Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
16. jún 2015

Kresťania v politike: Kostol nie je skleník

Prečo by sa mali kresťania starať do politiky, v akom stave sú kresťanské médiá a prečo nie je kostol skleníkom. Aj o tom sa hovorilo uplynulý víkend v Ružomberku na konferencii Slovensko 25. Na akciu prišlo asi tristo účastníkov a osobností z verejného života. Podujatie pripravilo Združenie kresťa...

Kresťania v politike: Kostol nie je skleník

Prečo by sa mali kresťania starať do politiky, v akom stave sú kresťanské médiá a prečo nie je kostol skleníkom. Aj o tom sa hovorilo uplynulý víkend v Ružomberku na konferencii Slovensko 25. Na akciu prišlo asi tristo účastníkov a osobností z verejného života. Podujatie pripravilo Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM).„Keď sme v kresťanskom rádiu predstavovali prvý projekt Adoptuj si politika, dostali sme v živom vysielaní desať pripomienok od poslucháčov. Z toho bolo asi osem od kresťanov, ktorí nám takmer vynadali, že čo sa staráme do politiky, veď je špinavá, nech dáme ruky preč a robíme si dobrovoľníctvo v treťom sektore. To nás inšpirovalo, aby sme kresťanom ukázali, aký postoj majú skutočne zaujať k politike,“ vysvetlil iniciatívu organizátorov koordinátor projektu Eduard Filo.

Konferenciu otvoril katolícky kňaz Ján Buc, ktorý poukázal na vlažnosť kresťanov nielen v politickom živote. Program pokračoval príbehmi Eduarda Hegera zo spoločenstva pri Dóme sv. Martina, poslanca mestského zastupiteľstva v Trenčíne Eduarda Fila a Júliusa Slováka z projektu Godzone.

Eduard Heger vo svojom svedectve prirovnal kresťanov ku pestovateľom zeleniny. „Kostol nemá byť ako skleník na pestovanie papričiek a paradajok, do ktorého sa snažíme dostať rýchlym krokom cez šedú zónu tam vonku. Vonkajší svet nemá byť šedou zónou, ale miestom, kde prinášať toto ovocie,“ povedal.

Jurinová: V spoločnosti chýbajú služby

Podpredsedníčka Národnej rady SR Erika Jurinová vidí v stretnutí Slovensko 25 chýbajúci priestor pre budovanie spolupráce, zodpovednosti a komunikácie. „V našej spoločnosti chýbajú služby.

"Tvárime sa, že výchova k zopovednosti a morálnym hodnotám patrí za dvere kostolov..."
Erika Jurinová

Zdieľať

Kedysi na školách prebiehala príprava na rodičovstvo, manželstvo, vzdelávali sme deti v komunikácii. Dnes to chýba. Snažíme sa učiť ich, ako narábať s peniazmi, dávame im odborné vedomosti, ale nerozvíjame ich morálne a duševné hodnoty. Tvárime sa, že to partí za dvere kostolov, do rodín, lebo to nie je dôležité pre spoločnosť,“ vysvetlila Jurinová, ktorá vidí cestu k zmene práve cez podobné iniciatívy. „Robia to dnes tieto drobné spoločenstvá a organizácie, ktoré často živoria, fungujú na úkor času so svojou rodinou, svojich financií, ale sú to také malé plamienky nádeje,“ dodala.

Osem praktických workshopov

Pozvanie na konferenciu prijali aj kresťanské organizácie z rôznych denominácií. Tie dostali priestor v rámci poobedňajšieho programu na ôsmich workshopoch. Marek Krajčí z platformy Kresťania v meste rozprával o spolupráci 30 cirkevných spoločenstiev, komunít, občianskych združení a nadácií v Bratislave. Ďalej vystúpili misijná organizácia Mládež s misiou (YWAM), organizácia Uplife, Fórum kresťanských inštitúcií či Kolégium Antona Neuwirtha.

Inzercia

K téme
Kresťania v politike: Ak sa nevzchopíme, EÚ zničí kresťanské hodnoty

Zdieľať

„Na workshope o financiách hovorili o princípoch, ktoré pomáhajú pri spravovaní peňazí. Základným je dávanie. Povzbudili nás začať už teraz, aj s tým málom, ktoré máme. Uvedomujem si, že príde čas, keď sa budem musieť sama o seba postarať, ale necítim, že by ma k tomu viedli v škole alebo v rodine. A to mi chýba,“ vysvetlila študentka Blaženka Križová.

Kresťanské médiá sú personálne poddimenzované

O stave slovenských kresťanských médií diskutovali na mediálnom workshope zástupcovia časopisu Nahlas, portálu postoy.sk a Rádia Lumen. „Kresťanským médiám chýba odvaha otvoriť témy, ktoré sa týkajú spoločnosti. Bojíme sa podať na ne napríklad aj biblický pohľad. Kresťanské médiá by mali vedieť reagovať na akúkoľvek udalosť v spoločnosti a priniesť na ňu nové pohľady,“ povedal šéfredaktor Nahlasu Andrej Kmeťo, ktorý vidí ďalší problém v nedostatočnej kapacite. „Médiá sú personálne poddimenzované," dodal.

V diskusii za okrúhlym stolom sa zišli predseda KDH Ján Figeľ, predseda klubu OĽaNO Richard Vašečka, primátor Trenčína Richard Rybníček, predsedníčka Fóra kresťanských inštitúcií Katarína Hulmanová a kňaz Zdeno Pupík.

Rybníček: Musíme si získať dôveru ľudí

Richard Rybníček v diskusii povedal, že by si prial, aby sa študenti po škole mohli vrátiť domov a angažovali sa v meste, kde vyrastali. Ľudia prestali veriť veľkým politickým stranám, že dokážu riešiť ich problémy. Občania za mnou chodia, aby som riešil nezamestnanosť, problémy v nemocnici. Ja na to nemám kompetencie, to má v rukách štát. Ale oni mi vravia: 'S vami môžeme hovoriť, k vám sa dostaneme, ale s tými hore je nám ťažko komunikovať.' Cestou pre túto krajinu je angažovanosť každého z nás tam, kde je, cez náš osobný príbeh," vysvetlil primátor Trenčína.

„Na duchovných konferenciách sa hovorí o živote a prebudení, ale na tomto stretnutí sa mi páči, že sa dotýka zdanlivo svetských tém - financií či politiky. Svetský a duchovný svet nie sú oddelené, preto chcem vedieť uplatňovať Božie princípy aj v týchto oblastiach,“ prezradila svoje dojmy študentka Klaudia Vravková.

Projekt Kresťan v politike funguje od decembra 2014. Dosiaľ organizátori pripravili pre 700 ľudí pätnásť motivačných seminárov, tri vzdelávacie víkendovky, Letný kemp a ročnú školu Kresťan v politike. Vac ako jedna tretina účastníkov Letného kempu dnes zastáva posty v komunálnej politike. 

Monika Ostrovská

Foto: Radovan Bezák, Monika Ostrovská

Odporúčame

Baziliku v Nantes poškodil požiar

Baziliku v Nantes poškodil požiar

Zo strechy baziliky Saint–Donatien na západe Francúzska zostala len holá konštrukcia. Nikto sa nezranil.                                               t_france_basillica787008260517.jpg Plamene zachvátili baziliku včera v dopoludňajších hodinách po svätej omši. Ľudí, k...