Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. 07. 2010, 09:37

Chávez: Kardinál je primitív, Kolumbia agresor

Na juhoamerickom kontinente to vrie. Excentrický venezuelský diktátor Hugo Chávez si to rozdáva nielen s USA, ale najnovšie aj so susednou Kolumbiou a miestnymi biskupmi. Rozbuškou bolo obvinenie prezidenta Kolumbie Álvara Uribeho z ukrývania kolumbijských marxistických povstalcov na území Venezue...

Na juhoamerickom kontinente to vrie. Excentrický venezuelský diktátor Hugo Chávez si to rozdáva nielen s USA, ale najnovšie aj so susednou Kolumbiou a miestnymi biskupmi.

Rozbuškou bolo obvinenie prezidenta Kolumbie Álvara Uribeho z ukrývania kolumbijských marxistických povstalcov na území Venezuely. Svoju obžalobu predniesol na medzinárodnom zasadaní Organizácie amerických štátov vo Washingtone minulý týždeň.

Povstalci u susedov

Podľa informácií kolumbijského prezidenta by sa vo Venezuele malo schovávať až 1 500 revolucionárov spolu s najvyššími predstaviteľmi Vojska národného oslobodenia a povstaleckej organizácie Revolučných ozbrojených síl Kolumbie. Reakcia vodcu Venezuely na obvinenie nenechala na seba dlho čakať. Hugo Chávez ihneď upozornil svojich susedov na prerušenie diplomatického styku a tiež na fakt, že spoločné hranice začali podliehať najvyššej pohotovosti. „Bude ich chrániť armáda, ktorá nepripustí nijaké narušenie svätej pôdy Venezuely,“ citovala prezidentovo razantné stanovisko agentúra Reuters.

Z krajiny na výzvu ministra zahraničných vecí Nicolasa Madura odcestovali kolumbijskí diplomati a v tamojšom hlavnom meste Bogota sa na jeho pokyn uzavrelo i venezuelské veľvyslanectvo, nevylúčil pritom ani ďalšie razantné kroky. Na strane Kolumbie stoja aj Spojené štáty americké, ktoré Cháveza vyzývajú k okamžitému prešetreniu obvinení. Prezident však postoj oboch krajín vníma len ako agresiu proti Venezuele.

Ťažkosti aj doma

Ľahké to Chávez nemá ani na domácej pôde. Okrem klesajúcej popularity sa musí vysporiadať aj so zlým stavom ekonomiky a kritikou zo strany Katolíckej cirkvi najmä pre korupciu, násilie a nedostatok základných potravín a liekov. V jej nevôli je aj po neprimeranom slovnom ataku na caracaského arcibiskupa, kardinála Jorgeho Urosu Saviniho, ktorého počas slávnostnej reči 5. júla pri príležitosti osláv nezávislosti nazval, okrem iného, nehodným zastávať kardinálsky post. „Kardinál je primitív. Mojím kandidátom bol Mario Moronta. On by mal byť venezuelským superkardinálom. Nuncius, prosím, odkážte Jeho Svätosti, že kým máme v krajine takýchto biskupov, cítim, že Katolíckej cirkvi budeme veľmi vzdialení. Ja som totiž tiež katolíkom a cítim smútok, keď kardinál rozpráva ako hlupák a snaží sa ľudí strašiť komunizmom,“ povedal Chávez.

Nejde pritom o jeho prvú verbálnu potýčku s kardinálom Savinim. Slovne ho napadol aj v čase svojho tretieho nástupu do funkcie prezidenta na prelome rokov 2006 a 2007. Za Saviniho sa však rovnako vtedy aj teraz ihneď postavila celá tamojšia biskupská konferencia. V spoločnom komuniké vydanom biskupi „odmietajú prezidentovu opätovnú a neoprávnenú agresiu proti osobám a inštitúciám, urážajúcu náboženské cítenie“. Podporu a nemenenú spoluprácu deklarovala venezuelským biskupom, napriek zlým vzťahom krajín, aj Konferencia biskupov Kolumbie. Jej predseda arcibiskup Ubaldo Ramón Santana Sequera „vyzval ku pokračovaniu spoločnej práce a k svedectvu spoločenstva,“ uvádza agentúra Zenit.

Exhumácia na odvrátenie pozornosti

Venezuelský prezident však na seba upriamil pozornosť aj vďaka ďalšiemu nezvyčajnému činu. Bola ním exhumácia juhoamerického hrdinu Simona Bolívara, venezuelského generála v boji o nezávislosť od Španielska. Udiala sa v priamom televíznom prenose s Chávezovou účasťou a na jeho pokyn. Prezident totiž stále verí, že Bolívar nezomrel na tuberkulózu, ako hovoria historici, ale po otrave jedom. Načasovanie pritom nie je náhodné. V júli uplynie presne 180 rokov od jeho smrti.

Navyše krajinu, v ktorej zúri vysoká inflácia a korupcia, čakajú na jeseň voľby do národného parlamentu. „Udalosť má pred septembrovými voľbami nabudiť v ľuďoch ešte silnejší patriotizmus. Prezidentovej vládnej socialistickej strane ide totiž o zásadné udržanie väčšiny,“ uviedla pre Český rozhlas z Caracasu jeho stála spolupracovníčka Nina Hönigová.

Mariana Šarpatakyová
Autorka je študentkou žurnalistiky a stálou spolupracovníčkou Postoy.sk

Foto: www.flickr.com/photos/chavezcandanga (Hugo Chavez), noticiasrtv.com (kardinál Jorge Urosa Savino),

Odporúčame

Práca rehoľných rúk je na predaj

Práca rehoľných rúk je na predaj

Amerika je zemou nekonečných možností, zvykne sa hovoriť. Podobný atribút však na seba prebral aj internet. Čo môže vzniknúť, ak spojíme dobrú myšlienku, šikovné ruky rehoľníkov a internet a celú situáciu zasadíme do Spojených štátov? Projekt Monastery Greetings teda Pozdravy z kláštora, ktorý predá...

Cirkvi v Bruseli vystriedajú slobodomurári

Cirkvi v Bruseli vystriedajú slobodomurári

Minulý týždeň sa v Bruseli stretli špičky EÚ s náboženskými lídrami. Témou bola otázka chudoby, ale aj zakazovanie moslimských šatiek v niektorých členských krajinách. V októbri sa chcú európski predstavitelia poradiť aj s humanistickými združeniami a slobodomurármi. Otvorený, transparentný a pra...

CIRKEV: Pre obete povodní sa vyzbieralo 1,3 mil. eur

CIRKEV: Pre obete povodní sa vyzbieralo 1,3 mil. eur

Júnová zbierka pre obete povodní, ktorá sa uskutočnila v katolíckych kostoloch, vyniesla vyše 1,3 milióna eur. Vyzbierané peniaze sú určené najmä postihnutým rodinám. Informovala o tom Tlačová kancelária KBS. Výťažok bude rozdelený v dvoch fázach. „V prvej fáze bude poskytnutá každej d...