Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
18. september 2015

Cyril Vasiľ: Ukážme v Bratislave, že nepatríme do geta

Arcibiskup Cyril Vasiľ v rozhovore pre nový denník Postoj hovorí, prečo si na víkendovom Národnom pochode za život želá účasť nielen katolíkov, ale aj neveriacich. Celý rozhovor, v ktorom sme s ním hovorili o utečencoch, kauze Bezák či blížiacej sa synode o rodine, uverejníme najbližší pondelok.

Cyril Vasiľ: Ukážme v Bratislave, že nepatríme do geta

Práve sa začína Národný pochod za život, ktorý je primárne venovaný ochrane nenarodených detí, súčasne sa pochod koná v čase, keď masy Sýrčanov či Iračanov takisto pochodujú za život. Mali by sa tieto dve témy na bratislavskom pochode spojiť?

Pre mňa sú tieto témy spojené, už len spojením pochod za život. Samozrejme, že je oveľa náročnejšie hovoriť o ochrane života, ktorý nie je chránený zákonmi ani prevládajúcou mentalitou, naopak, jeho ochrana sa považuje za akési radikálno-fundamentalistické šantenie. Keď sa topia lode s utečencami v Stredomorí, každý ich chce zachrániť, keďže ide o život, a tak je to správne. Na druhej strane, keď súčasne hovoríme o záchrane života tých, ktorých nevidíme, o ktorých smrti nechceme nič vedieť, a ktorých život po istý čas nechráni žiaden zákon, je takýto pochod ešte dôležitejší.

Pre niekoho sú takéto pochody gestom netolerancie, otravnosti, ale kde je hranica súcitu či vedomia zla? Tento pochod vôbec nemá slúžiť ako demonštrácia sily či politického kalkulu, ale scitlivovaniu svedomia. Ak prestaneme očividné zlo nazývať zlom, potom bude zlo len napredovať. Som smutný, že žijem v dobe, ktorá už o tomto probléme nechce ani hovoriť, aby sa nedráždili útlocitnejšie duše.

Netýka sa však tento problém aj samotnej cirkvi? Vo viacerých západných štátoch prestala táto téma žiť vo verejnosti aj preto, že i tamojší cirkevní predstavitelia o nej mlčia spolu so zvyškom spoločnosti.

Nehovorím za každého kňaza či biskupa, ale myslím si, že pre cirkev kdekoľvek na svete je to jedna z prvých tém. Pre katolíkov je to jasná téma, žiaľ, zďaleka už taká jasná nie je pre iné spoločenstvá, aj kresťanské, ktoré chcú natoľko vyjsť v ústrety modernej dobe, až stratia zmysel svojej existencie. Aj preto niektoré kresťanské komunity trpia rapídnym úbytkom. Mrzí ma však najmä to, že táto téma sa stala náboženskou a katolíckou. To je najväčšia lož a veľmi úspešná manipulácia, pretože v skutočnosti je to ľudská téma.

Nemá na tom však podiel aj cirkev, ktorá o potratoch hovorí v úzko náboženských termínoch?

Hovorí v náboženských termínoch zoči-voči tým, ktorí sú citliví na náboženské termíny. Ako katolík o tom komunikujem inak s katolíkom a inak s nekatolíkom. Je pravda, že cirkev je často tlačená do tejto pozície, aby jej bolo potom ľahšie odporovať.

Druhá vec je, že aj pre biskupov či kňazov je jednoduchšie a pohodlnejšie hovoriť rečou vlastného kmeňa.

Inzercia

Áno, občas hovoríme rečou, ktorá je technická, ktorá je cirkevná, sme naučení používať príliš teologickú reč. Možno je to aj úloha vás, médií, ktoré komunikujú civilným jazykom. Pred dvomi rokmi v Šaštíne, aj teraz, vždy zdôrazňujem, ako je dôležité, aby boli pri tejto téme prítomní aj neveriaci. Hádam v tejto jednej veci sa môžeme dohodnúť, pretože to nie je otázka viery, nevystupujem z pozície zjavenej viery, toto nie je debata o svätej Trojici.

Sekulárna argumentácia však znie: potraty už prestávajú byť problémom, keďže ich počet každým rokom klesá. Čo je to oproti státisícom utečencov z vojnových zón?

Čo nám bráni hovoriť o jednom aj druhom probléme? Ja tiež budem obhajovať utečencov, zároveň som rád, že je to viditeľná téma, ktorá sa tak či onak rieši a všetci ju diskutujú. V otázke potratov však ide o tému, ktorá ostáva neviditeľná a nediskutovaná, navyše ide úplne proti prúdu. Preto má aj Pochod slúžiť tomu, aby sa menilo a scitlivelo verejné vedomie.

Akú účasť odhadujete, najmä po referende o rodine, ktoré pre katolíkov nedopadlo veľmi slávne?

To si vôbec netrúfam povedať, nie som zaangažovaný do žiadnej organizačnej štruktúry. Každopádne, dôležitý bude každý jeden, kto tam príde, pretože tam bude sám za seba. Aj to je dôležité, aby sme ukázali, že nepatríme do geta, do ktorého sme boli kedysi tlačení a kde sa niekedy aj dnes cítime celkom dobre. Vstupovať do verejného diskurzu v týchto dôležitých témach je nielen právom, ale aj povinnosťou kresťanov. Teším sa, keď na púť do Levoče príde pol milióna ľudí, vysoká účasť by ma tešila aj teraz, keď ide o ochranu života.

Martin Hanus, Jozef Majchrák

Foto: TASR/ Martin Baumann
         Postoj/Daniela Matejovičová

Odporúčame

Maďari si prisvojili uhorské dejiny, my sme sa ich ľahko vzdali

Maďari si prisvojili uhorské dejiny, my sme sa ich ľahko vzdali

Na úspešných uhorských kráľov sa odvolávame veľmi málo, nechali sme ich takmer úplne Maďarom. A možno je to len tak, ako mi raz povedal významný súčasný slovenský historik Roman Holec – Slováci si z histórie nerobia ťažkú hlavu, rýchlo zabúdajú, a práve preto sú takí životaschopní.