Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Spoločnosť
21. máj 2020

Voľná nedeľa

Po kríze necháme obchody zatvorené nie pre kostoly, ale aby si ľudia oddýchli

Šéf obchodov senickej Jednoty v rozhovore vysvetľuje, prečo nebudú čakať na plošný zákaz nedeľného predaja. 

Po kríze necháme obchody zatvorené nie pre kostoly, ale aby si ľudia oddýchli

Ilustračné foto: TASR – Ján Krošlák

Na začiatku roka 2018 zatvorila trnavská sieť obchodov Coop Jednota svoje obchody v nedeľu. Teraz, počas pandémie, oznámila Jednota v Senici, že ponechá v nedeľu zatvorené svoje prevádzky aj po skončení koronakrízy. Z vyjadrení reťazcov Billa, Lidl a Kaufland tiež vyplýva, že sa zrušeniu nedeľného predaja nebránia. 
O rozhodnutí spotrebného družstva Coop Jednota Senica sme sa rozprávali s predsedom predstavenstva Ivanom Bzdúškom. 

Aké veľké je spotrebné družstvo Coop Jednota Senica? 

V rámci Coop Jednota Slovensko funguje 26 samostatných podnikateľských subjektov. My ako Senica máme viac ako sto prevádzkových jednotiek. Hovorím viac, pretože práve v tomto období preberáme obchody od Jednoty Trenčín a po ich prevzatí budeme mať 112 prevádzok. 

Patríte teda medzi väčšie družstvá Jednoty? 

Z hľadiska obratu sme na siedmej pozícii. 

Ohlásili ste, že aj po skončení opatrení pre koronavírus zostanú vaše obchody v nedeľu zatvorené. Koľkých prevádzok sa to týka, lebo zrejme nie všetky ste mali doteraz v nedeľu otvorené?

Týka sa to 42 prevádzok, ktoré sa však na celkových tržbách podieľajú viac ako 70 percentami.

Rozhodnutie ponechať zatvorené obchody v nedeľu ste oznámili uprostred koronakrízy. Rozhodli ste sa tak teraz alebo ste to plánovali už skôr? 

Coop Jednota Slovensko sa snaží presadiť zatvorenie prevádzok počas nedieľ už dlhšie. Viackrát sme sa o tom pokúšali presvedčiť predstaviteľov štátu, ale neúspešne. 

„Pokiaľ budeme mať v nedele zatvorené, ľahšie sa nám budú hľadať pracovné sily na trhu.“  Zdieľať

Po príchode zahraničných reťazcov sme sa totiž museli prispôsobiť a pootvárať svoje prevádzky aj v nedeľu, čo nám však spôsobovalo určité prevádzkové problémy a ani z hľadiska tržieb to nebolo pre nás až také zaujímavé. 

Čo sa zmenilo?

Teraz, keď sú počas koronakrízy všetky obchody v nedeľu zatvorené, sme sa touto myšlienkou začali znovu zaoberať. Oslovili sme aj poslancov vládnych strán, ale nečakali sme a individuálne sme sa rozhodli. Povedali sme si, že keď si počas tejto krízy väčšina ľudí zvykla, že v nedeľu sú obchody zatvorené, a začali si tak viac vážiť prácu obchodníkov – a to nielen naši zákazníci, ale aj politici –, tak sme dospeli k záveru, že teraz je tá správna chvíľa, aby sme prijali takéto odvážnejšie rozhodnutie. 

Napriek tomu, že nemáte istotu, či bude schválený zákaz nedeľného predaja pre všetkých? 

Áno, my do toho ideme. Samozrejme, že by sme boli radi, aby sa to týkalo plošne všetkých. Ak nie, bude to pre nás znamenať istú konkurenčnú nevýhodu, no na druhej strane vnímame sociálnu oblasť svojich zamestnancov, ktorí budú môcť tráviť jeden deň v týždni s rodinou. Nech ho už využijú akýmkoľvek spôsobom, minimálne to bude priestor na relax. 

Z toho, čo hovoríte, vyplýva, že to pre vás nijako nesúvisí s náboženským životom, napríklad návštevou kostola? 

Pri našom rozhodovaní to nehralo absolútne žiadnu rolu. V prvom rade išlo o to, aby sme zabezpečili určitý oddych pre svojich zamestnancov. 

Ako prijali toto rozhodnutie zamestnanci? 

Úplne hladko, boli radi, že sme to vyriešili, lebo z ich strany bol záujem. Zákazníci si otestovali nakupovanie bez nedieľ a zistili, že sa to dá, preto sa spoliehame na to, že si zvyknú. Tento krok prezentujeme tak, že naši zákazníci vlastne vychádzajú v ústrety našim zamestnancom, aby mohli byť v nedeľu doma. Rovnako očakávame, že tento krok nám uľahčí prijímanie ďalších zamestnancov. 

V čom? 

Nie vždy bol proces prijímania hladký, lebo nie každému vyhovovalo chodiť do práce aj v nedeľu, takže v tomto vidíme pozitívum. Pokiaľ budeme mať v nedele zatvorené, ľahšie sa nám budú hľadať pracovné sily na trhu. 

Inzercia

Aké sú zatiaľ reakcie zákazníkov?

Očakávali sme, že budú pozitívne aj negatívne. Niektorí nás pre toto rozhodnutie pričleňujú ku konzervatívcom, ale, ako som už spomenul, s ideologickým či náboženským pohľadom to nemá nič spoločné. Zastávame názor, že prevádzky, ktoré nemusia byť otvorené, môžu byť pokojne zatvorené. Ľudia si vedia rozložiť nákupy, už sa to ukázalo, takže je možné prijať také rozhodnutie, aby boli spokojní zákazníci aj naši pracovníci. 

Častou námietkou je, že niektorí si chcú nedeľnou prácou privyrobiť. 

Argument s príplatkami zvyknú spomínať zástupcovia zahraničných reťazcov. 

Rozumiete však ich argumentu?

Samozrejme, pracovníci v našich prevádzkach mali tiež príplatky, ale išli sme do toho len preto, aby sme boli konkurencieschopní. Po zatvorení našich obchodov v nedeľu nehrozí, že ich príjmy budú nižšie. Naopak, tento mesiac zvyšujeme základné platy. Zvyšovali sme aj vlani, takže za naše obchody môžem povedať, že naši zamestnanci určite nezarobia menej.

„Ako kompromis si viem predstaviť, že by zostali v nedeľu otvorené veľké nákupné centrá, ale supermarkety nie.“ Zdieľať

Ak parlament neprijme plošný zákaz nedeľného predaja, poznačí vás to zrejme najviac v mestách, kde pôsobia veľké reťazce. Rátate s tým? 

Určite by to bolo nepríjemné, no na druhej strane vychádzame aj z lojality časti zákazníkov, ktorí k nám chodia pravidelne. Predpokladáme, že väčšina z nich si spraví nákup v piatok alebo v sobotu. Navyše, v nedeľu chodili do obchodov aj tak väčšinou takí, čo si len niečo zabudli a potrebovali to rýchlo dokúpiť. Takže áno, ak budeme mať my zatvorené, tak tento typ zákazníka pôjde inam, ale bavíme sa o drobných nákupoch.

Vo vládnej koalícii sa o zákaze nedeľného predaja stále diskutuje. Minister financií Eduard Heger pre Denník Postoj povedal, že v SaS si vedia predstaviť, že by si zamestnanec mohol uplatniť výhradu vo svedomí. Váš názor na takýto kompromis? 

Nebolo by to dobré riešenie. Ak sa máme baviť o kompromise, ten vidím skôr v tom, aby sa posudzovali zvlášť potraviny a predaj ostatného tovaru vo veľkých nákupných centrách. 

Ako to myslíte? 

Veľké nákupné centrá by zostali otvorené, lebo je pravda, že tam ľudia zvyknú nakupovať najmä cez víkendy. Ale supermarkety, ktoré sú prioritne o potravinách, by zostali zatvorené. To by mohol byť kompromis, ale už závisí od zákonodarcov, ako sa dohodnú.

Ako vidia nedeľný predaj ostatné družstvá Coop Jednota, nepridajú sa k vám ďalšie? 

V tejto chvíli o tom nemám celkom prehľad. Na budúci týždeň budeme mať zasadnutie predstavenstva, kde sa dozvieme viac.

Máte však nejaké signály? 

Aj pre koronakrízu nie sme v užšom kontakte. Budúci týždeň sa po dlhšom období fyzicky stretneme. 

 

Ako vidia voľné nedele reťazce 

Billa
„Ak bude upustené od všetkých ostatných opatrení, ktoré sú momentálne v obchode zavedené, ako je napríklad regulácia počtu zákazníkov na meter štvorcový, hodiny pre seniorov či zatvorenie obchodných centier, sme otvorení diskusii na túto tému.
Máme skúsenosti z minulosti, keď sme si tak my, ako aj naši zákazníci, museli zvyknúť na zatvorené obchody počas sviatkov. Zákazníci preorientovali svoje nákupy v dni pred sviatkom alebo po ňom.“

Kaufland
„Ak nariadenie o zatvorení predajní počas nedieľ bude platiť naďalej pre všetkých bez výnimky, považujeme takéto opatrenie za prijateľné a realizovateľné. Zamestnanci tak budú mať možnosť tráviť nedele s rodinami, na druhej strane však prídu o príležitosť navýšiť si mzdu o príplatok za nedeľu.“

Lidl
„Aktuálny zákaz nedeľného predaja bol prijatý ako jedno z opatrení proti šíreniu sa nového koronavírusu. Ak by toto opatrenie malo mať platnosť po skončení mimoriadnej situácie, malo by sa tak stať po širokej odbornej diskusii aj za účasti predstaviteľov obchodu. Takejto diskusii sa nebránime. V prípade schválenia takéhoto zákazu však musí platiť pre všetky predajné formáty bez rozdielu zamerania či veľkosti predajnej plochy, aby nevznikali konkurenčné výhody pre účastníkov trhu a nedochádzalo k diskriminácii jednotlivých obchodníkov.“

Zástupcovia spoločnosti Tesco na naše otázky neodpovedali. 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.