Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
08. október 2019

NBA pred čínskym režimom pokľakla, South Park sa mu vysmial

Seriál bol v Číne zablokovaný po tom, ako si podal tamojšiu cenzúru a ochotu USA podkladať sa jej kvôli zisku.
NBA pred čínskym režimom pokľakla, South Park sa mu vysmial

Matt Stone (vľavo) a Trey Parker, tvorcovia animovaného seriálu Mestečko South Park, pózujú počas osláv 15. výročia seriálu v Santa Monice 20. septembra 2011. FOTO TASR/AP

Daryl Morey je generálny manažér basketbalového tímu Houston Rockets, ktorý súťaží v rámci americkej Národnej basketbalovej asociácie (NBA). V piatok vyjadril svoj postoj solidarity voči hongkonským demonštrantom tým, že na sociálnej sieti Twitter zverejnil obrázok s nápisom: „Bojuj za slobodu, stoj pri Hongkongu.“

Na druhý deň mal majiteľ tímu Houston Rockets, Tilman Fertitta, potrebu uviesť veci na pravú mieru a dištancovať sa od svojho podriadeného. Na Twitteri zverejnil, že Morey nehovorí za Houston Rockets a basketbalové družstvo nie je politická organizácia.

„Mám najlepšieho generálneho manažéra v lige,“ vyhlásil Fertitta pre web športovej stanice ESPN. „Medzi mnou a Darylom je všetko v poriadku. Zaznamenali sme veľkú spätnú väzbu a chcel som, aby bolo jasné, že organizácia nemá politickú pozíciu. Sme tu, aby sme hrali basketbal, nie aby sme niekoho urážali.“

Milujeme Čínu... hlavne jej peniaze

Doteraz boli Houston Rockets v Číne veľmi populárni. V rokoch 2002 až 2011 za nich totiž hral čínsky basketbalista Yao Ming.

Americká NBA má v Číne rozsiahle obchodné záujmy, ktoré Moreyho ľahkovážny tweet ohrozil. Ide o lukratívne vysielacie práva pre obrovské obecenstvo čínskych basketbalových fanúšikov, exhibičné zápasy basketbalistov z USA na čínskej pôde, reklamné zmluvy, ale tiež basketbalové akadémie, ktoré vyhľadávajú mladé športové talenty.

Jedna z trojice čínskych mládežníckych akadémií NBA sa nachádza aj v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Ľudskoprávne organizácie vinia čínsku vládu, že približne milión moslimských Ujgurov zatvorila do „prevýchovných táborov“.   

V každom prípade, Čínska basketbalová asociácia a viaceré čínske firmy reagovali na Moreyho tweet pozastavením spolupráce s tímom Houston Rockets. Čínska štátna mediálna spoločnosť mala oznámiť, že nebude streamovať zápasy tímu a „hlboký šok kvôli mylným komentárom o Hongkongu“ vyjadril aj čínsky konzulát v Houstone.

Morey medzičasom obrázok solidarity s Hongkongom stiahol a na svojom twitterovom účte v nedeľu vykonal pozoruhodný akt sebakritiky zverejnením vyhlásenia v tomto znení:

Nebolo mojím zámerom, aby môj tweet pohoršil fanúšikov Rockets a mojich priateľov v Číne. Vyjadril som len jednu myšlienku, založenú na jednej interpretácii jednej komplikovanej udalosti. Po tom tweete som mal veľa príležitostí vypočuť si a zvážiť aj iné uhly pohľadu. Vždy som oceňoval významnú podporu, ktorú nám poskytovali naši čínski fanúšikovia a sponzori a prial by som si, aby tí, ktorí sú rozhorčení, vedeli, že uraziť alebo nesprávne ich pochopiť nebolo mojím zámerom. Moje tweety sú moje vlastné a žiadnym spôsobom nereprezentujú Rockets alebo NBA.

K sypaniu si popola na hlavu sa pridal aj hráč Houston Rockets, James Harden: „Ospravedlňujeme sa. Viete, my milujeme Čínu. Milujeme, že tam môžeme hrať...“

Výberová apolitickosť

K incidentu vydala NBA stanovisko v angličtine a čínštine. Mali byť zhodné. No v amerických médiách sa teraz špekuluje, že Národná basketbalová asociácia sa inak prihovára americkým a inak čínskym fanúšikom.

Anglické stanovisko sa totiž začína slovami: „Je nám jasné, že názory, vyjadrené generálnym manažérom Houston Rockets Darylom Moreyom hlboko urazili mnohých našich priateľov a fanúšikov v Číne, čo je poľutovaniahodné.“

Stanovisko v čínštine sa začína naproti tomu slovami: „Sme extrémne sklamaní z nemiestnych komentárov generálneho manažéra Houston Rockets Daryla Moreyho. Bez pochybností vážne zranil city čínskych basketbalových fanúšikov.“

NBA teraz čelí v Spojených štátoch kritike, že v mene ziskov hádže cez palubu nielen demokratických aktivistov v Hongkongu, ale tiež slobodu prejavu Američanov. Konzervatívci, ako napríklad autor knihy Benediktova voľba a komentátor webu The American Conservative Rod Dreher, ale tiež Michael Brendan Dougherty zo stránky National Review upozorňujú na politickú dvojtvárnosť NBA.

„Apolitickosť“ basketbalovej asociácie, o ktorej hovoril v úvode spomenutý majiteľ Houston Rockets Tilman Fertitta, platí, len pokiaľ ide o to, že sa nedotýka vecí, na ktoré je háklivý čínsky komunistický režim. Keď však ide o vyjadrovanie sa k Trumpovi či iným vnútropolitickým záležitostiam, prostredie NBA si servítky na ústa neberie a väčšinou podporuje ľavicovo-liberálne agendy Demokratickej strany. Napríklad basketbalista LeBron James si už so súčasným prezidentom vymenil niekoľko šťavnatých polemických odkazov.

Obaja komentátori tiež upozornili, že v roku 2016 sa NBA rozhodla stiahnuť all-stars zápas z mesta Charlotte v štáte Severná Karolína kvôli štátnemu zákonu, ktorý mal zabezpečiť, aby muži a ženy používali záchody či šatne v závislosti od svojho biologického pohlavia, nie podľa subjektívneho presvedčenia o svojom pohlaví. Voči Severnej Karolíne vtedy rozpútali korporácie, celebrity i športové organizácie rozsiahlu kampaň a výzvy k bojkotu, lebo zákon podľa nich diskriminoval transrodové osoby.

Inzercia

Podobný ekonomický nátlak, aký Národná basketbalová asociácia vtedy uplatnila voči konzervatívnemu americkému štátu, teraz pocítila na vlastnej koži od komunistickej Číny. Sotva by sa dalo očakávať, že napríklad otázku záchodov pre transrodové osoby, nehovoriac o témach, ako je osud moslimských Ujgurov, otvoria športoví funkcionári voči Pekingu.

Liga je kritizovaná nielen od konzervatívcov, ale tiež zľava. Napríklad britský denník Guardian píše, že NBA stavia na obdiv svoju progresívnosť a záujem o ľudské práva len vtedy, keď ju to nič nestojí. No dalo sa aj inak?

Nech žije Komunistická strana Číny!

Paralelne so škandálom okolo tweetu Daryla Moreyho sa odohral ešte jeden americko-čínsky kultúrny stret. Minulú stredu bola odvysielaná zatiaľ posledná epizóda animovaného seriálu Mestečko South Park. Nesie názov Band in China, čo doslova znamená „kapela v Číne“, ale v angličtine evokuje tiež „banned in China“, teda „zakázané v Číne“.

Satirický seriál, známy svojím ostrým až obscénnym humorom, ktorý však rúbe na všetky strany rovnako, si teraz vzal na mušku čínsky režim a najmä dosah jeho cenzorov na hollywoodsku filmovú tvorbu, ktorá chce uspieť na miliardovom čínskom trhu, a preto nesmie otvárať isté pre Peking citlivé témy.

V 22-minútovej epizóde sa prelínajú dva príbehy. V jednom majiteľ marihuanovej farmy Randy Marsh letí do Číny, aby svoju produkciu zelenej rastliny umiestnil na jej miliardovom trhu. V lietadle s ním letia americkí basketbalisti i filmoví hrdinovia hollywoodskych filmov ako Ironman, Thor alebo Snehulienka, ktorí majú všetci rovnaký cieľ.

Marsh však netuší, že marihuana je v Číne stále zakázaná, a tak skončí v prevýchovnom tábore, kde narazí na macka Pú, ktorý je tu držaný ako politický väzeň...

Seriál tým naráža na skutočnosť, že na čínskom internete bola v posledných rokoch naozaj tendencia cenzorov vymazávať obrázky macka Pú, lebo sa šírili „memečka“, poukazujúce na fyzickú podobnosť medzi populárnou kreslenou postavičkou a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.    

Druhá línia epizódy sa točí okolo Marshovho syna Stana, ktorý si založil so spolužiakmi kapelu. Všimne si ich producent a chce s nimi natočiť hudobný film, no aby ten zarobil, musí byť premietaný v Číne a kvôli tomu sa podriadiť požiadavkám uniformovaných čínskych cenzorov, ktorí sú prítomní priamo pri natáčaní v Amerike. „Nemá cenu žiť vo svete, v ktorom Čína kontroluje umenie mojej krajiny,“ poťažká si Stan Marsh v jednej chvíli...

Nebudeme na tomto mieste prezrádzať, ako sa epizóda skončí. Dá sa nájsť na internete. Teda okrem Číny. Po jej odvysielaní mal byť totiž seriál Mestečko South Park a odkazy naň vymazaný z čínskeho internetu, ako informoval web Hollywood Reporter.

Tým sa celá záležitosť neskončila. Keďže túto stredu má byť odvysielaná jubilejná 300. epizóda satirického seriálu, jeho tvorcovia zaobalili pozvanie k jej sledovaniu do ironického oznamu, ktorý včera zverejnili na sociálnych sieťach. Znie takto:

Oficiálne ospravedlnenie Číne od Treya Parkera a Matta Stonea.

Tak ako NBA, aj my vítame čínskych cenzorov v našich domovoch a v našich srdciach. Aj my milujeme peniaze viac ako slobodu a demokraciu. Si vôbec nevyzerá ako macko Pú. Nalaďte si našu 300. epizódu už túto stredu o desiatej! Nech žije veľká Komunistická strana Číny! Nech je tohtoročná jesenná žatva ciroku štedrá! Už sme v pohode, Čína?

Text na svojom Twitteri zdieľal okrem iných aj republikánsky politik, texaský senátor a bývalý kandidát na prezidenta Ted Cruz, ktorého sklamalo správanie NBA.

K fiktívnemu ospravedlneniu Parkera a Stonea dodal Cruz len pár vlastných slov: „Naštvi komunistu. Pozeraj South Park.“

Inzercia

Inzercia

Odporúčame