Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
02. september 2019

Za šesť mesiacov volič zabudne, no dojem rozpoltenosti zostane

Stranu SaS čaká v sobotu mimoriadny kongres.
Za šesť mesiacov volič zabudne, no dojem rozpoltenosti zostane

Podpredsedovia SaS Ľubomír Galko a Jana Kiššová, predseda Richard Sulík, predsedníčka poslaneckého klubu Natália Blahová a generálny manažér Michal Foltin počas tlačovej konferencie po 11. kongrese strany 7. apríla 2018 v Žiline. FOTO TASR – Erika Ďurčová

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Je to neveselý pohľad na stranu, ktorá bola po väčšinu tohto volebného obdobia najsilnejšou opozičnou silou: V sobotu 7. septembra čaká Slobodu a solidaritu mimoriadny kongres, na ktorom sa chce Richard Sulík nechať potvrdiť ako predseda, ktorý povedie stranu nielen do parlamentných volieb, ale ďalšie štyri roky.

V piatok však denník SME upozornil, že 46 z 200 členov SaS vyzvalo predsedu, aby mimoriadny kongres nezvolával a ponechal ten riadny po parlamentných voľbách. Niektoré známe tváre strany avizovali, že sa na mimoriadnom kongrese nezúčastnia. Kritické krídlo reprezentujú Ľubomír Galko, Natália Blahová a Jana Kiššová, ktorá bola dlho pokladaná za Sulíkovu oporu v strane.

Galko ešte začiatkom augusta na svojom facebooku priznal, že zvažoval kandidatúru na predsedu SaS po riadnom skončení Sulíkovho doterajšieho štvorročného mandátu v júni 2020 – štvrť roka po parlamentných voľbách. Na sobotnom mimoriadnom kongrese kandidovať nechce.

Sulík argumentuje, že nechce mesiace trvajúcu vnútrostranícku kampaň na predsedu, aká v roku 2013 predchádzala odchodu Jozefa Kollára a tretiny členov zo strany. A tak zopakoval svoj postup z roku 2016, keď chcel proti nemu kandidovať Jozef Mihál. Aj vtedy zvolal mimoriadny kongres. Mihál medzičasom odišiel do hnutia SPOLU Miroslava Beblavého.

Sulík tvrdí, že pokiaľ ako predseda presluhuje, členovia by ho mali vymeniť ešte teraz pred vyvrcholením parlamentnej volebnej kampane. Napokon, SaS má len asi 200 členov, ktorí svojich predstaviteľov dobre poznajú. Dlhá vnútrostranícka kampaň, ktorá by traumatizovala členov i voličov, nie je nutná.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

Inzercia

 

Nezneisťovať ďalej opozičného voliča

Mimoriadnym kongresom Richard Sulík zabije dve muchy jednou ranou: Do vnútra strany členom umožní vyventilovať svoje emócie. Navonok zase vyšle signál jednoty. Tak aspoň plánuje.

Ak mu však na kongres neprídu traja ľudia z predsedníctva, dojem navonok nebude dobrý. Revoltujúci členovia naznačujú, že Sulík ich tlačí k múru a zvolaním mimoriadneho kongresu v predvolebnom období si chce zabetónovať pozíciu na ďalšie štyri roky.

Na druhej strane, ak by SaS v parlamentných voľbách urobila zlý výsledok, Sulík by aj tak bol pod tlakom ponúknuť na budúci rok svoju funkciu. A ak by SaS dokonca vypadla z Národnej rady, šéfovať mimoparlamentnej strane štyri roky by nemuselo baviť ani jeho...

Politici SaS si dobre uvedomujú, že ich voličov môže vnútrostranícky spor ďalej zneistiť. Vo svojej facebookovej komunikácii ho preto priveľmi nezdôrazňujú. U Richarda Sulíka, Jany Kiššovej i Ľubomíra Galka dominujú v týchto dňoch témy ako výročie Povstania či odvolávanie Moniky Jankovskej.  

Napätie, ktoré sa v SaS hromadilo po celé roky, uvoľnili voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých zvíťazilo PS/SPOLU. Z pozície 12-percentnej strany SaS poklesla v prieskumoch voličských preferencií na úroveň 7-8 percent. Pravicoví liberáli nedokážu nástupu progresívcov dosť dobre čeliť.

Napriek revolte časti vedenia a členskej základne by sobotný mimoriadny kongres mal Richard Sulík na stoličke predsedu s prehľadom ustáť. Tou náročnejšou časťou bude presvedčiť voličov počas kampane pred parlamentnými voľbami, že so SaS stále treba počítať a oplatí sa jej dať hlas.

Odporúčame