Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
15. máj 2019

Budú advokáti postihovaní za to, že obhajujú svojich klientov?

Znepokojujúci prípad profesora Rona Sullivana.
Budú advokáti postihovaní za to, že obhajujú svojich klientov?

Hollywoodsky producent Harvey Weinstein. Foto: TASR – Richard Shotwell/Invision/AP

Venujte nám minútu, skôr ako začnete čítať

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

Za normálnych okolností by bol Ronald S. Sullivan ml. vyzdvihovaný ako vzor, nielen pre afroamerickú komunitu. Päťdesiatdvaročný profesor práva na Harvarde vedie tamojší inštitút trestného súdnictva, venuje sa okrem iného citlivej téme rasy a trestného práva a so svojou manželkou slúžia desať rokov ako dekani jedného z tamojších internátnych komplexov. Sú vôbec prví Američania čiernej pleti v dejinách Harvardu, menovaní do funkcie dekanov.

Škola sa však pred niekoľkými dňami rozhodla, že vo funkciách dekanov pokračovať nebudú, aj keď učiteľmi zostávajú. Sullivan totiž v januári potvrdil, že sa pripája k tímu obhajcov filmového producenta Harveyho Weinsteina, ktorý čelí vážnym obvineniam zo znásilnenia a ďalších sexuálnych deliktov. Profesor tým roztrpčil mnohých študentov, ktorí začali požadovať jeho odchod z funkcie dekana internátneho komplexu Winthrop House.

Weinstein sa stal symbolom mužského sexuálneho predátora v ére MeToo, aj keď on všetky obvinenia popiera a do rozsudku sa na neho hľadí ako na nevinného. Súdny proces s ním by sa mal začať v septembri.

Keďže Weinstein bol mocný filmový magnát a ženy, ktoré mal nútiť k nedobrovoľnému pohlavnému styku, sú často známe herečky, detaily obvinení plnia posledný rok-dva stránky novín a celé trestné konanie je úzkostlivo sledované médiami i verejnosťou. No aj on má americkou ústavou zaručené právo na obhajobu.

Ronald Sullivan (vľavo) počas brífingu po jednom zo súdnych pojednávaní v prípade Harvey Weinstein, 25. januára 2019. Foto – Profimedia.sk

Pokiaľ ide o Sullivana, jeho kritici z radov študentov tvrdia, že nemôže obhajovať údajného sexuálneho predátora a súčasne byť dôveryhodný ako dekan vysokoškolského internátu. Prípadné obete sexuálneho násilia z radov študentov by totiž nemuseli mať k nemu dôveru, aby sa na neho obrátili. Ba čo viac, jeho denná prítomnosť na internáte by mohla vraj traumatizovať študentov, ktorí zažili sexuálne násilie.

Inzercia

Študenti majú na takéto názory právo. V Spojených štátoch sa veľa diskutuje o sexuálnych útokoch na univerzitách, ale na druhej strane aj o prípadoch obvinení študentov zo znásilnenia, ktoré sa neskôr ukázali ako nepravdivé. Lenže treba zvážiť aj to, aký signál vysiela odobratie dekanskej funkcie profesorovi trestného práva len kvôli tomu, že prevezme obhajobu nepopulárneho klienta.

V laickej verejnosti občas vzniká pocit, že ak advokát obhajuje človeka, obžalovaného napríklad z vraždy, právnik sa tým nejakým spôsobom stáva akoby spoluvinníkom zločinu. Alebo že ak obhajujete človeka, obžalovaného zo sexuálneho násilia, nejako tým naznačujete, že schvaľujete sexuálne násilie. Toto hľadisko povzbudzuje, že niekedy dobrý advokát zabezpečí oslobodenie aj človeku, ktorý čin spáchal, no nepodarilo sa mu ho dokázať.

No právo na obhajcu je neodmysliteľným prvkom právneho štátu a slúži v konečnom dôsledku nachádzaniu spravodlivosti v trestnom procese. Ak je človek obžalovaný z trestného činu a usvedčiť sa ho snaží právne podkutý prokurátor, je len férové, že mu je umožnené, aby ho pred súdom obhajovala osoba porovnateľne právne kvalifikovaná. Aj keď by sa na to dalo reagovať nejednou cynickou poznámkou, keďže ani trestný proces nie je dokonalý, ako nič, vytvorené človekom.  

Stojí za pováženie, ak sú trestní obhajcovia postihovaní za to, že robia svoju prácu. Študenti sa môžu cítiť zneistení, lebo Ronald Sullivan chcel obhajovať muža obvineného zo sexuálneho násilia. No možno v minulosti obhajoval aj človeka, obžalovaného z vraždy. Aj to môže citlivú študentskú dušu rozcítiť – a možno ešte viac. Keby sme toto brali ako kritérium, trestný obhajca by vlastne nemohol vykonávať žiadnu univerzitnú funkciu.

Ak advokát pred súdom obhajuje človeka, obžalovaného z korupcie, vraždy alebo znásilnenia, neznamená to, že schvaľuje korupciu, vraždy alebo znásilnenia. Hrá proste rolu, ktorá je dôležitá z hľadiska práva na spravodlivý proces v demokratickom právnom štáte.

Mimochodom, medzičasom sa objavila správa, že Sullivan napokon nebude súčasťou Weinsteinovho tímu obhajcov. V septembri, keď sa proces začne, totiž učí. 

Akou sumou by ste mohli podporiť POSTOJ?

Naša redakcia funguje najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Pridáte sa k nim? Ďakujeme!

 

Odporúčame