Teória všetkého je o všetkom - okrem geniality Stephena Hawkinga

Čo-to už o známom fyzikovi viete. Možno ste učiteľom, zazreli ste ho v jednej z talkshow alebo len v epizóde zo seriálu Teória veľkého tresku či Simpsonovci. Tak či onak, sadnete si pohodlne do kresla, nachystáte anglický čaj, keď tu zrazu vedecké "nič" skoro také veľké ako čierna diera.

Hovorí sa, že za všetkým máme hľadať ženu. O Hawkingovi vie celý svet, ale o jeho prvej manželke Jane Wildeovej sa dozvedáme len z knihy Travelling to infinity: My life with Stephen, ktorá sa stala predlohou k filmu.

Počas viac ako dvojhodinovej snímky sledujeme, ako sa dvojica spoznala a spolu prekonávala ťažkosti spojené s ALS - chorobou, ktorá Hawkinga postihla už vo veku 21 rokov, znemožnila mu pohyb a takmer mu vzala aj reč. Jane Hawking (v podaní Felicity Jones) je vykreslená ako udatná manželka, obetujúca sa matka a žena, ktorej by ste na tvári nenašli jedinú vrásku. Ste jej schopní odpustiť aj to, že muža podviedla.

Humor lieči

Oscarový Eddie Redmayne, ktorý stvárnil Hawkinga, strávil niekoľko mesiacov v ústave, kde sa liečia pacienti so spomínanou nervovou poruchou. Výbornou spoluprácou s choreografom dosiahol hawkingovský efekt a bol takmer na nerozoznanie od toho skutočného.

Film predpokladá, že divák je len priemerne vzdelaný, a preto ho nezaťažuje ďalšími výskumami z dielne génia. Fakt, že profesor statočne bojuje s ochorením viac ako 50 rokov namiesto predpokladaných dvoch nasvedčuje, že humor lieči. O vtipné momenty skutočne nie je núdza. Je zaujímavé sledovať, že ženská krása nevädne, šedivejú len muži a starnú deti.

Teória všetkého nezobrazuje sychravé Anglicko. Naopak, je plné farieb a slnka. Oku náročného diváka neujde zaujímavá hra s točiacim sa kolesom na vozíku v spojitosti so schodiskom či tancom ohňa v dúhovke oka. Jednoduché, prevažne klavírne skladby pod taktovkou Jóhanna Jóhannssona veľmi príjemne a vkusne dotvárajú celkovú atmosféru biografického diela.

Rozprávka na dobrú noc

Hoci je režisér James Marsh detailista, snímka obsahuje pár nepresností. Naznačuje napríklad len jednostrannú neveru, nevypovedá viac o Hawkingovej opatrovateľke ako o budúcej manželke.

"Fakt, že profesor bojuje s ochorením viac ako 50 rokov namiesto predpokladaných dvoch nasvedčuje, že humor lieči. O vtipné momenty skutočne nie je núdza. Je zaujímavé sledovať, že ženská krása nevädne, šedivejú len muži a starnú deti."

Zdieľať

Diváci môžu sledovať rodinu, akú v dnešných časoch spozorujeme len zriedka. Jane a Stephen žili v období, keď odsúvanie vlastných záujmov nebolo témou hádok, ale skôr výzvou snažiť sa stále viac a viac využiť všetky sily mladosti a popasovať sa s problémami tvárou v tvár. Jane musela heroicky znášať vyčerpanie a smútok, pričom to na sebe nedala nikdy poznať.   

Stephen William Hawking, ktorý sa narodil 300 rokov po smrti Galilea, si skutočne zaslúži snímku, ktorá by mapovala jeho vedeckú činnosť a dokázala by osloviť masy bez toho, aby bola nudná. Pri Teórii všetkého veľakrát nadobudnete pocit, že hlavnou postavou nie je vedec, ale jeho manželka, ktorá sa stavia do pozície hrdinky. Režisér a scenárista akoby nevedeli vybočiť z línie obdivovania jej oddanosti a vnútornej sily.

Ak patríte k romantickým dušiam, ktoré sa radi inšpirujú skutočným príbehom, budete spokojní. Fyzik je prezentovaný ako miláčik publika a zabávač, avšak vykreslenie jeho výskumov kĺže len po povrchu a nenaberie hĺbku. Priaznivcom 73-ročného génia nezostáva nič iné, len si prečítať jeho knihy a Teóriu všetkého si pustia ako rozprávku na dobrú noc.

Lívia Šimčeková

The Theory of Everything (Veľká Británia, 2014, 123 min.)
Réžia: James Marsh. Scenár: Anthony McCarten, Jane Hawking. Hrajú: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Tom Prior

Foto: hawking.org.uk, wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo