Postoy o Černovej

Odoberať autora e-mailom

Nezmeškajte žiaden článok.

Dnes si celé Slovensko pripomína známe udalosti, ktoré sa pred sto rokmi odohrali v liptovskej obci Černová. Náš portál sa už takmer dva týždne intenzívne venuje tejto tragédii. Otázka vás, našich čitateľov a priateľov, môže znieť: prečo? Uvedomujeme si, že v slovenskej spoločnosti dnes rezonujú in...
Imrich Gazda
Imrich Gazda
Venuje sa náboženským témam, najmä aktuálnemu dianiu v kresťanských cirkvách. Vyštudoval dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. V minulosti pôsobil na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku.
Ďalšie autorove články:

Nielen lefèbvristi Chystá sa ďalšia biskupská vysviacka bez súhlasu pápeža. Problémy so schizmatickými kňazmi hlásia viaceré krajiny

Nedovolíme, aby sa to zamietlo pod koberec

Čo sme sa dozvedeli z kauzy zneužívania Zlyhávame pri preberaní zodpovednosti a klerikalizmus je stále problém

Dnes si celé Slovensko pripomína známe udalosti, ktoré sa pred sto rokmi odohrali v liptovskej obci Černová. Náš portál sa už takmer dva týždne intenzívne venuje tejto tragédii. Otázka vás, našich čitateľov a priateľov, môže znieť: prečo?

Uvedomujeme si, že v slovenskej spoločnosti dnes rezonujú iné témy, výsostne ekonomické a politické. Zároveň sme si vedomí, že písať dva týždne o jednej téme, navyše zapadnutej prachom histórie, je z pohľadu dnešnej dynamickej (a povrchnej) žurnalistiky maximálne neprofesionálne.

No práve preto sa černovskej tragédii venujeme tak dôkladne. Udalosť zo začiatku 20. storočia v sebe nesie silné posolstvo aj pre 21. storočie: život človeka nestojí na ekonomickej základni, ale na vernosti princípom a ideálom (Lauček) a štátna moc – je jedno či uhorská, maďarská alebo slovenská – môže kedykoľvek tragicky zlyhať (Holec). Namiesto spisovateľov a historikov sa však tejto témy zmocnili politici. Parlamentná rozprava o vyhlásení k černovskej tragédií svojou prázdnotou (aký prízvuk má poslanec Kötöles?) a národniarskym bitím sa do pŕs prekryla černovské memento.

Médiá bude Černová zaujímať dnes, zajtra ju prekryje znôška nových informácií. Veľkým priestorom pre túto tému sme chceli poukázať, že odkaz Černovej musí byť v spoločnosti prítomný vždy, nielen v deň, keď pred pomníkom obetí budú prázdno rečniť Fico s Gašparovičom a ľudia budú nadávať na nedostatok toaliet.

Pokúsili sme sa vám, našim priateľom a čitateľom, predložiť rôzne uhly pohľadov na Černovú spracované v rôznych žánroch. Dali sme priestor najpovolanejším (Letz, Holec, Lauček), ale aj dobovým spomienkam (Hlinka, Oravec). Poukázali sme na takmer nepovšimnutú prvú beletriu o Hlinkovom živote, i na to, že „lex Hlinka“ je len súťažou o najširšiu národniarsku hruď.

Popredné zahraničné denníky by udalosti takéhoto významu venovali rozsiahlu historicko-kultúrnu víkendovú prílohu. Slovenské médiá sa obmedzia na jednu stranu prípadne na krátky spot. Veríme, že aspoň Postoy.sk vám ponúkol fundované a príjemné čítanie.

Imrich Gazda

Zobraziť diskusiu
Imrich Gazda

Imrich Gazda

Nezmeškajte relácie a texty, ktoré inde nenájdete.

Súvisiace témy
Slovensko Hlinka
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť