Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
30. júl 2015

Navždy mladá – love story, ktorá prekvapí

Ak ste prežili haváriu, viete, že odvtedy nemôžete žiť ako predtým. Prelomová udalosť zmení vaše zmýšľanie a aj vy budete iní. Adaline Bowmanová po autonehode prestala starnúť. age-of-adaline-color.jpg Mnoho piesní obsahuje želanie interpretov byť navždy mladí. S veko...

Navždy mladá – love story, ktorá prekvapí

Ak ste prežili haváriu, viete, že odvtedy nemôžete žiť ako predtým. Prelomová udalosť zmení vaše zmýšľanie a aj vy budete iní. Adaline Bowmanová po autonehode prestala starnúť.

Mnoho piesní obsahuje želanie interpretov byť navždy mladí. S vekom sa na filmovom plátne zahralo už niekoľko režisérov (Podivuhodný prípad Benjamina Buttona, Znovu 17, Cez noc tridsiatničkou atď.). Je najnovší film Navždy mladá čímsi iný?

Adaline Bowmanová prestane starnúť vo veku dvadsaťdeväť rokov. Sen každej ženy, však? Ak by sme sa spýtali hlavnej hrdinky, či je spokojná, smutne by pokrútila hlavou. Neustále sťahovanie sa každých desať rokov, falšovanie dokladov a minimálny kontakt s dcérou patria k jej životu ako vidlička k nožu. So svojím okolím komunikuje veľmi málo a po smrti manžela po inej známosti netúži. Vyzerá mlado, jej duša má však skoro sto rokov. Rozpor medzi vekom a výzorom maskéri šikovne zaobalili do retro oblečenia a líčenia. „Zakaždým, keď som vyšla z maskérne, cítila som sa ako celkom iný človek,“ prezrádza predstaviteľka hlavnej hrdinky Blake Lively. „Stačil iný účes, iný tvar pier a tiene okolo očí a doslova som sa posúvala po jednotlivých dekádach.“  

"Je veľmi málo filmov, v ktorých môžeme vidieť dvorenie muža žene a nevzdávanie sa ani po mnohých odmietnutiach ako práve v snímke The Age of Adaline."

Zdieľať

Jej pokojný a jednotvárny život sa zmení po stretnutí s Ellisom (Michael Huisman). Je veľmi málo filmov, v ktorých môžeme vidieť dvorenie muža žene a nevzdávanie sa ani po mnohých odmietnutiach ako práve v snímke The Age of Adaline. Na prehováranie vlastnej dcéry, ktorá je už sama dôchodkyňou, sa Adaline rozhodne dať Ellisovi šancu. Nemá však ani potuchy, kto je jeho otcom.

Režisér L. T. Krieger je profesionál v detailoch. Snímky San Francisca z rozličných uhlov, nádherná príroda, ktorá vo vás vyvolá pocit, že na niektorých miestach chýbali už len svätojánske mušky a tancujúce víly, magické miesta, na ktorých nikto predtým ešte nebol, či nehoda vyobrazená tak verne, že divák nadobudne pocit, že sleduje film v 3D, aj keď nemá na nose žiadne okuliare, možno len svoje dioptrické. Pozitívom filmového počinu je, že romantika prítomná v deji nie je prvoplánová a slová či scény nepôsobia klišéovito. Krieger využil aj príjemnú hudbu Roba Simonsena, ktorá veľmi decentne dotvára celkovú atmosféru filmu. Palec hore si zaslúži tiež za to, že intímne scény vyobrazil taktne a nechal priestor aj divákovej fantázii.

Neabsentuje ani humor, ktorý je korením nielen filmového plátna, ale aj každého vzťahu. Vyzdvihnúť si žiada aj rola Harrisona Forda, ktorého poznáme z filmu Indiana Jones, ale v polohe milujúceho otca sme ho ešte doteraz nezaznamenali.

Inzercia

"Režisér L.T. Krieger je profesionál v detailoch. Snímky San Francisca z rozličných uhlov, nádherná príroda, ktorá vo vás vyvolá pocit, že na niektorých miestach chýbali už len svätojánske mušky a tancujúce víly."

Zdieľať

Počas 112 minút sa nestihnete ani nadýchnuť, pretože všetky vaše odhady preverí čas a až na konci sa ukáže, či pre vás bol nepredvídateľný alebo len oddychový.

Film prišiel do slovenských kín v pôvodnom znení s titulkami, čo veľa lenivcov možno odláka, ale tí, ktorí sa premôžu, dostanú za odmenu dávku rozprávačského umenia.

Samotná scéna, keď Adaline prestane starnúť, je niečím magická, vedci sa usmejú nad vysvetlením popod fúz, rojkovia si povedia: „Prečo nie,“ a samotný rozprávač dôsledky vysvetlí tak jednoducho, že mu to zhltnete aj s navijakom.

Natočilo sa už veľa snímok s podobnou tematikou. Videli ste už mnoho love story. Táto je však iná. Nepredvídateľná, jemná, smutno-nádejná. Taká ako život sám.

Lívia Šimčeková

Fotografie: vulture.com, articlesofclothingblog.com

Odporúčame

Milo Kráľ Band: Kráľovsky zvládnutý album

Milo Kráľ Band: Kráľovsky zvládnutý album

Návštevníci tohtoročného festivalu Dotyky a spojenia v Martine si okrem iných účinkujúcich a bohatého divadelného programu mohli vychutnať aj začínajúcu kapelu Milo Kráľ Band.  milo-kral-band.jpg V decembri minulého roka známy slovenský herec Milo Kráľ uviedol do živo...

V Bratislave začína organový festival

V Bratislave začína organový festival

Bratislavská Katedrála svätého Martina bude po šiesty raz dejiskom medzinárodného Katedrálneho organového festivalu (KOF). Na festivale sa predstavia renomovaní interpreti zo Španielska, Švajčiarska, Nórska, Švédska, Talianska i Nemecka. Osem koncertov sa uskutoční od 30. júla do 10. septembra, kon...

Rambo vyleje poslednú krv v boji proti ISIS

Rambo vyleje poslednú krv v boji proti ISIS

Filmový hrdina John Rambo sa vracia, aby ochránil svet pred hrozbou najobávanejšej teroristickej organizácie ISIS. Prežije? rambo_txt.jpg Sylvester Stallone sa znovu objaví v role slávneho veterána, ktorého nepriateľom bude Islamský štát. Film s názvom Rambo: Posledná...