Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. december 2019

Mužskosť sa dnes hlási o slovo a hľadá svoju novú tvár (Môj rok)

Rok 2019 z pohľadu filozofa a dominikána Petra Šajdu.
Mužskosť sa dnes hlási o slovo a hľadá svoju novú tvár (Môj rok)

Čo ma tento rok zaujalo? Návrat mužskosti.

Deje sa to už dlhšie, ale v roku 2019 sa tento trend posilnil. Mužskosť sa v 20. storočí zdiskreditovala dvoma svetovými vojnami, ktoré priniesli také spustošenie, že samým mužom bolo z mužskosti zle. Potom prišiel veľký nástup ženskosti, podporovaný mnohými mužmi. Mužskosť dostala náhubok a pravidlá korektnosti.

Korektná mužskosť znamenala aj sebaodmietnutie a sebaobvinenie. Bolo to dané aj tým, že mnohí muži po tragédiách 20. storočia nepodľahli sebareflexii. Dlhodobá sebanegácia však musela vyvolať reakciu. Je ťažké dlho nebyť sám sebou.

Mužskosť zatiaľ v spoločenských salónoch veľmi nechcú – boja sa jej hranatosti, drsnosti a jednoznačnosti.  Zdieľať

Mužskosť sa dnes hlási o slovo a hľadá svoju novú tvár. Hľadá nové podoby, ktoré by vyjadrovali to podstatné, no neopakovali fatálne chyby minulosti. Príkladom jej vzostupu sú situácie, v ktorých zastávanie jasných postojov nie je podriadené snahe o konsenzus a harmóniu.

V tejto súvislosti spomeniem spor Sohraba Ahmariho s Davidom Frenchom, ktorý tento rok zarezonoval v konzervatívnych intelektuálnych kruhoch. Je to spor o budúcu podobu konzervativizmu. Ahmariho ostrá kritika konzervatívneho defetizmu – ktorý je rozšírený aj v slovenských konzervatívnych kruhoch – je kritikou prílišnej jemnosti a prispôsobivosti v sporoch o podstatné veci. Je kritikou korektnej mužskosti s náhubkom. Ahmari pomenoval zásadný problém súčasného konzervativizmu, ktorý sa vyskytuje naprieč západnou civilizáciou.

Inzercia

Mužskosť však dnes nevychádza primárne z prostredia tvorivých elít. Vychádza skôr z periférnych prostredí a len pomaly preniká do spoločenských salónov. Tam ju zatiaľ veľmi nechcú – boja sa jej hranatosti, drsnosti a jednoznačnosti.

Kríza nejednoznačnosti jej však hrá do kariet. Po mužskosti je dopyt.

Na javisku dejín sa bude v najbližších rokoch odohrávať zápas o určujúce podoby mužskosti. Akým spôsobom budú muži chcieť byť sami sebou, resp. nechcieť byť sami sebou?

Bude zaujímavé sledovať tento zápas a podieľať sa na ňom. Je to niečo nové: šanca, ktorá vyvoláva nadšenie i obavy.

Odporúčame

Dlhá cesta Betlehemského svetla

Dlhá cesta Betlehemského svetla

Betlehemské svetlo sa stalo súčasťou vianočnej atmosféry v mnohých európskych krajinách a šíri sa stále ďalej. Akú má históriu a čo všetko každoročne prekonáva tento malý plamienok symbolizujúci radosť a pokoj Vianoc?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.