Sledujete liberálny spor o Vladimíra Palka?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Sledujete liberálny spor o Vladimíra Palka?

Vladimír Palko počas inaugurácie nového rektora Paneurópskej vysokej školy Juraja Sterna 16. mája 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Vyvolala ho kniha rozhovorov s exministrom vnútra.

Ak to na vás ešte nevyskočilo zo sociálnych sietí, tak na úvod len krátke zhrnutie: Redaktor Denníka N Karol Sudor chcel pochopiť, ako sa z človeka stane kresťanský konzervatívec a prečo zastáva také názory, aké zastáva. Spravil teda knihu rozhovorov s bývalým kresťanskodemokratickým politikom Vladimírom Palkom.

Pred pár dňami kniha vyšla a v spoločensky liberálnejších kruhoch spôsobila hotovú hystériu ešte skôr, než si ju ktokoľvek stihol prečítať. Niekoľko čitateľov vyhlásilo, že ruší predplatné Denníka N. Karol Sudor sa v rozhovore pre .týždeň vyjadril, že ľudia mu posielajú správy, v ktorých želajú smrť jeho synovi, prípadne, že sám mal zomrieť na rakovinu, z ktorej sa liečil. Niektorí usporiadatelia zrušili plánovanú prezentáciu knihy. A našli sa aj takí, čo boli schopní do svojej kritiky Palka a Sudora zamontovať dokonca beštiálnu vraždu mladej ženy, ktorá sa pred dvomi týždňami udiala v Bratislave...

Na druhej strane, našli sa aj osobnosti z liberálneho tábora, ktoré sa zastali Karola Sudora a jeho volania po dialógu ponad zákopy kultúrnych vojen.

Aby bolo jasné, ani z našej strany nie je na mieste pobavený úškrn nad tým, ako Palko rozhádal liberálov. Len pred pár dňami sa Postoj a zvlášť jeden z jeho redaktorov – vraj „liberálny kresťan“ – ocitol v nepríjemnom konflikte s časťou svojho vlastného prostredia. Aj nám prišli e-maily od ľudí s tým, že sťahujú podporu pre nás.

V každom prípade, pokiaľ ide o spor okolo Palka, konzervatívneho pozorovateľa zavše svrbia prsty. Chcel by vstúpiť do diskusie a zdvorilo upozorniť druhú stranu, že byť proti potratom neznamená byť „proti ľudským právam“, ale naopak, ide o obhajobu práva na život – nevyhnutného predpokladu pre využitie všetkých ostatných ľudských práv.

Prípadne by sa konzervatívcovi zachcelo nesmelo sa druhej strany spýtať, kamže sa v tomto prípade podela toľko vyzdvihovaná liberálna hodnota plurality a diverzity? Spoločenskí liberáli, zdá sa, idú na vlastnej koži zažiť skúsenosť s pascou, ktorú kresťania už dobre poznajú, lebo do nej upadli počas vlastných dejín: Teda, že každé hnutie hovorí o potrebe dialógu a pestrosti názorov, keď je v menšine. Len čo sa však stane väčšinovým, snaží sa svoju perspektívu presadiť ako konvenciu, záväznú úplne pre všetkých.

Nejeden konzervatívec teraz pociťuje nutkanie vstúpiť do tej liberálno-liberálnej polemiky. Možno zastať sa Vladimíra Palka a oceniť otvorenosť a odvahu Karola Sudora. No radšej sa drží v úzadí. Ten liberálno-liberálny spor sa odohráva na osvetlených doskách javiska, ktoré z pološera sleduje obecenstvo plné ľudí s inými politickými presvedčeniami. Sú zvedaví ako tí, čo si hovoria liberáli, dostoja vlastným deklarovaným ideálom.

Karol Sudor spravil knihu rozhovorov s Vladimírom Palkom, lebo podľa vlastných slov chcel pochopiť, ako sa z človeka stane kresťanský konzervatívec. Ktovie, možno ďalšiu knihu rozhovorov spraví s niektorým zo svojich terajších rozhorčených kritikov. Aby pochopil, ako sa z človeka stane tento typ liberála.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo