Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
05. február 2020

Potrebujeme film Sviňa?

Ak ste presvedčení o tom, že v politike ide len o prachy a sex, je tu film presne pre vás. Utekajte do kina. Z filmu Sviňa budete nadšení.
Potrebujeme film Sviňa?

Jozef Vajda hrá hlavnú postavu inšpirovanú Mariánom Kočnerom. FOTO – Łukasz Wojciechowski

Áno, každý, kto má silnú potrebu utvrdiť sa v tom, že politika je čisté svinstvo, musí vidieť Sviňu. Tvorcovi sami film označujú za „šokujúci thriller“. Svoju premiéru Sviňa stihla ešte pred voľbami. Lebo veď kedy, ak nie teraz? Možno po voľbách už ľudia budú mať podobných tém dosť a možno garnitúra, ktorej sa Sviňa týka, bude menej atraktívna ako teraz. Film by už nemal takú silu.

Hlavná postava je biznismen Wagner s obrovským bruchom, postava, ktorá zjavne a nepokryto vznikla podľa vzoru Mariána Kočnera. Ale náš človek je tu možno ešte tvrdší a manipulatívnejší, ako ho poznáme z reality. Je to on, kto si kedysi vybral človeka vhodného zohrať úlohu premiéra. A vybral si ho najmä preto, lebo mal naňho silné kompromitujúce nahrávky. Mohol ho potom donekonečna vydierať, lebo kto by už chcel, aby sa video, na ktorom súloží s maloletou, objavilo na verejnosti? Preto nachytaný hriešnik poslušne založil stranu a poslušne plnil príkazy a želania filmového Wagnera. A ten mu ešte veľkoryso dohodil luxusný byt a atraktívnu asistentku, ku ktorej premiér vzplanul láskou.

Aby to fungovalo ako thriller ešte lepšie, zavraždený nie je len novinár a jeho milá. Zdieľať

Samozrejme, film nie je dokument a istú voľnosť príbehu si tvorcovia s gustom dopriali. Všetko však ešte zosilnili, pritvrdili, prehnali, aby divákovi neostali žiadne pochybnosti. Aby bol naozaj šokovaný a zhnusený až do dna svojej duše. A tiež utrápený, lebo sú tu aj scény, ktoré je naozaj ťažké zniesť.

V tomto filme sa dosť vraždí, a obeťou nie je len novinár a jeho milá. Tvorcovia filmu pridali aj inú linku, ktorá je mimoriadne krutá. Vraždia sa v nej dievčatá umiestnené v resocializačnom centre. A tých vrahov z filmu si, ak chceme, vieme ľahko dosadiť za konkrétne persóny. A tu sú tvorcovia na veľmi tenkom ľade.

Napríklad jedna reálna bývalá šéfka resocializačného zariadenia sa oblieka, češe presne tak ako tá filmová riaditeľka resocializačného ústavu, naozaj odpudzujúca bytosť. Ešte aj okuliare majú obe ženy veľmi podobné, aby neboli zbytočné pochybnosti. Nehovoriac o ministorvi, ktorý má vo vrecku viagru, kondómy a tisícky eur v hotovosti. A zaznie aj ikonické Ave ja, Ave ty, pri sexe s pani riaditeľkou.

Ak máte nejaké predsudky voči politike a myslíte si, že nie je pre čestného človeka, lebo je to samá špina, že sa tam iba kradne, manipuluje, súloží, šňupe koks a obchoduje – tak si tu všetky predsudky potvrdíte. Ale film vám našepkáva, že je to ešte oveľa horšie, ako ste si mysleli. A ako ste sa dočítali v novinách, lebo novinári musia byť opatrní, nemôžu predsa napísať celú pravdu, musia zvažovať, čo napíšu, na čo majú dôkazy.

Divákovi to tvorcovia ukázali v celej nahote, doslovne i obrazne. Zdieľať

S umeleckou licenciou je v tom filme celá realita ešte brutálnejšia. Realita sa mieša s vymyslenými líniami, pre menej zbehlého diváka to však môže byť problém rozoznať. Môže to vnímať tak, že autor predlohy a scenáristi prosto vedia o pozadí viac ako bežný smrteľník, tak mu to ukázali v celej nahote, doslovne i obrazne. Cieľ je jasný, divák musí byť šokovaný, lebo ten šok mu bol sľúbený. Netreba byť preto útlocitný.

Čo vo filme vidíme? Spoločnosť, v ktorej moc drží skorumpovaná skupinka ľudí a tú riadi jedna „sviňa“. V tejto partii už fungujú najmä základné pudy – sex, moc, peniaze. Vydieranie je tu bežná pracovná metóda, na každého existuje video. Lebo zakázanému sexu sa nedá odolať. Premiér, ktorý rád pije iba colu, je tak iba hračkou v rukách vulgárnej svine bez zábran, minister vnútra je na drogách a je tu aj biskup, ktorý s politikmi obchoduje svoje požiadavky. A keď sa aj chce vzoprieť, je tu kompromitujúce video na jeho mladého tajomníka. Lebo sex.

A keďže svoje pudy nevedia ovládnuť, oni sú len slabosi, preto ich ovláda tá sviňa. Zdieľať

Umelecká licencia dovoľuje zjednodušovať, spájať osoby aj preháňať. Politici tu ani nie sú najväčším zlom, sú to skôr slabosi či ľudia so slabosťami a úchylkami. A keďže svoje pudy nevedia ovládnuť, najmä keď sú v ponuke aj neplnoleté dievčatá, ovláda ich tá sviňa, ten alfasamec. Všetci potom musia pracovať v jeho prospech. Nemajú na výber. Niekto s tým problém nemá, iný má aspoň vrásky na čele a smutnejší pohľad.

Minister vnútra, premiér a ich šéf – Wagner. FOTO – Łukasz Wojciechowski

Inzercia

Akurát ten novinárik sa nedá ľahko spacifikovať. Nič kompromitujúceho sa naňho nezistí, žije nudne so svojou láskou v starom dome, má celkom skromné a jednoduché túžby. Zas trošku zjednodušenia. Novinár Ondro je akoby jedinou persónou, kto sa postaví Svini. Scény zo života mladej dvojice sú romantické, hrejivé. Ukazujú, že existuje aj normálny život, bez veľkých peňazí, ale s láskou, ideálmi, milovanou prácou. No tie malebné scény sú zároveň drásajúce, lebo všetci vieme, ako sa život sympatickej dvojice skončí.

So strachom čakáme na to, kedy to príde. A vraždy sa aj dočkáme. Zlo porazilo dobro. Rozprávka to nie je. Hoci potom vidíme dokumentárne zábery na námestia plné protestujúcich ľudí za slušné Slovensko a dve policajné autá, ktoré idú záhadne kamsi nocou. Žeby konečne po Wagnera? Až takú jasnú katarziu zase film neprináša. Paradoxne, na konci filmu ani nemáte pocit, že tá smrť novinára mala nejaký zmysel. Realita je v tomto milosrdnejšia.

Ak nemáte radi sexuálne scény a takmer neustávajúci prúd nadávok, asi sa v kine nebude cítiť celkom príjemne. Zdieľať

Nechce sa mi veľmi rozoberať umeleckú stránku filmu. Hoci je natočený zručne, má dobré dialógy, výborné herecké výkony, je tam napätie, strach, bolesť aj trochu sociálnej drámy a romantiky. Nenudíte sa, akurát je ten film naozaj vulgárny. Ak nemáte radi sexuálne scény a takmer neustávajúci prúd nadávok, asi sa v kine nebude cítiť celkom príjemne. A ak od toho filmu čakáte odpoveď na nejaké hlbšie otázky, pohnútky na zamyslenie, nečakané motívy či pohľady, ste vedľa. Toto je iba šokujúci thriller.

Premiér so svojou asistentkou. FOTO – Łukasz Wojciechowski

Je takýto film potrebný? Iste, môžeme to brať aj tak, že producenti a tvorcovia pragmaticky vycítili možnosť, že na tejto téme sa dá zarobiť. Ale nechcem to vnímať až takto cynicky. Viem si síce predstaviť, že si producenti a tvorcovia zrátali, že na tom asi neprerobia, ale zrejme mali aj inú ambíciu – priniesť spoločensky dôležitý film.

Priznajme filmárom právo či potrebu reflektovať to, čo sa deje. A keďže aj realita je šokujúca, zvolili šokujúci thriller. Je toto dobrá cesta? A bolo dobré to všetko ešte preexponovať a žmýkať ešte atmosféru zhnusenia do krajnosti? A dobre ju prešpikovať nadávkami a sexom, lebo to majú ľudia v kine radi, či nie? Je dobré nasadiť film v predvolebnom čase a hrotiť emócie? Nechcem byť za múdru, nepoznám odpovede. Mám len nejaký čudný pocit.

Možno niekto povie, že ten film je poctou Jánovi Kuciakovi a jeho láske. Asi by si obaja zaslúžili iný film. Tu totiž funguje najmä fascinácia zlom. Tvorcov a aj divákov tá sviňa evidentne fascinuje. A nevylučujem, že v tej fascinácii môže byť dokonca aj istý druh obdivu.

Nálada v spoločnosti je po odhalení Kočnerovej Threemy plná zhnusenia a dezilúzie. Niet divu, že veľká časť spoločnosti už má pocit, že tento systém sa nedá opraviť, že ho treba zrušiť. Teda zrušiť demokraciu, lebo tá je do veľkej miery voči takýmto sviniam bezmocná.

Priveľa cynizmu je okolo nás a ten film ho síce mal odhaľovať, ale v konečnom dôsledku, mám podozrenie, ho šíri ďalej. Ako epidémiu.

Odporúčame