Vatikán začal kanonické vyšetrovanie prípadu Martiny O´Connor

Vatikán začal kanonické vyšetrovanie prípadu Martiny O´Connor

Ilustračné foto – TASR/AP

Otvorenie procesu zo strany Kongregácie pre náuku viery potvrdil apoštolský nuncius vo Veľkej Británii.

Martina O´Connor dostala od apoštolského nuncia vo Veľkej Británii list, v ktorom jej oznámil začatie kanonického vyšetrovania jej prípadu.

Slovenka žijúca posledných dvadsať rokov v Británii minulý rok obvinila košického eparchiálneho biskupa Milana Chautura, že ju v období detstva a dospievania sexuálne zneužíval.

Začiatkom marca Martina O´Connor zaslala Kongregácii pre náuku viery list, v ktorom informovala, že sa rozhodla medializovať svoj prípad prostredníctvom rozhovoru pre médiá.

„Po čase mi došiel list od apoštolského nuncia vo Veľkej Británii, ktorý bol datovaný 29. 3. 2019. Informoval ma v ňom, že na Kongregácii pre náuku viery si môj list prečítali a venovali jeho obsahu patričnú pozornosť. Nuncius ma zároveň informoval, že Kongregácia začala kanonické vyšetrovanie a pokračuje v časových rámcoch predpokladaných zákonom,“ povedala pre Postoj O´Connor.

Kancelár Košického eparchiálneho úradu Marko Rozkoš, ktorého sme oslovili s otázkou, či Kongregácia pre náuku viery alebo apoštolská nunciatúra už vo veci vyšetrovania oslovili aj biskupa Chautura, odpovedal, že nemá takú informáciu.

Martina O´Connor včera v rozhovore pre Denník N prvýkrát odhalila svoju identitu a opísala detaily celého príbehu. Advokát Matúš Kanis, ktorý ženu zastupuje, v rozhovore pre Postoj povedal, že tak urobila preto, aby pomohla iným ľuďom, ktorým sa stalo čosi podobné.

Biskup Chautur ešte minulý rok všetky obvinenia odmietol. „Verím, že pravda vyjde na povrch a moje meno sa očistí,“ povedal v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS.

Aj keď polícia trestné oznámenie Martiny O´Connor na biskupa pôvodne odmietla, Krajská prokuratúra v Prešove rozhodla, že odmietnutie bolo vydané predčasne a nariadila vykonať ďalšie potrebné úkony.

Keď sme sa pred časom začali zaujímať o stav vyšetrovania, po trojtýždňovom naťahovaní nám z Krajskej prokuratúry v Prešove odpísali, že „v uvedenej veci sa vykonávajú úkony prípravného konania. V procesnom konaní svedkov sa vypočúvajú osoby ako svedkovia, ktoré označila a navrhla vypočuť oznamovateľka“. 

Podrobnejšie informácie krajská prokuratúra odmietla zverejniť s odôvodnením, že by mohlo dôjsť k zmareniu vyšetrovania.
 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo