Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľná nedeľa Dnes treba vedieť
20. 05. 2020, 10:29

Voľná nedeľa

Až 80 % Slovákov chce mať obchody v nedeľu zatvorené, ukázal prieskum

Až 80 % Slovákov chce mať obchody v nedeľu zatvorené, ukázal prieskum

Ilustračné foto – TASR/František Iván

Minister práce Milan Krajniak si nemyslí, že by „voľná nedeľa“ ovplyvnila zamestnanosť alebo obraty spoločností.

Drvivá väčšina slovenských spotrebiteľov sa prikláňa k názoru, že maloobchodné predajne potravín môžu ostať zatvorené v nedeľu aj do budúcna. Jednoznačne s tým súhlasí 59 % a skôr súhlasí 21 % opýtaných.

Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse, ktorý prebiehal 5. – 7. mája na vzorke tisíc opýtaných.

Až 81 percent považuje zákaz nedeľného predaja pre pandémiu ochorenia COVID-19 za správny. Nedeľné obmedzenie v prípade supermarketov či väčších potravín neprekáža dokonca až 90 % opýtaných. Bez ohľadu na vek sú spotrebitelia v otázke, či im prekáža aktuálne obmedzenie predaja v nedeľu, jednotní. Až 84 percentám mladých spotrebiteľov od 18 do 25 rokov nevadí súčasný stav a vo vekovej kategórii od 56 rokov je súhlas so súčasným stavom ešte vyšší.

Nedeľný predaj potravín je dôležitý len pre desať percent slovenských spotrebiteľov, ktorým jeho nedostupnosť vyslovene prekáža. Tento postoj sa vyskytuje v najväčšej miere medzi mladými spotrebiteľmi vo veku 18 až 25 rokov a tiež v Bratislavskom kraji. Pri vekovej kategórii nad 56 rokov sa záujem o nedeľné nákupy v supermarketoch pohyboval na úrovni len päť až šesť percent.

Na prieskume sa zúčastnila aj vzorka ľudí pracujúcich v maloobchode. Z výsledkov vyplýva, že im súčasný stav vyhovuje. Vyjadrilo sa tak 99 percent opýtaných, čo je o desať percent viac než vo zvyšku populácie. Až 88 percent pracovníkov v maloobchodných predajniach si praje, aby ostali tieto obchody zatvorené aj po odznení koronakrízy.

Zákaz nedeľného predaja neovplyvní zamestnanosť či obraty, myslí si Krajniak

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) si vie predstaviť zákaz nedeľného predaja, za by bola podľa neho aj väčšina prevádzkovateľov obchodných centier a odborárov. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády s tým, že dohoda o tejto otázke ešte nie je.

Krajniak si nemyslí, že by „voľná nedeľa“ ovplyvnila zamestnanosť alebo obraty spoločností. „Spôsobí to iba to, že obrat sa urobí v šiestich dňoch namiesto siedmich dní,“ poznamenal.

Za najdôležitejší bod aktuálneho rokovania vlády považuje predĺženie poskytovania pomoci štátu.

Predstavenú pomoc pre nájomcov považuje za fér. „To, čo sa neodpustí, to bude mať možnosť (prenajímateľ) splácať 48 mesiacov,“ načrtol. Za férovú považuje aj nemožnosť zrušiť nájom alebo zvýšiť nájom počas danej lehoty.

Odporúčame