Mikolášik: Život treba stále viac chrániť pred aj po narodení

„Život je čím ďalej, tým viac potrebné chrániť tak pred, ako aj po narodení. V mene rovnakého vedeckého pokroku a rovnakého individualizmu, ktoré stáli životy miliónov nenarodených deti, sú dnes totiž ohrozené aj tie, ktoré sa narodia,“ skonštatoval pri príležitosti prebiehajúceho Týždňa za život europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH).

Poukázal pritom na experimentovanie s ich životmi po britskom súhlase parlamentu na vytváranie detí troch rodičov či na obchodovanie s novorodencami v rámci náhradného materstva. 

Z ľudskej plodnosti sa podľa europoslanca stal obchod, kde sa nielen zarába na jej odmietaní, ale rovnako veľké peniaze sa otáčajú pre naplnenie túžby dospelých po dokonalom dieťati. "V oboch prípadoch je na prvom mieste dosiahnutie individuálneho šťastia dospelých, pričom na deti sa hľadí len ako na prostriedok k jeho naplneniu. Deje sa tak bez ohľadu na to, čo je pre ne dobré," dodal Mikolášik. V tejto súvislosti dlhodobo cituje názory odborníkov, podľa ktorých je pre detskú psychiku deštruktívne, ak sa nerodia pre ne samé, ale ako plnenie snov rodičov.

Ako ďalej upozornil europoslanec, v snahe ospravedlniť akékoľvek konanie sa argumentuje nejestvujúcimi právami. Takým je napríklad čoraz viac propagované akési právo na potrat ako základné ľudské právo, pričom sa popiera v mnohých zákonoch ustanovené a potvrdené právo na život. „Na druhej strane sa zástancovia techník náhradného materstva či genetického dizajnovania detí dovolávajú rovnako nejestvujúceho práva na dieťa či dokonca na to, aby bolo dokonalé. Nič také žiadny zákon na svete nepozná. Takéto experimentovanie dospelých, ktorí si ním chcú naplniť vlastné osobné túžby, si odnášajú deti,“ dodal Mikolášik.

Bruselský týždeň za život je preto podľa slovenského politika v podstate týždňom za zodpovednosť, ľudskú dôstojnosť pre všetkých a nazývanie vecí pravými menami. „Vymýšľanie pseudopráv nie je ničím iným ako skrývaním sa pred pravdou,“ pripomenul Mikolášik, ktorý patrí ku každoročným iniciátorom tohto podujatia na pôde Európskeho parlamentu. V Bruseli sa počas tohtoročného 5. ročníka akcie zároveň stretávajú zástupcovia zakladajúcich organizácií Európskej federácie Jeden z nás (One of us), v ktorej Mikolášik pôsobí ako člen valného zhromaždenia. Cieľ federácie je totožný s myšlienkami Týždňa za život, keď rovnako žiada o ochranu a rešpektovanie dôstojnosti ľudského života v aktivitách všetkých orgánov Európskej únie.

Kancelária poslanca EP Miroslava Mikolášika

Foto: Martin Lahousse, EĽS

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo