Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
12. december 2014

Hry o život: Každý chce vládnuť

Na začiatku bolo slovo. Slovo bolo napísané v knihe Suzanny Collinsovej, slovo sa stalo predlohou pre film a film veľmi dobrým prostriedkom zisku. hry-zivot-drozdajka2.jpg Takto by mohol znieť text k upútavke na tretí diel sfilmovanej trilógie Hry o život – Drozdajka...

Hry o život: Každý chce vládnuť

Na začiatku bolo slovo. Slovo bolo napísané v knihe Suzanny Collinsovej, slovo sa stalo predlohou pre film a film veľmi dobrým prostriedkom zisku.

Takto by mohol znieť text k upútavke na tretí diel sfilmovanej trilógie Hry o život – Drozdajka 1. časť. Už len fakt, že tvorcovia rozdelili poslednú knihu do dvoch filmov svedčí o hollywoodskej nenásytnosti.

Ale späť k meritu veci. Je veľmi ťažké prísť s niečím novým, pretože sa zdá, že všetko už napísané, vypovedané či nakrútené bolo. Ak zoberieme esenciu zakázanej lásky à la Rómeo a Júlia zo Shakespeara, zmiešame ju s Orwelovskou 1984 a Zvieracou farmou, všetko zasadíme do neznámej budúcnosti, vzniknú Hry o život. Tentoraz sa ľudia nebavia a nestačia im chlieb a hry ako v aréne Kolosea. Tentokrát všetci počúvajú nariadenia nemilosrdného a jedom presiaknutého prezidenta Snowa, nechávajú sa ovládať médiami a radšej otrocky pracujú akoby sa mali vzbúriť. Až kým im neotvorí oči a nevyzve ich k revolúcii ona. Odvážna bojovníčka a obetavá sestra Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrence).

Hry štvrťstoročia sa skončili a hlavná hrdinka vyviazla s naoko nepoškodenou kožou. Jej psychika je však nalomená, pretože ju násilne odlúčili z domova, od rodiny a napokon od milovaného spolutrpiteľa Peetu Mellarka (Josh Hutcherson). Táto časť je jediná, ktorá sa odohráva mimo arény, avšak o akčné scény nie je núdza. Gro však tvorí vnútorný boj Katniss. Rozhodne sa pre kamaráta z detstva Galea (Liam Hemsword), alebo pre Peetu, ktorého všetci z jej Obvodu nenávidia, pretože ich vyzýva k zachovaniu pokoja a potlačeniu občianskej revolúcie? Má zostať drozdajkou a bojovať za tých, ktorých miluje, i nevinných, ktorí si smrť nezaslúžia, alebo zaútočiť na Sídlo sama a oslobodiť Mellarka?

„Celý film má byť akoby zdvihnutým varovným prstom. Posolstvom o nekontrolovateľnej sile médií.“

Zdieľať

„Každý je nahraditeľný,“ zaznelo z úst Plutarcha Heavensbeea (Philip Seymour Hoffman), pre ktorého bol tento film poslednou klapkou z hľadiska filmovej kariéry aj labuťou piesňou jeho osobného života. Vždy príde nová pracovná sila, avšak Drozdajka, ktorá dokáže viesť davy aj v ústrety smrti je len jedna. Preto Katniss spolu s Almou Coinovou (Julianne Moore) použijú ako prostriedok svojej propagandy proti Sídlu, ktoré máva s Peetom ako bábkoherec s figurínou. Zbraň za zbraň, milenec za milenku.

Nemožno nespomenúť geniálneho skladateľa Jamesa Newtona Howarda, ktorý divákom naservíroval také lahodné skladby, že vás bude mraziť nielen predvianočné počasie, ale aj atmosféra v kine.

Inzercia

Po prvýkrát začujete „chrapľák“ Jennifer Lawrencovej, ktorý autenticky dokumentuje jej ubolenú dušu. Na scénu prichádzajú aj nováčikovia, ktorí sú jej stále v pätách s kamerou, takže návštevník kina začne mať pocit, že sa ocitol vo filme o filme. Nechýbajú starí známi – mama a sestra hlavnej hrdinky, po dlhom čase triezvy Haymitch (Woody Harrelson) či inak extravagantná Effie (Elizabeh Banks). Úlohy prezidentky Trinásteho obvodu sa Juliane Moore zhostila bravúrne a aj Lawrenceovej syndróm vyhorenia zjete aj s navijakom.

Hviezdou sa vďaka Hrám o život stala práve Jennifer, ktorá absolvovala náročnú prípravu. Lukostreľbu s ňou trénovala pred natáčaním olympijská víťazka Khatuna Lorig. Zaujímavosťou taktiež je, že spisovateľku podnietilo k napísaniu Hier prepínanie spravodajských kanálov v televízii.

Celý film má byť akoby zdvihnutým varovným prstom. Posolstvom o nekontrolovateľnej sile médií, hlavne, keď sú v rukách nepovolaných ľudí. Panem, krajina v ktorej sa dej odohráva, predstavuje trosky bývalej Severnej Ameriky. Režisér Francis Lawrence v spolupráci so Suzanne Collinsovou nám chcú ukázať ako to dopadne, ak necháme politickú moc v rukách tých najnesprávnejších z radov vplyvných ľudí. 

Pri sledovaní snímky si uvarte horúcu čokoládu, pretože jej atmosféra vo vás vyvolá husiu kožu a hlas speváčky Lorde v závere k nej len prispeje. Na pokračovanie už teraz veľmi úspešnej prvej časti sa môžete tešiť na budúci rok.

Lívia Šimčeková
Autorka študuje žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Odporúčame

Česká Enya? Markéta Irglová

Česká Enya? Markéta Irglová

V dnešnom chaotickom svete mnohí túžia dosiahnuť vnútorný pokoj. Ak ste už začali premýšľať nad tým, čo darujete svojím najdrahším na Vianoce, môžete ich prekvapiť pokojom vo zvukovej podobe. Nový album Markéty Irglovej Muna vás pohltí už po prvých tónoch úvodnej piesne Point of Creation. ...

Posledný Hobit zaostáva

Posledný Hobit zaostáva

Malo to byť veľkolepé vyvrcholenie filmovej trilógie. Posledný Hobit však za predchádzajúci časťami zaostáva. 341a6eae-5828-11e4-a537-9c8e9959be161.jpg V prvom rade, tvrocovia mohli nejakou vhodnou formou na začiatok filmu zhrnúť dovtedajší príbeh. Nie každý čítal kn...

Autentická ZAZ rozžiarila tváre Slovákov

Autentická ZAZ rozžiarila tváre Slovákov

Preslávila sa singlom "Je veux" (Chcem) v roku 2010, odvtedy má na svojom konte tri albumy: ZAZ (2010), Recto verso (2013) a Paris (2014). zaz2.jpg Jej hlas s príjemným „chrapčaním“ zvláda rôzne hudobné štýly od francúzskeho šansónu cez folk až k džezu. Spontánna, usm...