Protest v Bratislave: „Krvavé“ rukavice pred sídlom pro-choice

Lekárske rukavice postriekané červenou farbou, plody s cenovkami či fotografie pro-choice Slovákov. Takúto „výzdobu“ pripravili aktivisti v sobotu podvečer pred sídlom Spoločnosti pre plánované rodičovstvo v Bratislave.

22. august 2015 - Protest proti praktikám americkej organizácie Plánované rodičovstvo v Bratislave

Škandál s predávaním orgánov potratených detí v réžii americkej organizácie Plánované rodičovstvo vyvolalo protest aj u nás. Asi stovka ľudí sa zišla pred slovenskou pobočkou Medzinárodnej federácie pre plánované rodičovstvo. Proti praktikám americkej odnože tejto organizácie sa v sobotu protestovalo vo viacerých častiach USA.

„Vyjadrujeme solidaritu so snahami organizácií v USA, ktoré sa snažia o zrušenie barbarských praktík obchodovania s orgánmi potratených detí organizácie Planned Parenthood, člena Medzinárodnej federácie pre plánované rodičovstvo,“ čítal na proteste spoločné vyhlásenie Michal Makovník, jeden z organizátorov akcie.

Slovenskí aktivisti odmietajú prípadné snahy o zavedenie podobných praktík na Slovensku a vyzývajú vládu a rezort zdravotníctva, aby skontrolovali, ako sa narába s ostatkami nenarodených detí.

Organizátori protestu tiež vyzývajú ľudí, ktorí sú v slovenskej Spoločnosti pre plánované rodičovstvo, aby sa dištancovali od postojov a praktík svojej partnerskej organizácie v USA. Slovenské pro-choice hnutie svoj vlastný komentár ku kauze nedalo.

Prečítajte si analýzy, kto sú Planned Parenthood: 
Mať deti je zlo
Mať deti je zlo: čo ešte treba vedieť

Zdieľať

Protestnú akciu v centre Bratislavy prišli podporiť aj europoslanci Anna Záborská (KDH) a Branislav Škripek (OĽaNO). Kauzu chcú riešiť aj v Bruseli.

„Už viackrát som sa snažila presadiť, aby organizácie napojené na Medzinárodnú federácie pre plánované rodičovstvo neboli financované z peňazí EÚ. Ich politika je proti životu, či je to v Afrike, Číne alebo tu,“ vyjadrila sa Záborská pre Postoy.sk. Spolu so Škripekom sa obrátia na Európsku komisiu a Európsku Radu s otázkou, prečo sú tieto organizácie naďalej takto financované.

„Nesedí to, keď je Medzinárodná federácia pre plánované rodičovstvo podporovaná aj z krajín, ktoré majú odlišnú potratovú politiku, respektíve chránia život mohutnejšie ako iné krajiny,“ hovorí Škripek.

Europoslanci sa budú zaujímať aj o to, či európske úrady vedia o podobných praktikách, aké boli odhalené v USA. Podľa Záborskej to nie je vylúčené. „Je priam zarážajúce, že slovenská pobočka ani gynekologická spoločnosť sa nedištancovali a neodsúdili tieto praktiky v Spojených štátoch,“ poznamenala Záborská.

Škripek zase prízvukuje, že kauza nie je taká vzdialená, ako sa môže zdať. „Je to celosvetová organizácia. Problém tiež je, že sa stále viac a viac stávame necitliví k tomu, čo je ľudská bytosť. Už sa ani orgány detí nenazývajú orgánmi, ale tkanivami,“ hovoril.

Škandál okolo spoločnosti Plánované rodičovstvo sa prevalil po sérií videí, ktoré zverejnili členovia Centra pre medicínsky pokrok v júli a auguste. Podľa videí organizácia profitovala na predaji častí tiel nenarodených detí, porušovať platné zákony a používať medicínske postupy, ktoré by mohli ešte viac ohroziť zdravie a život matiek.

Pavol Rábara
Foto: autor

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo