Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Spoločnosť
18. august 2020

Otvorené školy

Rúška na začiatok len pre staršie deti, školy musia vyčleniť izolačnú miestnosť

Ministerstvo odporúča vysokým školám presunúť začiatok semestra na 28. septembra.

Rúška na začiatok len pre staršie deti, školy musia vyčleniť izolačnú miestnosť

Minister školstva Branislav Gröhling a odborníčka ministerstva zdravotníctva Elena Prokopová. Foto – TASR

Učitelia, žiaci a ich rodičia sa dnes dozvedeli, ako bude vyzerať septembrový návrat do škôl. Minister školstva Branislav Gröhling predstavil opatrenia, podľa ktorých budú školy postupovať.

„Školy nebudeme posudzovať plošne,“ potvrdil minister. Spolu s odborníkmi vytvoril rezort školstva semafor, na základe ktorého sa bude určovať riziko nákazy v školách. Svoj vlastný manuál na fungovanie od septembra majú materské, základné, stredné aj vysoké školy, plus internáty a študentské domovy.

V zelenej fáze budú školy, v ktorých sa nevyskytuje žiadne podozrenie na koronavírus. Tieto školy budú fungovať normálne za dodržiavania hygienických podmienok.

Do oranžovej fázy budú patriť školy, v ktorých bude podozrenie nákazy u jedného žiaka alebo nepedagogického zamestnanca.

Do najkritickejšej červenej sa dostanú tie, v ktorých sa objavia dvaja nakazení žiaci alebo jeden zo zamestnancov. V takom prípade bude vyučovanie pre deti v prvých piatich ročníkoch prebiehať v skupinách do pätnásť žiakov. Druhý stupeň, stredoškoláci a vysokoškoláci sa v červenej fáze budú vzdelávať dištančne.


Semafor pre školy. (zdroj: FB/Ministerstvo školstva)

Pri podozrení na nákazu budú školy informovať rodičov, ktorí sa obrátia na lekára. Ten vyhodnotí, či ide o koronavírus alebo iné ochorenie. V prípade ochorenia Covid-19 kontaktuje následne lekár regionálny úrad verejného zdravotníctva.

„Prichádza obdobie chrípok a nachladnutí a ak by mali školy volať pri každom zakašľaní na regionálny úrad verejného zdravotníctva, volali by neustále,“ povedala odborníčka ministerstva zdravotníctva Elena Prokopová.

Pravidlá pre základné školy:​

• pri nástupe do školy predložia rodičia vyhlásenie o bezinfekčnosti,
• do 14. septembra je používanie rúšok v interiéri školy povinné pre žiakov 2. stupňa, pre 1. stupeň odporúčané,
• škola vyčlení miestnosť na izoláciu,
• pravidelná dezinfekcia rúk, vetranie miestností, odstupy, 
• do 14. septembra by sa žiaci na vyučovaní nemali spájať do skupín,
• do 20. septembra sa nemajú využívať vnútorné priestory na šport.

Rúška budú na začiatok povinné iba pre staršie deti

Rodičia by mali pri nástupe do školy vyplniť vyhlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa (stiahnuť si ho môžete tu). Predložia ho aj v prípade, ak žiak vynechá dochádzku na minimálne tri dni.

Školy, ako aj internáty budú mať povinnosť vytvoriť izolačnú miestnosť, kam pôjde žiak alebo študent, u ktorého bude podozrenie z nákazy.

V prípade podozrenia z nákazy u žiaka nebudú do školy môcť chodievať ani jeho blízke kontakty, teda napríklad spolužiaci z triedy.

Deti v materských školách a na prvom stupni nebudú musieť nosiť rúška. Najmä v prípade žiakov prvého stupňa ich však ministerstvo odporúča, mimo triedy sú povinné. Žiaci druhého stupňa a študenti stredných a vysokých škôl musia mať rúška v interiéri povinne prvé dva týždne. 

Vo všetkých typoch škôl by sa mali dodržiavať hygienické opatrenia ako pravidelná dezinfekcia rúk, vetranie priestorov či odstupy. Meranie teploty pred vstupom do budovy bude povinné až v červenej fáze, keď bude v škole viac nakazených. Ak bude mať dieťa teplotu vyššiu ako 37,2, do školy vstúpiť nemôže.

„V miestnosti, v ktorej sa zdržuje trieda, je zabezpečené časté a intenzívne priame vetranie. Odporúčame organizovať aktivity tak, aby bolo možné časť dňa tráviť vonku, či už v areáli školy, alebo mimo neho podľa podmienok školy a klimatických podmienok,“ píše sa v manuáli pre základné školy.

Inzercia

„Ak to možnosti školy umožňujú, vyučovať ucelené triedy v triedach a nestriedať pri výučbe miestnosti. Odporúčame prestávky medzi hodinami v danej triede pri priamom vetraní s cieľom eliminovať prechádzanie sa po chodbách alebo v exteriéri.

Ministerstvo vyčlenilo pre školy na náklady spojené s opatreniami štyri milióny eur. Môžu ich využiť na zakúpenie dezinfekcie alebo rúšok.

Do 20. septembra nesmú školy využívať priestory ako telocvične či posilňovne. Žiaci z rôznych tried by sa do 14. septembra nemali na vyučovaní spájať do skupín. Odporúča sa tiež, aby sa v školských kluboch nespájali deti z viacerých tried.

Pokiaľ to je možné, žiaci a študenti by sa mali stravovať v jedálňach po triedach, prípadne priamo v nich. Školy by mali mať náhradné rúška pre prípad, že si ich niektoré z detí zabudne.


Infografika opatrení pre základné školy
 

Začiatok semestra sa presúva

Branislav Gröhling oznámil, že kontaktoval Slovenskú rektorskú konferenciu s návrhom, aby sa začiatok semestra posunul na 28. septembra. „Väčšina z nich to akceptuje,“ potvrdil minister.

Pre vysoké školy budú platiť tri fázy podobne ako pri materských, základných a stredných školách. 

„Podľa možností vysokej školy sa koncentruje vzdelávanie v rámci priestorov tak, aby sa minimalizovalo miešanie študentov z rôznych študijných programov, fakúlt a skupín počas presunu medzi jednotlivými predmetmi (napríklad zabezpečenie vzdelávania len vo vybranom objekte, vo vybraných posluchárňach v rámci jedného študijného programu),“ uvádza ministerstvo v manuáli pre vysoké školy. „Študenti, u ktorých sa vyskytne podozrenie na ochorenie COVID-19, nie sú sankcionovaní za neprítomnosť na hodine, ak túto nie je možné absolvovať dištančne a zdravotný stav im dištančnú účasť umožňuje.“

Študenti by mali nosiť rúška aj na internátoch, pokiaľ sú mimo svojich izieb. Pravidelne by si mali umývať ruky a dezinfikovať priestory.

Študenti, ktorí prídu z rizikových krajín, sa budú môcť ubytovať na internátoch až po preukázaní negatívneho testu. „Každý, kto príde z červenej krajiny, musí ísť na päť dní do karantény a na test. Platí to aj pre študentov,“ povedala Elena Prokopová s tým, že štát im test na koronavírus zaplatí.


Infografika opatrení pre vysoké školy.

 

 

Odporúčame