Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. 01. 2019, 12:55

Zmenu pri tzv. C značkách u malotraktorov považujú farmári za likvidačnú

Zmenu pri tzv. C značkách u malotraktorov považujú farmári za likvidačnú

Ilustračné foto: TASR/Radovan Stoklasa

Zmena pravidiel podľa farmárov znemožní používať podomácky vyrobenú techniku, ktorá sa na verejných komunikáciách objavuje iba ojedinele a na veľmi krátky čas. 

Zmena, ktorá v rámci prideľovania tzv. C značiek prichádza do praxe, je likvidačná. Uviedli to v spoločnom stanovisku farmári združení vo Vidieckej platforme, Združení mladých farmárov na Slovensku, Spolku farmárov Slovenska, Iniciatíve poľnohospodárov a v Spolku malých a stredných farmárov južného Slovenska.

Značky evidenčného čísla typu "C" počas uplynulých rokov podľa farmárov riešili problém podomácky vyrobených, či doma upravených strojov, vlečiek, traktorov a malotraktorov. O tieto značky požiadalo asi 34-tisíc žiadateľov. Pre väčšinu malých gazdov to bola a stále je jediná možnosť, ako užívať takéto stroje v okolí miesta, kde hospodária. Mnohokrát ide o techniku, ktorá je určená na sezónne práce, a na verejných komunikáciách sa objavuje ojedinele a na veľmi krátky čas. 

Zrušenie, respektíve zmena pravidiel pri prideľovaní "C" značiek tak podľa farmárskych organizácií znemožní použiť túto techniku určenú na poľnohospodárske účely, čo bude v praxi znamenať ďalšie "hodené poleno pod nohy" malým gazdom. 

"Metodický pokyn, ktorý k danej problematike vydalo Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR, hodnotíme na základe právneho stanoviska tak, že je v rozpore so zákonom číslo 106 z roku 2018," poznamenali farmári.

"Žiadame Ministerstvo dopravy a výstavby SR o urýchlené zosúladenie metodického pokynu so zákonom tak, aby neprišlo k narušeniu možností užívať takéto stroje a techniku a tým aj k zhoršeniu možností hospodárenia na pôde. Zároveň sme pripravení na odbornú diskusiu tak, aby sme uvedenej nepriaznivej situácii predišli," dodali farmárske organizácie.

Odporúčame