Europoslanci: Náhradné materstvo je obchodovaním s deťmi

„Ak európska legislatíva odmieta obchodovanie s ľuďmi a ich orgánmi, nemôže z toho vyčleniť tých najbezbrannejších - ženy a deti, ktoré náhradné materstvo mení na obchodný artikel. EÚ by tým porušila svoje vlastné zákony a princípy,“ vyhlásili spoločne slovenskí europoslanci Anna Záborská a Miroslav Mikolášik (obaja EĽS/KDH) v súvislosti s dnešným medzinárodným dňom modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi.

Ako obaja pripomínajú, v mene nejestvujúceho práva dospelých na dieťa sa porušujú práva detí zaručené zákonmi i Dohovorom OSN o právach dieťaťa, ktoré chránia ich bezpečnosť a zdravie. „Odborníci už dnes varujú pred osudom týchto detí, ktoré sa rodia iba pre rodičov. Navyše sú hneď v prvých sekundách svojho života vystavené hormonálnej búrke po odlúčení od matky, ktorá ich vynosila a porodila. Matky, ktorú bezpečne poznávajú podľa vône plodovej vody,“ dodáva Mikolášik, ktorý je v rámci Európskej ľudovej strany predsedom pracovnej skupiny pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť a v nasledujúcich dňoch usporiada k tejto téme na pôde Európskeho parlamentu niekoľko podujatí.

Práve europoslankyňa Anna Záborská pripravila návrh písomného uznesenia Európskeho parlamentu, ktoré požaduje zákaz tzv. náhradného materstva v Európskej únii. „Ženu redukuje na poskytovateľku platenej služby - prenájmu maternice a dieťa sa stáva produktom, ktorý objednávatelia môžu, ale nemusia prevziať, napríklad vtedy, keď sa narodí s dedičnou chorobou alebo postihnutím,” upozorňuje Záborská, iniciátorka parlamentnej medziskupiny pre rodinu. Už mnoho známych prípadov totiž ukázalo, že rodičovská túžba po potomstve sa automaticky nerovná bezpodmienečnej rodičovskej láske. „Nech je dnešný deň naozaj príležitosťou na zamyslenie sa a úprimné zodpovedanie otázky, či majú zákony chrániť deti alebo túžby tých dospelých, pre ktorých je potomok len jedným zo snov, ktorých splnenie si môžu zaplatiť,“ zhoduje sa dvojica politikov na zmysluplnom naplnení vyhláseného dňa modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi.

Medzinárodný deň modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi bol pápežom Františkom vyhlásený na 8. februára a tento rok si ho budeme po prvýkrát pripomínať v diecézach a farnostiach na celom svete. 

Kancelária poslanca EP Miroslava Mikolášika

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo