Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
03. jún 2020

Uvoľňovanie opatrení

Ako vyzerá prechod od korony k vode

Čo počas týchto hodín riešia ľudia vo wellness, v plavárňach a prírodných kúpaliskách. 

Ako vyzerá prechod od korony k vode

Slnečné jazerá v Senci na snímke z roku 2009. FOTO TASR – Eduard Fašung

Oddnes môžu byť otvorené kúpaliská, wellness aj plavárne. Na masové spúšťanie týchto zariadení to zatiaľ nevyzerá.

V utorok sa v Nových Zámkoch stretli zástupcovia Asociácie akvaparkov, kúpalísk a plavární. Asociácia vznikla len teraz, počas koronakrízy. Viacerí z jej zástupcov podľa TASR potvrdili, že väčšina kúpalísk svoje prevádzky dnes neotvorí. Tvrdia, že potrebujú na otvorenie aspoň niekoľko dní a najmä jasné podmienky, za ktorých budú môcť kúpaliská prevádzkovať.

Šéfka seneckých jazier: Bude to drahá sezóna

Platí to aj pre vyhľadávané Slnečné jazerá v Senci, ktoré prevádzkuje mesto. Ako pre Postoj povedala riaditeľka Správy cestovného ruchu Senec Nadežda Kostková, pomaly sa pripravujú na spustenie organizovaného kúpania, ktoré je naplánované na 19. júna. 

Otvorenie Slnečných jazier považuje Kostková za týchto okolností skôr za službu ľuďom ako ekonomicky výnosný krok. „Pre protiepidemiologické predpisy budeme mať zvýšené náklady na hygienu a rôzne kontroly. Aj preto pôjde o veľmi drahú sezónu,“ hovorí pre Postoj. Hoci by sa počas prázdnin areál zaplnil, podľa Kostkovej to nevykompenzuje náklady na všetky povinné služby, zvýraznené ešte protiepidemiologickými opatreniami. Cenu vstupného nemenili. 

Jazerám momentálne klesli tržby o 95 percent, dôvodom je prepad záujmu o ubytovanie. K dnešnému dňu evidujú stále len dve rezervácie, pričom v takomto čase pred rokom boli na úrovni okolo 80 percent naplnenosti. Pokles hostí predpokladajú najmä v karavanovej a kempingovej časti.

Výhodou seneckých jazier je veľká rozloha. Areál má šesťtisíc metrov štvorcových oddychovej časti. Aj keď budú jazerá kapacitne obmedzené, stále ponúkajú priestor pre veľké množstvo návštevníkov. Ich manažérka má však starosti pre inú vec. Na rozdiel od akvaparkov nemajú na jazerách zariadenia, ktoré sledujú počet aktuálne prítomných návštevníkov, ako aj čas strávený v areáli. „Verím, že ľudia budú disciplinovaní a ocenia, že im poskytneme túto službu,“ dodáva. 

Nastávajúcu letnú sezónu vníma šéfka Slnečných jazier ako šancu podchytiť domáceho návštevníka. „Už sa nesústredím na nákladovosť tejto sezóny, ale vnímam ju ako šancu získať slovenského klienta,“ hovorí. 

Čakajú na ďalšie pokyny

Zelenú dostali oddnes aj plavárne pre verejnosť. V ružomberskej mestskej plavárni pracujú na tom, aby mohli otvoriť. „Potrebujeme minimálne desať dní, kým budeme môcť spustiť plaváreň. Ak sa nám to podarí na budúcu stredu, budeme spokojní,“ ozrejmil pre Postoj vedúci plavárne Peter Štupák. 

Aktuálne čistia bazén, dezinfikujú a čakajú na podrobnejšie pokyny od hygienikov. Isté zatiaľ je, že pri vstupe sa bude návštevníkom merať teplota, na recepcii sa tiež budú musieť zapísať do zoznamu.

Ružomberská plaváreň má kapacitu 50 až 60 ľudí. Tá sa podľa odhadov Štupáka na základe doteraz zverejnených predpisov zníži zhruba pod polovicu. 

Inzercia

Čas koronakrízy využili v mestskej plavárni na rôzne údržbárske práce. Vymaľovali, stihli aj nejaké opravy. Opatrenia podľa vedúceho plavárne zaťažia najmä recepčnú a personál, ale nesťažuje sa. „Zvládneme to, komunikujeme aj s okolitými plavárňami a navzájom si radíme,“ dodal. 

Ilustračné foto: TASR – Henrich Mišovič

Začiatok marca bol pre mnohých ešte časom intenzívneho saunovania. „Korona prišla v najlepšej časti sezóny,“ priznáva konateľka wellness Hipcentrum v Pezinku Gabriela Holienčinová. Saunovaciu sezónu, ktorá trvá približne od októbra do mája, poznačila tento rok mierna zima, takže pokles hostí by podľa nej nastal tak či tak. 

Šťastím pre Hipcentrum sú vlastné priestory. „Vďaka tomu, že nie sme v podnájme, ale vo vlastnom, tak ekonomicky to nie je pre nás až také vážne,“ hovorí Holienčinová s tým, že voda netiekla a elektrinu vypli. Pri otázke miezd zamestnancov sa rozhodli využiť pomoc od štátu. 

Rovnako ako plavárne a ostatné zariadenia, aj v pezinskom wellness očakávajú detailnejšie pokyny k protiepidemiologickým opatreniam. Ako však hovorí konateľka firmy, aj keby prišiel od hygienikov prísny limit na počet ľudí v saunách alebo v bazéne, aj tak dnes otvoria. 

„Zákazníci, ktorí k nám chodia celoročne, sa už na dnes objednali a prídu,“ uviedla Holienčinová. Sauny sa niektorí naozaj nevedeli dočkať, našiel sa aj zákazník, ktorý sa ešte pred viac ako mesiacom pýtal, kedy otvoria. „Ľudia sa priebežne pýtali. Chýbalo im to,“ dodala. 

Kým wellness centrá a plavárne môžu otvárať, ťažké srdce na vládu majú akvaparky. Tie musia stále čakať. Aj novovzniknutá Asociácia akvaparkov, kúpalísk a plavární chce predovšetkým tlačiť na čo najskoršie uvoľnenie stopky, pre ktorú akvaparky zívajú prázdnotou. 

Odporúčame