Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
20. august 2008

Muž s odhalenou hruďou na Šafárikovom námestí. Opäť

August 1968 zaznamenal svojim objektívom jeden z najznámejších slovenských fotografov Ladislav Bielik. Výstava jeho fotografií s touto tematikou je až do 12. septembra v Bratislave na Šafárikovom námestí. 187 filmových políčok s fotografiami známeho autora si môže bezplatne pozrieť každý. Sú voľne p...

August 1968 zaznamenal svojim objektívom jeden z najznámejších slovenských fotografov Ladislav Bielik. Výstava jeho fotografií s touto tematikou je až do 12. septembra v Bratislave na Šafárikovom námestí. 187 filmových políčok s fotografiami známeho autora si môže bezplatne pozrieť každý. Sú voľne prístupné širokej verejnosti.

Fotografie z augusta 1968 sú na Šafárikovom námestí usporiadané do neukončenej päťcípej hviezdy. Po štyridsiatich rokoch sa medzi nimi na námestie vrátil aj Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom, slávna fotografia, ktorá bola okrem iného uverejnená aj vo výbere 100 fotografií 20. storočia. Tento záber sa stal najvýznamnejším symbolom spontánneho odporu slovenských a českých občanov proti invázii armád Varšavskej zmluvy do Československej socialistickej republiky.


Takmer dve stovky fotografií zachytávajú atmosféru invázie. Návštevníci pri nich dostávajú pocit zúčastnenia. Zrazu sú vedľa ženy, ktorá sprevádza po ulici deti a hrá sa s nimi, aj napriek faktu, že na konci ulice prechádzajú tanky. Pozerá sa do očí sovietskeho vojaka, ktorý možno nesúhlasí s tým, čo práve robí. Dostal však príkaz. Človeku naskočí husia koža, keď cíti ako na neho sovietsky dôstojník mieri zbraň. A pociťuje nesmiernu radosť, keď spolu s mladým mužom, ktorého už možno nikdy neuvidí, dáva na budovu nový názov ulice. Na protest kreslí s mladým dievčaťom posledným kúskom kriedy heslá slobody na nepriateľský tank. Vidí Dominika Tatarku na podstavci Stalinovej sochy. Pridáva sa k nemu a spoločne protestuje proti nevítanej „návšteve“. Spolu s ostatnými ľuďmi zrazu kričí a máva československou vlajkou.

Inzercia

Zábery, ktoré sú vystavené v rámci výstavy majú v sebe veľkú silu. Zobrazujú to, čo z textu vyplýva, ale nie je také jasné. Tak nesmierne obrazné. V texte chýbajú tanky na uliciach. Chýba obraz obyčajného života, ktorý pokračuje aj napriek nim. Na Bielikových fotkách to všetko je.


Atmosféru augusta dokresľuje vydanie denníka Smena z 22. augusta 1968, ktorej kópia je súčasťou výstavy. Práve v tomto vydaní bola po prvýkrát uverejnený aj Bielikov Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom. Okrem iného si tam návštevníci môžu prečítať prejav prezidenta republiky, Vyhlásenie vlády ČSSR, Ohlasy z Ameriky alebo Poslednú slobodnú správu ČSTK.

Veronika Folentová
Foto: autorka

Odporúčame

Brežnevova doktrína žije

Brežnevova doktrína žije

Keď sa v Gruzínsku začalo vážne bojovať, viacerým z nás nebolo všetko jedno. Vojna! Tanky a bombardéry v dnešnej dobe! Niežeby inde vo svete nezomierali v bojoch ľudia, ale Gruzínsko a Rusko akoby k nám boli nejako bližšie. A tak nám odľahlo, keď presne pred týždňom Moskva vyhlásila prímerie, hoci v...

Falošný obraz olympiády v Pekingu

Falošný obraz olympiády v Pekingu

Podvod s malým dievčatkom, ktoré nespievalo hymnu, len otváralo ústa na otváracej ceremónii olympiády, je len jedným z klamstiev týchto olympijských hier, ktoré podporujú predstavivosť namiesto skutočnosti, aby zakryli environmentálne a ľudské katastrofy zapríčinené vládnucou komunistickou stranou. ...