Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. október 2019, 11:09

Macronov zákon o umelom oplodnení pre lesbické páry si vyslúžil masové protesty

Macronov zákon o umelom oplodnení pre lesbické páry si vyslúžil masové protesty

Demonštranti v Paríži protestujúci proti Macronovmu zákonu 6. októbra 2019. Foto: lamanifpourtous.fr

Zákon podľa manifestujúcich zavádza „umelé oplodnenie bez otca“, otvorí cestu k uzákoneniu inštitútu náhradných matiek a spustí komercializáciu ľudských embryí.

Prvá manifestácia proti predloženej reforme bioetického zákona pritiahla včera do Paríža podľa organizátorov 600-tisíc účastníkov. Číslo bolo spochybnené nezávislou agentúrou Occurence, ktorá počítala len do 74-tisíc.

Manifestáciu organizovala asociácia La Manif Pour Tous, ku ktorej sa pripojilo ešte 21 ďalších organizácií a asociácií tretieho sektora. Po zverejnení agentúrnych čísel La Manif Pour Tous požiadala o prístup k videomateriálom policajnej prefektúry, čo bude určite predmetom mediálnych naťahovačiek v nasledujúcich dňoch.

K téme:
Macron chce zaviesť inštitút dvoch matiek jedného dieťaťa bez otca Zdieľať

Pod sloganom Marchons Enfants! manifestujúci vyjadrili svoje požiadavky na zastavenie prijímania spomenutej reformy, ktorá podľa nich zavádza „umelé oplodnenie bez otca“, otvorí cestu k uzákoneniu inštitútu náhradných matiek, spustí komercializáciu ľudských embryí a podobne.

V tomto duchu sa na tribúne striedali príhovory viacerých zástupcov hnutia a pozvaných hostí. Zároveň boli ohlásené predbežné dátumy nasledujúcich manifestácií, ktoré sa budú konať v prípade, že vláda nezastaví reformu v jej súčasnej podobe.

Videozáznam z podujatia.

Na tribúne sa objavila aj poslankyňa parlamentu Agnès Thill, ktorá bola pre svoj otvorený nesúhlas s „prokreáciou pre všetky“ vylúčená z vládneho hnutia La République en Marche prezidenta Emmanuela Macrona.

Inzercia

Účasť politikov bola pomerne slabá, len niekoľko jedincov z Rassamblement National a tiež od Republikánov. Z cirkevných predstaviteľov bol v sprievode napríklad toulonský biskup Mons. Dominique Rey, pre ktorého zákon predstavuje „hrozbu pre naše základy“.

Zaujímavosťou bola paralelná, aj keď omnoho menej početná manifestácia feministických organizácií a zástupcov kresťanského krídla Socialistickej strany, ktorí na inom mieste takisto manifestovali proti uzákoneniu inštitútu náhradných matiek. Priviedlo ich k tomu posledné hlasovanie v parlamente, kde bioetickí progresivisti využili minimálnu prítomnosť poslancov v sále a prekvapivým podaním návrhu schválili automatické prideľovanie rodného listu deťom kúpeným v zahraničí.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Minister zdravotníctva Marek Krajčí mal negatívny test na nový koronavírus. Je však stále chorý a potrebuje sa doliečiť. Informoval o tom na sociálnej sieti. V izolácii ostal po tom, čo mal pracovné stretnutie s pozitívnou osobou.

pred hodinou

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť odmieta všetky obvinenia poukazujúce na prekročené limity rádioaktivity v kanáli Manivier, pretekajúcom cez obec Žlkovce v okrese Hlohovec. Informácie interpretované treťou stranou považuje spoločnosť za zavádzajúce, bez relevantných argumentov a odborných štúdií. „Spoločnosť JAVYS preto poskytne verejnosti k predmetnej téme v najbližších dňoch odborné stanovisko,“ informovala hovorkyňa spoločnosti Miriam Žiaková.

pred 2 hodinami

„Režim na hraniciach je otvorená otázka. Nikto nechce zavrieť hranice spôsobom, akým boli počas prvej vlny,“ povedal v Sobotných dialógoch podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga. 

 

pred 2 hodinami

Britský pretekár F1 Lewis Hamilton dosiahol najlepší čas v záverečnom treťom tréningu na Veľkú cenu Ruska. Úradujúci master sveta časom 1:33,279 min predstihol o 776 tisícin sekundy svojho tímového kolegu z Mercedesu Fína Valtteriho Bottasa. Tretí bol na okruhu v Soči Španiel Carlos Sainz. 

pred 3 hodinami

Ak situáciu považujeme za alarmujúcu, krízový štát by už mal zasadať a prijať opatrenia, ktoré by mohli platiť už od pondelka. Atmosféra v spoločnosti je zle nastavená a prispievajú k tomu aj vyjadrenia premiéra, povedal Peter Pellegrini v relácii Sobotné dialógy.