá bola zničená zo straty ilúzie, čo som si riešil veľmi svojsky – alkoholom a ženami. Už len počet mojich manželiek – štyri – je úctyhodný. Alkohol radšej vyčísľovať ani nebudem. Na druhej strane som však práve vďaka vojne dokázal vytvoriť diela, ktoré zo mňa spravili uznávaného autora. Keby jej nebolo, nevznikli by knihy ako Zbohom zbraniam alebo Komu zvonia do hrobu a mnoho iných.

Inzercia

Keď spomínate Vašu tvorbu, kedy ste začali publikovať?
Moje začiatky siahajú až do strednej školy, kde som prispieval do školského časopisu. Písal som tam najmä reportáže a poviedky z okolia Indiánov alebo boxerov, vtedy som na to letel. Nie vždy však z toho bol riaditeľ nadšený. Mal som občas chuť šokovať okolie a darilo sa mi to. Bol som taký malý, drzý, vulgárny rebel. (smiech) Po škole, keď som mal osemnásť, začal som písať do Kansas City Star. Tu som však vydržal len šesť mesiacov. A po nich mi vstúpila do života prvá svetová vojna.

Písali ste mnoho poviedok a zároveň ste boli dopisovateľom z frontu. Čím ste boli viac spisovateľom alebo novinárom?
Ťažko povedať. Mnohé z mojich kníh obsahujú znaky z novinárčiny. Nikdy som nebol jedným alebo druhým. Preto, že som sa cítil byť aj novinárom aj spisovateľom, dokázal som písať obe tieto oblasti naraz. Niekedy s veľmi podobným motívom.

Prečo človek, ktorý získa Nobelovu cenu za literatúru, Pulitzerovu cenu, striebornú medailu za statočnosť alebo bronzovú hviezdu a autor približne tridsiatich diel, spácha samovraždu?
Bude to znieť asi zvláštne, ale spravil som to práve kvôli vymenovaným veciam. Najmä tá Pulitzerova a Nobelova cena vo mne vytvoril pocit, že už nič lepšie nedokážem vytvoriť. Posledné roky som žil na Kube, priatelil som sa aj s Castrom, a v tých časoch ma začala označovať kritika za niečo výnimočné, za spisovateľa storočia a podobne. Každý si asi povie, že to muselo byť veľmi príjemné, ale mne to tak nepripadalo. Pociťoval som neuveriteľný tlak. Nevedel som sa vymaniť z depresie, ktorá ma prenasledovala. Mal som problémy už skôr. Po nehode na jednej poľovačke som začal mať problémy so zrakom. Takmer o päť rokov som so svojou ženou prežil dve letecké havárie. Mnohí si mysleli, že sme už mŕtvi. A boli momenty, kedy som skutočne chcel, aby mali pravdu. Boli to pre mňa ťažké časy, stratil som pamäť, postupne som strácal zrak a cit v rukách. Neudržal som pero. Vtedy som skúsil samovraždu. Až ten tretí pokus bol úspešný.

Veronika Folentová

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

foto:
Jami Carlacio a Eve´s Magazine

Odporúčame

Václav Moravec: Fico sa inšpiroval Zemanom

Václav Moravec: Fico sa inšpiroval Zemanom

Ponuky na tykanie od politikov neprijíma. Aby predišiel vnútornému rozporu, stal sa z neho nevolič. Keby bol Ficovým poradcom, vojnu proti médiám mu nikdy neschváli. Vysokoškolský pedagóg a moderátor najsledovanejšej nedeľnej diskusnej relácie v Českej republike, Václav Moravec. Aký veľký vplyv maj...

Slovenský filmík Muzika

Slovenský filmík Muzika

MUZIKA - réžia: Juraj Nvota - scenár: Ondrej Šulaj, podľa poviedky Petra Pišťanka - kamera: Alexander Šurkala - hudba: Róbert Mankovecký - hrajú: Luboš Kostelný, Tatiana Pauhofová, Marián Geišberg, Csongor Kassai, Karol Spišák, Vladimír Hajdu, Dorota Nvotová, Jan Budař, Marek Geišberg, Peter Pišťane...

Je Daniel Landa extrémista?

Je Daniel Landa extrémista?

V zajetí předsudků láska uvadá. Hledáme rozdílné, namísto sjednocení V súvislosti s tohtoročnou koncertnou šnúrou speváka Daniela Landu nazvanou ČESKOSLOVENSKO 2008 Tour sa isto znovu otvorí polemika o tom, kým je vlastne tento netradičný zjav českej hudobnej scény. Talentovaný umelec, skinhead, na...