Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. 11. 2007, 13:47

(Ne)násilné vyprevadenie a lá Castro

Pred týždňom, 21. októbra, sa na Kuba konali voľby do miestnych a obecných zastupiteľstiev. Zúčastnilo sa ich ,dobrovoľne´ 96% obyvateľstva, z toho 321 tisíc voličov do urien vhodilo biely lístok na znak protestu proti tyranskej vláde na ostrove, ku ktorému ich vyzvali exiloví aktivisti. Ako nezávis...

Pred týždňom, 21. októbra, sa na Kuba konali voľby do miestnych a obecných zastupiteľstiev. Zúčastnilo sa ich ,dobrovoľne´ 96% obyvateľstva, z toho 321 tisíc voličov do urien vhodilo biely lístok na znak protestu proti tyranskej vláde na ostrove, ku ktorému ich vyzvali exiloví aktivisti.

Ako nezávislý pozorovateľ, oficiálne ako turista, priletel do krajiny vo štvrtok, 19. októbra, aj Slovák, Peter Novotný, sprevádzaný českým tlmočníkom, Pavlom Resom.

Novotný zastáva funkciu programového riaditeľ Občianskeho oka, ktorého cieľom je občanov aktivizovať k priamej účasti na nestrannom pozorovaní volieb. Zároveň pôsobí v Európskej sieti organizácií monitorujúcich voľby (ENEMO) ako generálny sekretár. Do nedemokratickej Kuby však prileteli aj s Resom pod hlavičkou českého Člověka v tísni, humanitnej organizácie, ktorá sa snaží pomáhať najmä v krízových oblastiach a podporovať tam dodržiavanie ľudských práv.

V sobotu sa v Santa Clare, meste vzdialenom 276 km východne od Havany, stretli so 41-ročným disidentom, opozičným novinárom a riaditeľom nezávislej tlačovej agentúry, Guillermom Fariñasom. Diskutovali spolu o nastávajúcich komunálnych voľbách i o voľbách do Národného zhromaždenia ľudovej moci, ktoré sa na Kube čoskoro uskutočnia.

Fariñas je na ostrove medzi disidentmi veľmi uznávaný, prirovnávaný dokonca k takým osobnostiam ako napríklad Oswaldo Payá, ktorý je jeden zo signatárov petície Varela, podobajúcej sa našej Charte 77. Guillermo Fariñasovi sa ocenenia dostalo dokonca aj v Európe. Do nemeckého Weimaru mu však po uznanie kubánske úrady nedovolili vycestovať. Oficiálny dôvodom bol jeho zlý zdravotný stav po 7-mesačnej hladovke za povolenie prístupu na internet, neoficiálnym, samozrejme, strach Kuby pred šírením správ o skutočnej situácii tak vychvaľovanej, Fidelovej demokracie.

Po stretnutí sa Novotného a Resa práve s takouto osobnosťou preto úrady v skorých ranných hodinách prepadli apartmán, v ktorom sa pozorovatelia nachádzali a oboch ich práve v deň volieb odviedli na vypočúvanie do hlavného mesta. Oficiálne obvinenie znelo: „ohováranie kubánskeho režimu.“ Polícia im zhabala všetky poznámky, doklady, mobilné telefóny a takisto aj pasy. Letenky, ktoré boli pôvodne vystavené o týždeň neskôr im zmenila a bez možnosti kontaktovať slovenský či český konzulát ich prinútila nastúpiť na lietadlo smerujúce do Paríža. Ani jeden z nich našťastie neutrpel žiadne zranenie.

Ako sa však vyjadril úrad slovenského ministra zahraničných vecí, Jána Kubiša: „Takéto zaobchádzanie je v rozpore s Viedenským dohovorom o konzulárnych stykoch z roku 1963, ako aj s bilaterálnym konzulárnym dohovorom.“ Riaditeľ oddelenia ľudských práv mimovládnej organizácie Člověk v tísni vyhostenie komentoval slovami: „Prekvapuje nás, že kubánsky režim vyhostil niekoho iba za to, že odpovedal skupinke ľudí na otázky o tom, čo sú slobodné voľby. Kubánsky režim sa asi musí volieb veľmi obávať."

To hlavné ale ostrov ešte len čaká. Voľby, ktoré rozhodnú o zložení najvyššieho vládneho orgánu, Štátnej rady sú naplánované na jar budúceho roku. Jej predsedom je už od roku 1976 sám Fidel Castro, hoci oficiálnym vodcom Kuby je od konca 60-tych rokov. Právomoci spojené s úradom však musel prebrať v júli 2006 mladší brat Raúl. Diktátor sa v tom čase totiž musel podrobiť závažnej operácii tráviaceho traktu. Jedine jeho zhoršený zdravotný stav by mohol byť príčinou, aby vodca opätovne nekandidoval. V tom prípade vraj dokonca bude musieť voličov presviedčať, aby ho nevolili, uviedol nedávno kubánsky minister kultúry, Abel Prieto.

Mariana Šarpatakyová

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Odporúčame

Roming

Roming

„Nic romskýho v něm uzrát nestačilo. Neuměl krást a neuměl tančit. Hanba Rom,“ takto nás v prvých minútach filmu uvádza do deja režisér Jiří Vejdělek, zodpovedný za snímky ako napríklad Román pro ženy alebo Účestníci zájezdu. Do hlavných úloh sa mu podarilo obsadiť brilantnú česko-slovenskú dvojicu....

Definitíva?

Definitíva?

Bolestivý afekt stráca svoju bolestivosť, keď si o ňom vytvoríme jasnú a zreteľnú predstavu! (Baruch Spinoza) Smrť nepochybne vyvoláva u mnohých umierajúcich pocity strachu, úzkosti a beznádeje. Podobné emócie majú aj niektorí z tých ostatných, ktorí práve nezomierajú. Teda vlastne áno, zomier...

Černová: Ako sa pietna spomienka zmenila na míting SNS

Černová: Ako sa pietna spomienka zmenila na míting SNS

Pätnásťroční mladíci so slovenskými vlajkami, uzavretá cesta, zásahová jednotka v bielej dodávke. Centrálne oslavy stého výročia černovskej masakry začínajú presne o jednej. Na mieste, kde presne pred sto rokmi uhorskí žandári zastrelili pätnásť, podľa niektorých až sedemnásť dedinčanov, stojí malá ...

Postoy o Černovej

Postoy o Černovej

Dnes si celé Slovensko pripomína známe udalosti, ktoré sa pred sto rokmi odohrali v liptovskej obci Černová. Náš portál sa už takmer dva týždne intenzívne venuje tejto tragédii. Otázka vás, našich čitateľov a priateľov, môže znieť: prečo? Uvedomujeme si, že v slovenskej spoločnosti dnes rezonujú in...