Zmenu pri tzv. C značkách u malotraktorov považujú farmári za likvidačnú

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zmenu pri tzv. C značkách u malotraktorov považujú farmári za likvidačnú

Ilustračné foto: TASR/Radovan Stoklasa

Zmena pravidiel podľa farmárov znemožní používať podomácky vyrobenú techniku, ktorá sa na verejných komunikáciách objavuje iba ojedinele a na veľmi krátky čas. 

Zmena, ktorá v rámci prideľovania tzv. C značiek prichádza do praxe, je likvidačná. Uviedli to v spoločnom stanovisku farmári združení vo Vidieckej platforme, Združení mladých farmárov na Slovensku, Spolku farmárov Slovenska, Iniciatíve poľnohospodárov a v Spolku malých a stredných farmárov južného Slovenska.

Značky evidenčného čísla typu "C" počas uplynulých rokov podľa farmárov riešili problém podomácky vyrobených, či doma upravených strojov, vlečiek, traktorov a malotraktorov. O tieto značky požiadalo asi 34-tisíc žiadateľov. Pre väčšinu malých gazdov to bola a stále je jediná možnosť, ako užívať takéto stroje v okolí miesta, kde hospodária. Mnohokrát ide o techniku, ktorá je určená na sezónne práce, a na verejných komunikáciách sa objavuje ojedinele a na veľmi krátky čas. 

Zrušenie, respektíve zmena pravidiel pri prideľovaní "C" značiek tak podľa farmárskych organizácií znemožní použiť túto techniku určenú na poľnohospodárske účely, čo bude v praxi znamenať ďalšie "hodené poleno pod nohy" malým gazdom. 

"Metodický pokyn, ktorý k danej problematike vydalo Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR, hodnotíme na základe právneho stanoviska tak, že je v rozpore so zákonom číslo 106 z roku 2018," poznamenali farmári.

"Žiadame Ministerstvo dopravy a výstavby SR o urýchlené zosúladenie metodického pokynu so zákonom tak, aby neprišlo k narušeniu možností užívať takéto stroje a techniku a tým aj k zhoršeniu možností hospodárenia na pôde. Zároveň sme pripravení na odbornú diskusiu tak, aby sme uvedenej nepriaznivej situácii predišli," dodali farmárske organizácie.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo