Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
29. august 2020

Tour de France

Tradičný sviatok cyklistiky v netradičných podmienkach

Odolná aj v časoch koronavírusu. Zatiaľ. „Stará dáma“ otvorí svoju 107. edíciu aj s jediným Slovákom na štarte. Peter Sagan patrí opäť k jedným z najhorúcejších favoritov na zisk zeleného dresu. V jeho prípade už ôsmeho.

Tradičný sviatok cyklistiky v netradičných podmienkach

Slovenský cyklista v drese Bora-Hansgrohe Peter Sagan s ochranným rúškom počas oficiálneho predstavenia tímu. Foto – TASR/AP

Tour de France je fenomén, s ktorým nezamávala ani tohtoročná téma číslo jeden – COVID-19. Teda, nie úplne doslovne. Pôvodný termín bol dvakrát zmenený a ešte pred pár mesiacmi vôbec nebolo isté, či budú francúzske cesty svedkami cyklistického vrcholu sezóny.

Riaditeľ pretekov Christian Prudhomme však neostal na pochybách. Pri absencii tokijských olympijských hier a majstrovstiev Európy vo futbale patrí Tour jednoznačné prvenstvo v rebríčku najsledovanejších podujatí.

Až načrieme do čias dávno minulých, vo vyše storočnej histórii sa Tour zastavila iba počas dvoch svetových vojen.

Šou preto musí pokračovať. Aj keď je nutné dodať, že za veľmi špecifických podmienok.

Dvakrát a dosť

Stačia dva pozitívne testy na koronavírus v tíme a môžu sa baliť kufre. Navyše nemusí ísť iba priamo o cyklistov. Do tejto prísnej kvóty sú zahrnutí aj športoví riaditelia, mechanici, maséri a ďalší podporní členovia tímu. Samotná prax predstavuje veľkú neznámu.

V tíme Bora-hansgrohe, na ktorého súpiske nechýba Peter Sagan, mali v ostatných dňoch pozitívny prípad, na základe ktorého sa tím odhlásil z pretekov Bretagne Classic. Infikovaný jazdec absolvoval zakrátko aj druhý test, ktorý nákazu nepotvrdil. Samotný cyklista pritom neprejavoval symptómy.

Odhlásenie sa z jednodňových pretekov je jedna vec, ale predčasný koniec na najprestížnejšom podujatí roka by znamenal pre tímy vážny škrt cez rozpočet. Celá Tour na čele s organizátormi kráča tento rok po veľmi tenkom ľade. Internetom už, samozrejme, kolujú vtipy, že prípadné pozitívne nálezy sa budú ututlávať ešte viac ako doping v minulých desaťročiach.

Začneme naplno a pomaly budeme pridávať

Toto známe heslo sa asi premietalo v hlavách organizátorov z A.S.O pri zostavovaní trasy tohtoročnej Tour. Grand Départ, čiže slávnostný štart pretekov je síce situovaný do Nice, centra malebného Azúrového pobrežia, ale čas na úsmevy pod palmami bol nanajvýš pri štvrtkovej tímovej prezentácii.

Pretekať sa začne doslova od prvého kilometra a už prvý týždeň ponúkne viacero zaujímavých horských etáp. Stúpania prvej kategórie sa dostanú k slovu už počas druhého dňa, stále v okolí Nice.

Zrno od pliev sa začne oddeľovať už vo štvrtej etape, kde zabezpečí prvý horský dojazd stúpanie na Orcierès-Merlette. Dve pyrenejské etapy na konci úvodného bloku povedú cez Port de Balès, Col de Peyresourde alebo Col de Marie Blanque.

Po dni voľna čaká na jazdcov zvoľnenie na rovine. Dokonca dva dni za sebou. Profil etapy však nie vždy zodpovedá jej náročnosti. Ak sa do pelotónu oprie bočný vietor, tak sa aj zo zdanlivo neškodného dňa na papieri môžu stať galeje so stratami v cieli. Z dvoch horských etáp druhého týždňa zaujme najmä etapa č. 15, ktorá bude po prvýkrát v histórii finišovať na stúpaní Grand Colombier.

Pravé vrchárske peklo vygraduje v poslednom týždni. Tri horské etapy s kráľovskou sedemnástou a časovka s cieľom na La Planche des Belles Filles v predposledný deň sľubujú litre potu a poriadnu porciu výškových metrov. Po nich však prídu parížske Elyzejské polia a zaslúžené šampanské.

Inzercia


Ľudia sedia pri inštalácii k štartu Tour de France v juhofrancúzskom meste Nice. Foto – TASR/AP

Na štarte iba jeden víťaz, obhajca Bernal

Striedanie generácií poznačilo aj tohtoročnú štartovú listinu. Tím Ineos, ktorý pred Tour zmenil názov na Ineos Grenadiers, pomerne prekvapivo nechal doma svoje dve stálice a víťazov dovedna piatich titulov. Chris Froome a Geraint Thomas nepomôžu Eganovi Bernalovi na ceste za obhajobou. Pri absencii Vincenza Nibaliho je teda 23-ročný Kolumbijčan jediným mužom na štarte, ktorý stál pod Víťazným oblúkom na najvyššom stupienku.

Konkurencia zďaleka nespí a „Grenadieri“ už tento rok zažili pocit poníženia. Na francúzskych podujatiach Tour de l'Ain a Critérium du Dauphiné ich vyškolil tím Jumbo-Visma, na čele s Primožom Rogličom. Slovinec, ktorý minulý rok zažil premiérový triumf na Vuelte, je momentálne pri chuti. Otázne je, nakoľko budú vážne dôsledky jeho pádu z Dauphiné. Až by si aktuálny slovinský majster nepriviezol do Francúzska žiadne zdravotné komplikácie, mal by práve on byť mužom s najlepšou formou.

Kolumbia má okrem Bernala viacero želiezok v hre. Na jar fenomenálne jazdiaci Nairo Quintana pôsobí, že odchod z tímu Movistar do Arkéa Samsic mu iba prospel. K veľkému výkonu by sa chcel konečne nadýchnuť Miguel Ángel López z Astany. A čerstvé nebezpečenstvo predstavuje aj kolumbijské duo Daniel Felipe Martínez a Sergio Higuita z tímu EF Pro Cycling.

A čo Francúzi? Tí sa opierajú tradične o Thibauta Pinota z Groupama – FDJ a Romaina Bardeta z AG2R La Mondiale. Najmä Pinot sa ukazoval v dobrom svetle a jeho výkonnosť môže počas troch týždňov gradovať. Potešujúcim faktom pre Francúzov je, že v tohtoročnom itinerári sa nenachádza ani jedna rovinatá či tímová časovka. Minuloročný blesk z jasného neba v celkovom poradí Julian Alaphilippe z tímu Deceuninck – Quick Step sa vráti späť k pokusom o víťazstvá v etapách.

V boji o parížske pódium treba rátať aj s Emanuelom Buchmannom, Mikelom Landom, Tadejom Pogačarom, Enricom Masom, Richiem Porteom alebo Tomom Dumoulinom.

Sagan v zajatí šprintérov

Doterajšie porovnanie výsledkov Petra Sagana a zvyšku šprintérskej či klasikárskej konkurencie vôbec nevyznieva v prospech „Tourminátora“. Po reštarte zatiaľ čaká na víťazstvo, zatiaľ čo Wout van Aert ich má na konte štyri, Sam Bennett a Giacomo Nizzolo dve a pocit víťazstva zažil aj Caleb Ewan. Do kariet však môže zahrať Saganovi profil etáp. Vyslovene rovinaté sú iba tri, ale odolnejší jazdci sa pri optimistickom scenári môžu presadiť aj v ďalších šiestich-siedmich dojazdoch. Tu už sa miska váh prikláňa na stranu Saganovej konzistentnosti.

Rovnako ako pri jazdcoch na celkové poradie, aj pri šprintéroch ťažko odhadovať formu na základe zopár súťažných dní. V podstate už počas prvého bloku odjazdí väčšina jazdcov viac dní, ako má doteraz na konte po reštarte sezóny.

Tento fakt naznačuje, že na tohtoročnej Tour môžeme byť svedkami množstva prekvapení. Zhustením sezóny do pár týždňov sa zvýši aj tlak na jazdcov a nervozita v pelotóne, z čoho môžu vyplynúť nepríjemné pády. Každý sa preto ešte viac bude chcieť pohybovať vpredu, aby prípadné kolízie nezahatili cestu za víťazstvom.

Ostáva dúfať, že v mnohom netradičnú Tour uvidíme finišovať 20. septembra v tradičnom cieli. Šou sa môže začať.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame