Hry o život: Každý chce vládnuť

Na začiatku bolo slovo. Slovo bolo napísané v knihe Suzanny Collinsovej, slovo sa stalo predlohou pre film a film veľmi dobrým prostriedkom zisku.

Takto by mohol znieť text k upútavke na tretí diel sfilmovanej trilógie Hry o život – Drozdajka 1. časť. Už len fakt, že tvorcovia rozdelili poslednú knihu do dvoch filmov svedčí o hollywoodskej nenásytnosti.

Ale späť k meritu veci. Je veľmi ťažké prísť s niečím novým, pretože sa zdá, že všetko už napísané, vypovedané či nakrútené bolo. Ak zoberieme esenciu zakázanej lásky à la Rómeo a Júlia zo Shakespeara, zmiešame ju s Orwelovskou 1984 a Zvieracou farmou, všetko zasadíme do neznámej budúcnosti, vzniknú Hry o život. Tentoraz sa ľudia nebavia a nestačia im chlieb a hry ako v aréne Kolosea. Tentokrát všetci počúvajú nariadenia nemilosrdného a jedom presiaknutého prezidenta Snowa, nechávajú sa ovládať médiami a radšej otrocky pracujú akoby sa mali vzbúriť. Až kým im neotvorí oči a nevyzve ich k revolúcii ona. Odvážna bojovníčka a obetavá sestra Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrence).

Hry štvrťstoročia sa skončili a hlavná hrdinka vyviazla s naoko nepoškodenou kožou. Jej psychika je však nalomená, pretože ju násilne odlúčili z domova, od rodiny a napokon od milovaného spolutrpiteľa Peetu Mellarka (Josh Hutcherson). Táto časť je jediná, ktorá sa odohráva mimo arény, avšak o akčné scény nie je núdza. Gro však tvorí vnútorný boj Katniss. Rozhodne sa pre kamaráta z detstva Galea (Liam Hemsword), alebo pre Peetu, ktorého všetci z jej Obvodu nenávidia, pretože ich vyzýva k zachovaniu pokoja a potlačeniu občianskej revolúcie? Má zostať drozdajkou a bojovať za tých, ktorých miluje, i nevinných, ktorí si smrť nezaslúžia, alebo zaútočiť na Sídlo sama a oslobodiť Mellarka?

„Celý film má byť akoby zdvihnutým varovným prstom. Posolstvom o nekontrolovateľnej sile médií.“

Zdieľať

„Každý je nahraditeľný,“ zaznelo z úst Plutarcha Heavensbeea (Philip Seymour Hoffman), pre ktorého bol tento film poslednou klapkou z hľadiska filmovej kariéry aj labuťou piesňou jeho osobného života. Vždy príde nová pracovná sila, avšak Drozdajka, ktorá dokáže viesť davy aj v ústrety smrti je len jedna. Preto Katniss spolu s Almou Coinovou (Julianne Moore) použijú ako prostriedok svojej propagandy proti Sídlu, ktoré máva s Peetom ako bábkoherec s figurínou. Zbraň za zbraň, milenec za milenku.

Nemožno nespomenúť geniálneho skladateľa Jamesa Newtona Howarda, ktorý divákom naservíroval také lahodné skladby, že vás bude mraziť nielen predvianočné počasie, ale aj atmosféra v kine.

Po prvýkrát začujete „chrapľák“ Jennifer Lawrencovej, ktorý autenticky dokumentuje jej ubolenú dušu. Na scénu prichádzajú aj nováčikovia, ktorí sú jej stále v pätách s kamerou, takže návštevník kina začne mať pocit, že sa ocitol vo filme o filme. Nechýbajú starí známi – mama a sestra hlavnej hrdinky, po dlhom čase triezvy Haymitch (Woody Harrelson) či inak extravagantná Effie (Elizabeh Banks). Úlohy prezidentky Trinásteho obvodu sa Juliane Moore zhostila bravúrne a aj Lawrenceovej syndróm vyhorenia zjete aj s navijakom.

Hviezdou sa vďaka Hrám o život stala práve Jennifer, ktorá absolvovala náročnú prípravu. Lukostreľbu s ňou trénovala pred natáčaním olympijská víťazka Khatuna Lorig. Zaujímavosťou taktiež je, že spisovateľku podnietilo k napísaniu Hier prepínanie spravodajských kanálov v televízii.

Celý film má byť akoby zdvihnutým varovným prstom. Posolstvom o nekontrolovateľnej sile médií, hlavne, keď sú v rukách nepovolaných ľudí. Panem, krajina v ktorej sa dej odohráva, predstavuje trosky bývalej Severnej Ameriky. Režisér Francis Lawrence v spolupráci so Suzanne Collinsovou nám chcú ukázať ako to dopadne, ak necháme politickú moc v rukách tých najnesprávnejších z radov vplyvných ľudí. 

Pri sledovaní snímky si uvarte horúcu čokoládu, pretože jej atmosféra vo vás vyvolá husiu kožu a hlas speváčky Lorde v závere k nej len prispeje. Na pokračovanie už teraz veľmi úspešnej prvej časti sa môžete tešiť na budúci rok.

Lívia Šimčeková
Autorka študuje žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo