Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
06. marec 2019

Lieky púštnych otcov na nástrahy našej doby (Bestseller)

Na pôst sme pre vás pripravili výbornú knihu o múdrosti púštnych otcov – Buď, kde si. Získajte ju so zľavou v predpredaji.
Lieky púštnych otcov na nástrahy našej doby (Bestseller)

Pretlak podnetov, informácií, rýchle tempo, tlak na výkon. Vyhorenie či infarkt duše. Takto sa charakterizuje dnešná doba.

No toto všetko prekrýva hlavnú charakteristiku veku, v ktorom žijeme. Je to vek nestálosti, hovorí český kňaz Štěpán Smolen. Nestálosť myšlienok, miest, vzťahov a životných ciest. Iste, informačné a komunikačné technológie značne vplývajú na rozptýlenosť mysle a nepokoj v našom vnútri, ale prečo treba hovoriť o stabilite povolania či dokonca miesta? Prečo zostávať s rovnakými ľuďmi? Prečo zostať, kde sme?

Dnes vám predstavujeme slovenské vydanie bestselleru Buď, kde si. Táto knižka dáva odpoveď na spomínané a aj mnohé ďalšie otázky. Mladý kňaz Smolen v nej predstavuje myšlienky púštnych otcov, a to originálnym spôsobom. V knižke autor sám seba štylizuje do polohy bohoslovca, ktorý má pochybnosti o svojom povolaní a hlavou sa mu premáva všeličo.

Zrazu ale začne cestovať v čase a napriek seminárnemu poriadku sa ocitá na delte Nílu, v nehostinných púšťach či starovekej Alexandrii. Na týchto miestach ho sprevádza svätý Ján Kasián (365 – 435), cirkevný otec, ktorý výrazne ovplyvnil podobu západného mníšstva. Nášho hrdinu vodí k podivným postavám, zväčša k pustovníkom, ktorých voláme púštni otcovia.

Využite predpredaj, získate zľavu a len u nás knihu aj s podpisom autora. 

V knihe tak dochádza k zaujímavému procesu – človek 21. storočia so svojimi otázkami stojí pred najmúdrejšími a najcnostnejšími postavami raného kresťanstva. Výsledkom je hlboká rozprava, prešpikovaná jemne sarkastickým humorom. 

Nie radikálne rady, ale recept na stálosť

Hlavný prínos tohto počinu však je, že Smolen nám predkladá bohatstvo púštnych otcov v prehľadnej a hlavne logicky i teologicky presnej štruktúre. Vďaka nej obsahuje nielen diagnózu našich problémov a recepty na ne, ale tiež varuje pred nesprávnou liečbou. Človek si môže klásť otázku, do akej miery opustiť tento svet, aby našiel stálosť. Vymeniť stresovú prácu? Rozísť sa s nedokonalým partnerom? Odísť zo sociálnych sietí? Knižka však prekvapivo nevedie k radikálnym uzáverom, aby sme sa utiahli do jaskyne alebo prestali čítať správy na internete.

Štěpán Smolen a jeho knižka ponúka možno až šokujúcu odpoveď: Buď, kde si. Zostaň s tými, s ktorými si. Rob to, čo máš. Ľudská duša totiž môže nájsť stálosť a pokoj aj v hektike bežného dňa. Tomu však predchádza proces, ktorým nás v knižke prevedú púštni otcovia. Buď, kde si však nie je prvoplánovým návodom na život typu Desať rád, ako byť šťastný. Ponúka omnoho viac – je výzvou, duchovnou aj ľudskou. Ak sa teda chcete vydať s otcom Smolenom na výpravu za stálosťou a spoznať názory púštnych otcov na nástrahy našej doby, možno práve sa začínajúce pôstne obdobie je na to vhodnou príležitosťou.

Inzercia

Do boja s ružencom

Zároveň v našom vydavateľstve vychádza aj brožúrka otca Štěpána Do boja s ružencom, ktorá je „príručkou v bojovej hre s menom život“. Ide o praktického sprievodcu pri modlitbe ruženca, ktorý bude stáť pri vás a pomáhať vo vašich zápasoch so sebou samým, pri zápasoch s neresťami, ale aj pri vytúžených výhrach na ceste k cnostiam. Knižka bola pôvodne písaná ako pomôcka pre miništrantov, v susedných Čechách však už oslovila viac ako 10-tisíc ľudí. Pretože Do Boja s ružencom je naozaj vydarenou stratégiou, ako sa poraziť, a pritom vyhrať. Získať ju môžete aj vo výhodnom balíku.

Cesta na Západ

Pre tých, ktorí už poznajú talent Štěpána Smolena, máme v našom eshope aj jeho poslednú novinku – knihu Cesta na Západ. Kniha zachytáva jeho púť z Českého Krumlova do francúzskeho Lisieux za svätou Terezkou. Povedie vás cestami, na ktorých Krista nachádzal na nečakaných miestach, cez bohaté krajiny, v ktorých hlad po Božom Synovi však už väčšinou vyprchal. Pri svojom putovaní hľadá odpovede na životné otázky nielen od sv. Terezky, ale aj od dávnej priateľky Anežky, ktorá počas jedného semestra záhadne zmĺkla a bez vysvetlenia sa vytratila do francúzskeho Paríža.

Získať ju môžete výhodne aj v balíku s inými knihami Štěpána Smolena.

 

Oznam: prvých 500 ks podpísaných kníh sa už vypredalo, stav k 8. 3. 2019 o 8:00.

Odporúčame