Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Opozícia Politika
18. jún 2020

Budúcnosť KDH

Hlina o svojej budúcnosti rozhodol sám, hovorí Majerský

Miesto podpredsedu je Alojza Hlinu nehodné, povedal pre Postoj Milan Majerský. 

Hlina o svojej budúcnosti rozhodol sám, hovorí Majerský

Foto: Postoj/Andrej Lojan

Zatiaľ jediný kandidát na predsedu KDH Milan Majerský odmietol ambície Alojza Hlinu stať sa podpredsedom hnutia v prípade jeho víťazstva na augustovom sneme. 

„Alojz Hlina ma vyzval, aby som rozhodol o jeho politickej budúcnosti v KDH. Nazdávam sa, že ďalším pochybným spojenectvom v otázke tzv. opozičných novín so subjektom, ktorý nie je prirodzeným partnerom KDH, o nej rozhodol sám,“ vyjadril sa pre Postoj prešovský župan a podpredseda hnutia Majerský. 

Hlina totiž spolu s predsedom Dobrej voľby Tomášom Druckerom ohlásil zámer vydávať opozičné noviny, ktoré majú byť náprotivkom vládnych novín, ktoré avizoval premiér Matovič. 

Expredseda kresťanských demokratov Hlina ešte predtým vyhlásil, že ak by ho Majerský navrhol na post podpredsedu, tak by kandidoval.

„Keďže však aj jeho žiadosť o nomináciu na post podpredsedu strany vnímam ako nehodnú bývalého predsedu, považoval by som za správne v prípade zvolenia za predsedu KDH iniciovať zriadenie poradného orgánu významných osobností,“ povedal Majerský s tým, že Hlina by tam mal mať miesto.  

Za zriadením orgánu si podľa vlastných slov stojí. „Čo však nemôžem povedať o aktuálnom nezrozumiteľnom konaní bývalého predsedu. Považujem za nevyhnutné postaviť politiku KDH na rozvahe,“ dodal Majerský. 

🔹 ️VLÁDNE NOVINY verzus OPOZIČNÉ NOVINY. 🔹 ️Celý nápad I. Matoviča vydávať vládne noviny je na úrovni Lukašenka...

Uverejnil používateľ Alojz Hlina Streda 17. júna 2020 Zdieľať

Palko: Nie som v kampani

Kandidatúru na líderskú stoličku KDH zvažuje exminister vnútra Vladimír Palko, ktorý z KDH odišiel v roku 2008. Palkovi vyjadrili podporu ľudia zo straníckych štruktúr ôsmich okresov, bývalý podpredseda hnutia však odmieta, že by viedol kampaň. 

„Len to pokojne vyhodnocujem a snažím sa zistiť, aká je v KDH vlastne situácia. Ale nemá zmysel to dlho naťahovať,“ hovorí Palko pre Postoj s tým, že definitívne by sa chcel rozhodnúť zhruba do konca júna. 

Bývalý podpredseda KDH nechce svoje rozhodnutie podmieňovať počtom okresov, ktoré mu vyjadria podporu. 

Inzercia

„Tak to nestojí. Veď to nie je tak, že každý okres sa verejne pred celoslovenským snemom vyjadrí, že niekoho podporuje,“ hovorí Palko a dodáva, že okresy, ktoré ho vyzývali kandidovať, pociťujú nejakú osobitnú motiváciu. „Skôr ma zaujímajú stretnutia s konkrétnymi ľuďmi, či osobné, alebo v kyberpriestore. Je to zaujímavé,“ konštatuje. 

„Najpozitívnejšie reagujú bývalí sklamaní voliči KDH,“ hovorí Palko. Ich podporu označuje až za vrúcnu. Iné je to s členmi KDH. Podľa Palka sa niektorí už vnútorne nastavili na voľbu Milana Majerského a teraz cítia akési rozpaky, keď sa v KDH hovorí aj o inej alternatíve. 

Majerský si Palka váži, no doba si žiada novú energiu

Postoj sa pýtal Majerského, či by v prípade úspechu na sneme ponúkol Palkovi miesto v úzkom vedení strany. 

„Vladimíra Palka si vážim ako odborníka a výraznú osobnosť konzervatívnej politiky na Slovensku. Jeho facebooková anketa je sympatický počin a ako som už prezentoval, mojou osobnou ambíciou je spájať,“ reagoval Majerský. 

Dodal, že budúcnosť Palka v KDH je však otázkou kolektívnej vnútrostraníckej diskusie, výsledku ktorej je otvorený. „Zároveň som presvedčený, že dnešná dynamická doba s novými výzvami si žiada novú energiu. Som pripravený ju priniesť ako predseda s úctou ku skúsenostiam predchodcov,“ doplnil. 

Palko sa pre Postoj odmietol vyjadriť, či by prijal prípadnú ponuku od Majerského angažovať sa vo vedení KDH. „Pozrite, ešte neviem, či je môj návrat do KDH reálna záležitosť. Nietožeby som sa mal vyjadrovať k hypotetickým situáciám a špekulovať o ponukách, ktoré mi nikto nedáva,“ povedal. 

Palko a Majerský sa k týmto otázkam doteraz nestretli. „Zatiaľ ma o to nepožiadal,“ povedal Majerský. Zároveň dodal, že jednoznačne by podporil zrušenie uznesenia Rady KDH z roku 2006, ktoré de facto odsudzovalo členov predsedníctva, ktorí nechceli vládnuť so Smerom. Uznesenie Palko dlhodobo považuje za zlyhanie hnutia. 

KDH si bude voliť nového predsedu a vedenie na sneme, ktorý sa bude konať 22. augusta v Ružomberku. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.