Autentická ZAZ rozžiarila tváre Slovákov

Preslávila sa singlom "Je veux" (Chcem) v roku 2010, odvtedy má na svojom konte tri albumy: ZAZ (2010), Recto verso (2013) a Paris (2014).

Jej hlas s príjemným „chrapčaním“ zvláda rôzne hudobné štýly od francúzskeho šansónu cez folk až k džezu. Spontánna, usmievavá, energická, s otvoreným srdcom. Taká bola aj v piatok, 29.11. na koncerte v NTC v Bratislave 34-ročná Isabelle Geffroy, umeleckým menom ZAZ.

Neostalo pri dokonalom speve, pestrom striedaní skladieb, výborných hudobníkoch a zaujímavo meniacej sa scéne. Veľmi príjemne prekvapila, keď úvody k pesničkám čítala v slovenčine. S publikom a svojou osemčlennou kapelou neustále verbálne i neverbálne komunikovala, jej prejav na pódiu chvíľami pripomínal malé dieťa. S tónmi sa milo hrala, zaujala i úvodným bubnovaním, tanečným talentom či dokonca krátkou hrou na bicie.

Jej skladby majú väčšinou veľmi pekné texty: sú plné ľudskosti, vďaky, túžby po dobre, kráse, blízkosti, ale aj rebélie. Hĺbkou zaujala predovšetkým troma piesňami. To, ako a prečo vznikli, podčiarklo ich krásu.

Prvou je pieseň „La lessive“, ktorá vznikla po tom, ako spolu s gitaristom a tímom profesionálov vystúpili na Mont Blanc. Inšpirovaná prírodou, ktorá je pre ňu tou „najväčšou učiteľkou“, a plná vďaky za všetko a všetkých, ktorí pomohli pri realizácii. Výstup v tejto piesni prirovnáva k životným „výstupom“, kde búrky posúvajú vpred.

Zaz: La lessive

Príbeh o kolibríkovi, ktorý sa snažil vo svojom malom zobáčiku prenášať vodu, aby uhasil horiaci les, pretože to považoval za správne, a čím zaktivizoval ostatné zvieratá, pretransformovala do textu druhej piesne: „La révolution des colibris“.

Podobnú myšlienku vyjadruje v tretej piesni „Si“. Má síce iba jedno srdce, dve ruky, a jeden hlas, ale poeticky sa pýta: „Keby sa naše hlasy spojili, ktorá zima by vydržala?“ No a v závere piesne ponúka ešte jednu gradáciu: „Peu à peu, miette à miette, goutte à goutte et cœur à cœur“ (Postupne, kúsok po kúsku, kvapka za kvapkou, srdce k srdcu).

Dlhotrvajúci potlesk potvrdil, že ZAZ svojím autentickým prejavom mnohých potešila. Rozhodne pekné zakončenie tohtoročnej kultúrnej sezóny. Merci ZAZ! 

Zuzana Floreková
Autorka je spolupracovníčka Postoy.sk.

Ilustračné foto: zazofficial.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo