Roming

„Nic romskýho v něm uzrát nestačilo. Neuměl krást a neuměl tančit. Hanba Rom,“ takto nás v prvých minútach filmu uvádza do deja režisér Jiří Vejdělek, zodpovedný za snímky ako napríklad Román pro ženy alebo Účestníci zájezdu.

Do hlavných úloh sa mu podarilo obsadiť brilantnú česko-slovenskú dvojicu. Stana Zaječího si zahral svojský Bolek Polívka a Romana Daniela zasa Marián Labuda. Zaujímavosťou je, že z hlavných postáv bol vlastne skutočným Rómom iba Labudov filmový syn, Vítězslav Holub.

Anti-láhve?
Ak by ste čakali od našich západných susedov niečo na spôsob nedávno uvedených Svěrákových Vratných lahví, ste na omyle. V žilách ROMing totiž koluje úplne iná krv.

Už od samého začiatku sa snímka rozvíja v dvoch dejových líniách. Divák tej fiktívnej časti rozumie s pribúdajúcim časom čoraz menej a menej.

Jej hlavným hrdinom je kráľ Rómov – Somáli. Nie je však hocijakým kráľom, on totiž pracuje! No to len do chvíle, keď sa všetko prezradí a Somáli stratí „dušu všetkých Romes“, v tej chvíli vyhasne oheň a on sa ho rozhodne hľadať. Celú hodinu a 51 minút!

Na scénu prichádza...
„Cigánskeho baróna“ však vlastne stvoril Roman, snažiaci sa napísať epos, ktorý by čítali všetci Romes. Pretože, ako hovorí, „každý národ, skutočný národ, má svoj veľkopríbeh“. Tu sa konečne dostávame k hlavnému príbehu, do ktorého po pokojnej polhodine vstupuje - so všetkou svojou moravskou živelnosťou - Bolek Polívka alias Stano. Od tej chvíle už ROMing nie je bez nadávok, ale ani bez úsmevu.

Na cestu za ženbou dohodnutou pár rokov dopredu kdesi na Slovensku sa teda vydajú Roman, jeho syn Juro a samozrejme Stano. Je to práve on, ktorý sa snaží v budúcom inžinierovi Jurovi prebudiť stratený pôvod. Nie vždy sa mu to ale darí.

„Ja vím jak se dělá slípka. Do popela, 20 minut a je to v cajku!“
„To je tím dřevem, ten oheň je moc horkej,“ vyhlásil potom ako „slípku“ prepiekol.

Podobných gagov je síce niekoľko, aj keď do scenára Mareka Epsteina by sa ich hodilo ešte zopár.

Hudba v žilách, a to doslova!
Vejdělek síce sprvu plánoval hudbu pod taktovkou skladateľa Vladimíra Godála, no výborným ťahom bolo nakoniec angažovanie 33-ročného Vojtěcha Lavičku. Rómskeho huslistu, známeho aj zo zoskupenia Gipsy.cz.

Ten sa svojej úlohy chytil bravúrne. Štipľavými, chytľavými, neopočúvanými rytmami nielen obohatil dej a jeho humorné situácie, Lavičkovi sa totiž podarilo čosi viac. Posunúť ROMingu kamsi mimo vyšliapaného chodníka tradičnosti.

Koniec-koncov
Ako sa to skončí? Prekvapujúco, aj keď trošku rozvláčne. No nechajte sa prekvapiť. ROMing síce nepatrí k žiadnym trhákom, určite sa však oplatí venovať mu takmer dve hodiny. Ak nie pre dej aktuálny v našich končinách, tak pre netradičné melódie. Veď ako skonštatoval pre ČTK jeden z producentov, Rudolf Biermann „film je skôr rozprávka, nejde o sociálne problémy so začleňovaním sa do spoločnosti. Je to o túžbe po slobode".

Mariana Šarpatakyová

Roming - ČR/SR/Rumunsko - 2007 - 105 min - réžia: Jiří Vejdělek - scenár: Marek Epstein - kamera: Jakub Šimůnek - hudba: Vojta Lavička - hrajú: Marián Labuda, Boleslav Polívka, Vítězslav Holub, Vladimír Javorský, Emanoil Florentina, Jaromír Nosek - web

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo