Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
22. 04. 2019, 09:16

Zelenskyj vyhral a Ukrajinci veria, že nádej stále žije

Vladimír Zelenskyj získal najsilnejší mandát v histórii ukrajinských prezidentských volieb.
Zelenskyj vyhral a Ukrajinci veria, že nádej stále žije

Foto: TASR/AP

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom na slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu.

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja


V piatok pred druhým kolom ukrajinských prezidentských volieb vyzerali priľahlé ulice okolo Olympijského štadióna v Kyjeve tak, akoby sa tam malo odohrať vysokorizikové futbalové derby.

Celú štvrť hermeticky uzavrela polícia a pred kontrolnými stanovišťami sa tvorili rady ľudí, ktorí smerovali na dlhoočakávaný prezidentský duel medzi Petrom Porošenkom a jeho protikandidátom Vladimírom Zelenským. Z desiatok autobusov vystupujú najmä dôchodcovia, ale vidieť aj mladých, z ktorých viacerí to poňali naozaj futbalovo a na štadión smerujú zabelení do ukrajinských vlajok.

Kto sa chcel dostať na štadión, musel sa dopredu zaregistrovať. Keďže som sa o tom dozvedel neskoro, skúšam cez policajtov prekĺznuť s novinárskym preukazom. Cez dva kontrolné body sa mi to podarí, dokonca sa dostanem k vstupnej bráne pre novinárov. Tam však nekompromisne žiadajú akreditáciu a moja cesta sa končí. Duel si musím pozrieť v televízii.

Obsah debaty sa však nijako nevymyká z toho, čo znie celou predvolebnou kampaňou. Zelenský hovoril, že aj on v roku 2014 volil Porošenka, ale ten sklamal a nedodržal sľuby. Okrem toho sľubuje viac priamej demokracie, napríklad zákon umožňujúci „impeachment“ prezidenta.

Porošenko zase varuje, že Zelenskyj a jeho okolie je do pekného pozlátka zabalená piata kolóna ľudí, ktorí mali kedysi blízko k prezidentovi Janukovyčovi a jeho spojencovi premiérovi Azarovovi.

V nedeľu v noci je už jasné, že Porošenkovi sa zvrat nepodaril a Zelenskyj vyhral s obrovským rozdielom. V čase písania tohto článku nie sú ešte známe oficiálne výsledky, ale podľa tých neoficiálnych za neho hlasovalo viac ako 70 percent voličov. To znamená, že získal najsilnejší mandát spomedzi všetkých doterajších ukrajinských prezidentov. V tejto disciplíne tak porazil Leonida Kučmu, za ktorého kedysi hlasovalo viac ako 60 percent Ukrajincov.

Prečo Porošenko prehral? Odpoveď na túto otázku závisí od toho, s kým sa rozprávate. Podľa jeho priaznivcov čelil nesplniteľným očakávaniam a obrovskej infantilizácii politiky. Jeho odporcovia zase tvrdia, že premrhal svoj politický kredit, sabotoval reformy a s korupciou nebojoval, ale naopak z nej ťažil.

Šesťdesiatnik Bogdan z mesta Biela Cerkev, ktorý počas volieb pracuje ako šofér pre volebných pozorovateľov, sa nijako netají tým, že je fanúšikom Zelenského. Skúšam ho teda konfrontovať s najčastejšími výhradami, ktoré voči novozvolenému prezidentovi zaznievajú.

Nie je rizikom, že Zelenskyj je komik a s politikou nemá žiadnu skúsenosť? Bogdan mi vysvetľuje, že na Ukrajine už dvadsať rokov fungujú zabehnuté korupčné schémy. Tváre sa menia, ale systém bez ohľadu na to pokračuje ďalej. S tým vraj môže niečo urobiť len človek, ktorý príde úplne zvonku. Argumentuje tiež tým, že medzi dvadsiatimi ľuďmi, ktorých Zelenskyj predstavil ako kostru novej prezidentskej administratívy, sú slušní a kompetentní ľudia, ktorým dôveruje.

Ale čo jeho vzťah s oligarchom Kolomojským? Podľa Bogdana nebude mať Zelenskyj problém posadiť Kolomojského do väzenia, ak na to bude dôvod.

Prečo nový ukrajinský prezident sľubuje, že ukončí konflikt v Donbase, keď to nemá v rukách? Bogdan tvrdí, že vojnu v Donbase treba skončiť, lebo Ukrajina kvôli nej prichádza o investície. Neverí, že Krym by sa ešte niekedy mohol Ukrajine vrátiť, ale v prípade Donbasu je presvedčený, že to možné je.

Nový prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj počas brífingu vo volebnom štábe po zatvorení volebných miestností po 2. kole prezidentských volieb 21. apríla 2019 v Kyjeve. Foto: TASR/AP

Nebudú Ukrajinci po veľkej eufórii okolo Zelenského opäť raz sklamaní, ich viera v pozitívnu zmenu definitívne otrasená, čo môže otvoriť cestu radikálnej politike? Bogdan mi oponuje, že možno to tak bude, ale veď predsa nemohli len zostať sedieť doma a nadávať. Takto sa aspoň o niečo pokúsili.

Viacerí z členov volebnej komisie v meste Makariv, niekoľko desiatok kilometrov od Kyjeva, to zrejme vidia podobne. Zelenskyj tu Porošenka porazil pomerom osemdesiat ku dvadsať a viacerí členovia komisie sa svojou spokojnosťou vôbec netajili. Nechýbalo veľa, aby sa niektoré z členiek dali do tanca. Na Ukrajine, kde chodím naozaj často a v ostatných rokoch som tu narážal najmä na frustráciu a pocit zmaru, skutočne odrazu cítiť inú, novú emóciu.

V tejto chvíli sa dá našim východným susedom len držať palce, aby sa ich nová nádej opäť raz neskončila sklamaním.

Prečo ste mohli čítať tento článok zadarmo?

Články na Postoji nie sú spoplatnené ani uzamknuté, aby k nim malo prístup čo najviac ľudí. Ich tvorba ale stojí značné úsilie, čas a peniaze. Práca našej profesionálnej redakcie je financovaná z pravidelnej podpory mnohých našich čitateľov. Budeme si veľmi vážiť, ak nás aj vy TERAZ PODPORÍTE, aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe hodnotného obsahu. Ďakujeme!

 

Odporúčame