Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
04. jún 2015

Sedem zhavranelých bratov: Pravda vždy zvíťazí

Kde bolo, tam bolo, žila raz režisérka Alice Nellis, ktorá vedela, že v slovenských kinách je už priveľa adaptácií na zahraničnú nôtu, a preto stavila na dôverne známu ľudovú slovesnosť. A dobre urobila. 7.jpg Bohdanka je hlavnou hrdinkou snímky Sedem zhavranelých br...

Sedem zhavranelých bratov: Pravda vždy zvíťazí

Kde bolo, tam bolo, žila raz režisérka Alice Nellis, ktorá vedela, že v slovenských kinách je už priveľa adaptácií na zahraničnú nôtu, a preto stavila na dôverne známu ľudovú slovesnosť. A dobre urobila.

Bohdanka je hlavnou hrdinkou snímky Sedem zhavranelých bratov. Je ich udatnou sestrou, a preto sa rozhodne, že ich vyslobodí z kliatby, ktorú na nich v hneve uvalila matka (Jana Oľhová). Aby im pomohla navrátiť sa späť k starému spôsobu života, bude musieť podstúpiť veľkú obeť. Nielen mlčať (čo je pre ženu asi najťažšia úloha), ale bez slovka ponosovania vlastnoručne vytvoriť najskôr priadzu a potom sedem košieľ z nepríjemne páliacej žihľavy.

Veľavravná pantomíma

Martha Issová stvárnila neverbálnu komunikáciu s ostatnými postavami naozaj bravúrne. Nielen detský divák si ju ihneď obľúbi a bude sympatickejšou hrdinkou ako mnohé dnešné „idoly“ dievčat - aj bez osieho pásu a Barbie-vzhľadu. Bohdanke pomáha princ Bartolomej (Lukáš Příkazký), kráľovnej (Sabine Remundovej) sa však jej prítomnosť na hrade vôbec nepáči.   

"Snímka je vhodná pre deti i tých, ktorí rozprávku počúvali so zatajeným dychom z úst svojich rodičov či starých otcov a mám. Nechýba odvaha, láska, vtip či napätie."

Zdieľať

Je úplne jedno, či ide o Dobšinského troch alebo Němcovej siedmich zhavravených (či zastaralo zhavranelých) bratov. Divák si predsa ide do kina oddýchnuť na rozprávku a nie premýšľať nad tým, či sa zhoduje počet havranov či krkavcov s knižnou predlohou.

Snímka je vhodná pre deti i tých, ktorí rozprávku počúvali so zatajeným dychom z úst svojich rodičov či starých otcov a mám. Nechýba odvaha, láska, vtip či napätie.

Režisérka a scenáristka Nellis sa vyhla akýmkoľvek klišé, dokonca aj požiadanie o ruku je nebezpečné a nejeden princ by si to radšej rozmyslel. Autorka snímky sa zahrala s kúzlami, ale divák nemá pocit, že ide o niečo prehnané či umelé.  

To je naozaj Slovensko?

Zobrazenie prostredia aj toho najväčšieho lenivca donúti začať premýšľať nad tým, kde máme na Slovensku také nádherné miesta a dokonca sa v ňom ozvú výčitky, prečo ich ešte nezažil vlastnými zmyslami.

Osemdesiatčlenný štáb natáčal v Tatrách, konkrétne v Bielovodskej doline pri poľských hraniciach, na Orave v Zuberci, v Čechách na hrade Zvíkov... Filmári určite nezabudnú na zážitok z Terchovej. V časti Štefanová sa stretli s medveďom, ktorého však do deja zapojiť nechceli, preto sa schovali v čarodejníckej chalúpke a počkali, kým neželaný hosť doje ich zabudnuté žemle a odíde.

Inzercia

„Výcvik zvierat na filmovanie si vyžaduje lásku k zvieratám a veľké množstvo času, ale musím povedať, že s režisérkou Alice Nellis sa pracuje veľmi dobre, pretože je veľmi tolerantná,“ konštatoval pre TASR koordinátor zvierat Václav Tomšovský. Na plátne sa dokonca objavil havran, ktorý si hereckú úlohu vyskúšal už v Arabele.

Tí najlepší, ktorých doma máme

"Vďaka Siedmim zhavranelým bratom si zopakujeme, čo je dôležité: obetovať sa za druhých, nevzdávať sa aj napriek prekážkam a neprajnosti iných a milovať bezpodmienečne."

Zdieľať

Zuzana Kronerová svojim komentárom k filmu prispela k autentickej atmosfére a každý návštevník kina si bude želať, aby jeho babka mala farbu hlasu ako ona a rozprávala mu príbehy na dobrú noc. Interpretovala vydarený poetický komentár z pera Ľubomíra Feldeka.

Palec hore si zaslúži aj autor strihu Iss, ktorý nechal snímke to, čo potrebovala, a odstránil scény, ktoré by vytvárali balast. Hudbu k rozprávke vytvoril Vašo Patejdl a pieseň Ten príbeh za náš sen stál naspievala Marika Gombitová, ktorá vyvolá príjemné spomienky na detstvo či pubertu hlavne staršej generácii.

Návrat ku knihám?

J. K. Rowlingová deti privábila späť ku knihám. Aj vďaka filmovému spracovaniu Harryho Pottera. Možno A. Nellis dokáže, že ľudová slovesnosť je príťažlivá aj v období tabletov a vaše ratolesti siahnu po Dobšinského rozprávkach namiesto večerníčka so žltými či mimozemskými postavičkami. Kedysi potomkov uspávali hrôzostrašné či vtipné povesti, báje či rozprávky. Teraz sa deň končí večerníčkom v televízii, ktorý má úplne inú podobu ako predtým. Ženy už nepradú a staré matere málo rozprávajú. Preto bolo načase, aby prehovoril niekto dnešným jazykom pomocou filmu. Niekto, kto zaujme malých i veľkých. A štábu snímky sa to podarilo. Obsahovo, vizuálne aj zvukovo.

Vďaka Siedmim zhavranelým bratom si zopakujeme, čo je dôležité: obetovať sa za druhých, nevzdávať sa aj napriek prekážkam a neprajnosti iných a milovať bezpodmienečne. Nech si ľudia hovoria, čo chcú. Pravda aj tak nakoniec vyjde najavo.

Lívia Šimčeková

Foto: rtvs.sk, bohemiamp.cz

Odporúčame