Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dovolenka Video a podcast
31. júl 2020

Podcast

Dovolenka s deťmi – radosť a dobrodružstvo či stres a vyčerpanie?

Rodinné dovolenky sú pre deti časom zábavy, pohody a zdrojom krásnych spomienok. Nie vždy to tak však vidia aj ich rodičia. 

Dovolenka s deťmi – radosť a dobrodružstvo či stres a vyčerpanie?

Foto - Archív S. H.

Asi to pozná každý rodič. Konečne po hodinách balenia sedí celá rodina v aute, mama ešte ani nestihne prestať myslieť na to, či náhodou niečo dôležité nezabudla a deti spustia obľúbenú vetu: Kedy tam už budeme? Dovolenka sa ešte ani nezačala a vy máte už aj celkom dosť. Ale uvedomujúc si význam a hodnotu čoraz vzácnejšej komodity spoločne stráveného času sa „obetujete“ a vydáte sa v ústrety novému rodinnému dobrodružstvu.  

Najmä pri menších deťoch môže byť pre rodičov niekedy naozaj náročné užiť si dovolenku plnými dúškami. Soňa Holíková z Únie materských centier hovorí o špecifikách dovolenky s deťmi a ponúka konkrétne tipy, ako si spoločnú rodinnú dovolenku spríjemniť.   

Dá sa prežiť dovolenka s deťmi tak, aby to bola naozaj dovolenka aj pre rodičov?

Ak si rodičia predstavujú, že tá dovolenka s deťmi bude rovnaká ako dovolenka, keď ešte deti nemali, tak môže prísť sklamanie. Režim dieťaťa nepustí a vstane ráno o šiestej či je piatok, alebo sviatok, alebo dovolenka. To si treba uvedomiť a prijať, že s deťmi je iný dovolenkový režim.

 

Má vôbec zmysel chodiť na dovolenku s malými deťmi, ktoré si predsa len vyžadujú neustálu pozornosť rodičov?

Rodinnú dovolenku veľmi odporúčam. Spoločne strávený čas s oboma rodičmi v režime, ktorý je trochu iný ako doma, deti intenzívne vnímajú. Aj keď si mnohé veci a zážitky ešte nezapamätajú, nevedia ich dokonca ani pomenovať, zostáva v nich emocionálna pamäť, teda pocit toho, že im bolo niekde s rodičmi príjemne.

 

Aké najčastejšie chyby robia rodičia, keď namiesto spoločne prežívanej radosti cítia stres a vyčerpanie?

Nehovorila by som o chybách. Ja sa na to pozerám tak, že rodič by sa mal poučiť aj z vlastných skúseností. Prvé zbytočné komplikácie nastávajú už pri balení. Najmä pri prvej dovolenke s prvým dieťaťom má mamička pocit, že potrebuje celú domácnosť premiestniť na dovolenkové miesto. Veď keby náhodou...  Tiež rodičia často neprispôsobujú dovolenkové miesta veku svojich detí. Neraz vidím, ako nosia malé deti po rebríkoch v prírodných parkoch. Načo? Nič im predsa neutečie a môžu sa na tieto miesta vydať o desať rokov, kedy si to dieťa iste viacej užije. A napríklad rodičia tiež často nemyslia na alternatívu, čo keď nevyjde počasie.

 

Inzercia

Celý rozhovor si môžete vypočuť v podcaste. Dozviete sa tiež:

- na čo sa zamerať pri plánovaní dovolenky s deťmi a čo si dopredu zistiť,

- ako si spríjemniť cestu s deťmi v aute,

- ako si môžu počas dovolenky „ukradnúť“ rodičia čas len pre seba,

- ako sú na Slovensku prispôsobené služby pre rodiny s deťmi.

Sledujte podcast Denníka Postoj

Inzercia

Inzercia

Odporúčame