Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
25. novembec 2019

Sledujete liberálny spor o Vladimíra Palka?

Vyvolala ho kniha rozhovorov s exministrom vnútra.
Sledujete liberálny spor o Vladimíra Palka?

Vladimír Palko počas inaugurácie nového rektora Paneurópskej vysokej školy Juraja Sterna 16. mája 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Ak to na vás ešte nevyskočilo zo sociálnych sietí, tak na úvod len krátke zhrnutie: Redaktor Denníka N Karol Sudor chcel pochopiť, ako sa z človeka stane kresťanský konzervatívec a prečo zastáva také názory, aké zastáva. Spravil teda knihu rozhovorov s bývalým kresťanskodemokratickým politikom Vladimírom Palkom.

Pred pár dňami kniha vyšla a v spoločensky liberálnejších kruhoch spôsobila hotovú hystériu ešte skôr, než si ju ktokoľvek stihol prečítať. Niekoľko čitateľov vyhlásilo, že ruší predplatné Denníka N. Karol Sudor sa v rozhovore pre .týždeň vyjadril, že ľudia mu posielajú správy, v ktorých želajú smrť jeho synovi, prípadne, že sám mal zomrieť na rakovinu, z ktorej sa liečil. Niektorí usporiadatelia zrušili plánovanú prezentáciu knihy. A našli sa aj takí, čo boli schopní do svojej kritiky Palka a Sudora zamontovať dokonca beštiálnu vraždu mladej ženy, ktorá sa pred dvomi týždňami udiala v Bratislave...

Na druhej strane, našli sa aj osobnosti z liberálneho tábora, ktoré sa zastali Karola Sudora a jeho volania po dialógu ponad zákopy kultúrnych vojen.

Aby bolo jasné, ani z našej strany nie je na mieste pobavený úškrn nad tým, ako Palko rozhádal liberálov. Len pred pár dňami sa Postoj a zvlášť jeden z jeho redaktorov – vraj „liberálny kresťan“ – ocitol v nepríjemnom konflikte s časťou svojho vlastného prostredia. Aj nám prišli e-maily od ľudí s tým, že sťahujú podporu pre nás.

V každom prípade, pokiaľ ide o spor okolo Palka, konzervatívneho pozorovateľa zavše svrbia prsty. Chcel by vstúpiť do diskusie a zdvorilo upozorniť druhú stranu, že byť proti potratom neznamená byť „proti ľudským právam“, ale naopak, ide o obhajobu práva na život – nevyhnutného predpokladu pre využitie všetkých ostatných ľudských práv.

Prípadne by sa konzervatívcovi zachcelo nesmelo sa druhej strany spýtať, kamže sa v tomto prípade podela toľko vyzdvihovaná liberálna hodnota plurality a diverzity? Spoločenskí liberáli, zdá sa, idú na vlastnej koži zažiť skúsenosť s pascou, ktorú kresťania už dobre poznajú, lebo do nej upadli počas vlastných dejín: Teda, že každé hnutie hovorí o potrebe dialógu a pestrosti názorov, keď je v menšine. Len čo sa však stane väčšinovým, snaží sa svoju perspektívu presadiť ako konvenciu, záväznú úplne pre všetkých.

Nejeden konzervatívec teraz pociťuje nutkanie vstúpiť do tej liberálno-liberálnej polemiky. Možno zastať sa Vladimíra Palka a oceniť otvorenosť a odvahu Karola Sudora. No radšej sa drží v úzadí. Ten liberálno-liberálny spor sa odohráva na osvetlených doskách javiska, ktoré z pološera sleduje obecenstvo plné ľudí s inými politickými presvedčeniami. Sú zvedaví ako tí, čo si hovoria liberáli, dostoja vlastným deklarovaným ideálom.

Karol Sudor spravil knihu rozhovorov s Vladimírom Palkom, lebo podľa vlastných slov chcel pochopiť, ako sa z človeka stane kresťanský konzervatívec. Ktovie, možno ďalšiu knihu rozhovorov spraví s niektorým zo svojich terajších rozhorčených kritikov. Aby pochopil, ako sa z človeka stane tento typ liberála.

Inzercia

Odporúčame