Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. november 2014

Rímska konferencia Humanum: Cirkev opätovne hovorí áno rodine

Tohtoročný 17. november sa vo Vatikáne v istom zmysle oslavovalo. Hoci sa v najmenšej monarchii sveta Nežná revolúcia nepripomína, jej 25. výročie sa prekrývalo so začiatkom celosvetového zhromaždenia, keďže v preplnenej hale pápež František otvoril medzinárodnú, medzináboženskú, medzikontinentálnu...

Rímska konferencia Humanum: Cirkev opätovne hovorí áno rodine

Tohtoročný 17. november sa vo Vatikáne v istom zmysle oslavovalo. Hoci sa v najmenšej monarchii sveta Nežná revolúcia nepripomína, jej 25. výročie sa prekrývalo so začiatkom celosvetového zhromaždenia, keďže v preplnenej hale pápež František otvoril medzinárodnú, medzináboženskú, medzikontinentálnu, no predovšetkým ekumenickú konferenciu o komplementarite muža a ženy – Humanum. Bolo to ďalšie veľkolepé stretnutie po mimoriadnej biskupskej Synode o rodine, ktorá sa konala na začiatku októbra.

V príhovore pontifik vyzdvihol jedinečné dopĺňanie sa muža a ženy: "Rodina je základom koexistencie a garantom proti sociálnej fragmentácii. Deti majú právo vyrastať v rodine s otcom a matkou schopnými vytvoriť vhodné prostredie pre vývoj a emocionálnu zrelosť dieťaťa," čím sa František opäť priblížil k prirodzenému chápaniu rodiny, hoci zdôraznil, že "v súčasnosti nemôžeme hovoriť o konzervatívnom či liberálnom ponímaní rodiny – rodina je rodina. Nemôže byť určovaná ideologickým ponímaním. Rodina je silná sama osebe." Keďže na záver oznámil, že na budúci rok plánuje navštíviť Svetové stretnutie rodín (World Meeting of Families) v americkej Philadelphii, jeho želanie vyvolalo veľké nadšenie.

"Rodina je základom koexistencie a garantom proti sociálnej fragmentácii. Deti majú právo vyrastať v rodine s otcom a matkou schopnými vytvoriť vhodné prostredie pre vývoj a emocionálnu zrelosť dieťaťa."
Pápež František

Zdieľať

Spomedzi zástupcov monoteistických náboženstiev, buddhizmu, sikhizmu a iných bezpochyby vyčnieval bývalý vrchný rabín Veľkej Británie Jonathan Sacks, podľa ktorého je manželstvo jediná najľudskejšia inštitúcia v histórii: "Tradičná rodina dala dokopy sexuálnu a fyzickú túžbu, priateľstvo, svornosť, emocionálnu spriaznenosť a lásku, narodenie detí a staranie sa o ne a ich vzdelanie." Nanešťastie, ako pokračoval, skoro všetko sa teraz rúca, "sex sa rozviedol s láskou, láska so záväzkom, manželstvo sa oddelilo od detí a tie sa oddelili od zodpovednosti o ich starostlivosť."

Uviedol tiež, ze vzťah medzi ľuďmi a Bohom je ako vzťah medzi nevestou a ženíchom: "V judaizme je viera manželstvom. Sú niektoré kultúry, ktoré učia, že sme ničím, a zasa iné kultúry učia, že sme všetkým, ale v židovstve sme polovičatí a musíme sa otvoriť iným, aby sme sa stali úplnými," čo by si azda žiadalo vyjasnenie miminálne preto, že kedysi sa judaizmus chápal ako kolektívne náboženstvo židov a pre židov.

Jacqueline Riversová zo Seymour Inštitútu pre Black Church protestovala proti častému spájaniu ťažkého zápasu Afroameričanov za ľudské a občianske práva so súčasnými snahami o zrovnoprávnenie párov rovnakého pohlavia na úroveň manželstva, pretože stabilné manželstvá jedného muža a jednej ženy boli v skutočnosti nevyhnutné pre udržanie a napredovanie afroamerických komunít. Dodala tiež, ze najsilnejšou bázou pre obranu vzájomnej doplnkovosti muža a ženy je dnes africký kontinent.

O tom, ze mužsko-ženská komplementarita je považovaná za dogmu aj v taoizme, prišla do Ríma hovoriť Tsui-Ying Sheng z taiwanskej univerzity Fu-Jen. Jeden element bez druhého nemôže existovať, či už je to jin alebo jang, a keď je jeden z nich silnejší, automaticky sa potláča druhý protipól. V tejto filozofickej prespektíve nič nemôže vzniknúť z osamelého jin alebo jang a teda aj v manželstve je žiaduca rovnováha medzi maskulinitou a feminitou.


Lord Jonathan Sacks, bývalý vrchný rabín Veľkej Británie.

Nemenej inšpiratívny bol i baptistický pastor Rick Warren zo Saddleback Church z Kalifornie, ktorý predniesol obsiahlu a zároveň najzábavnejšiu reč, za čo si vyslúžil "standing ovation". Vyzdvihol, že mnohé religiózne a kultúrne tradície po celom svete si vážia a uznávajú rodinu založenú na mužovi a žene, čo zdôraznili všetci rečníci, no kľúčovou bola pre neho otázka, čo treba robiť, aby to tak bolo naďalej. Jeho recept zahŕňa oslavu zdravých, prosperujúcich manželstiev, tvorbu malých skupiniek na podporu manželstva, ako aj obnovu manželských sľubov a vyučovanie zmyslu manželstva. Warren apeloval aj na dôveru v Božie slovo i v Ježišovu náuku o manželstve, no možno si neuvedomil, že to nemožno očakávať od všetkých kultúr a náboženstiev.

Inzercia

"Tradičná rodina dala dokopy sexuálnu a fyzickú túžbu, priateľstvo, svornosť, emocionálnu spriaznenosť a lásku, narodenie detí a staranie sa o ne a ich vzdelanie."
Rabín lord Jonathan Sacks

Zdieľať

"Je absolútny mýtus, že sa musíme uchýliť ku kompromisu a vzdať sa biblickej pravdy o manželstve, aby sme mohli evanjelizovať. Ľudia hovoria, že to je dôvod, prečo ľudia prichádzajú do cirkvi. To nie je pravda. Pred 20 rokmi som napísal knihu Purpose-Driven Church (Cirkev poháňaná zmyslom), ktorej podtitul je Growth Without Compromising Your Message or Mission (Rast bez ústupkov z tvojho posolstva a tvojej misie). Myslím, že sme to dokázali," dodal Warren pyšný na to, že minulý mesiac pokrstil ďalšieho veriaceho, čím počet dospelých konvertitov v jeho cirkvi dosiahol okrúhle číslo 40 000. "A to bez kompromisov a ústupkov. No a nakoniec, musíme byť milostiví k tým, ktorí padli, tým, ktorí bojujú, a byť trpezliví k pochybujúcim."

Upriamol pozornosť aj na moderné komunikačné prostriedky: "Mladí ľudia sú dnes na sociálnych sieťach, tak tam musíte byť tiež... ak si ma nepridáte na Twitteri, pôjdete do pekla. To bol vtip," rozveselil sálu kazateľ. Warrena žart a zábavnosť neopustili ani po konferencii. O nočný komentár ho požiadala americká televízia, a keď pastor prišiel na rozhovor s priamym prenosom pred Anjelský hrad s kolou a hamburgermi, v duchu evanjelikálnej vrúcnosti objal televízny štáb. Povedal tiež, za keď vás zavolá pápež na konferenciu, tak skrátka nemôžete odmietnuť.

Trailer konferencie Humanum.

Popri prednáškach sa objavilo niekoľko krátkych dokumentárnych filmov oslavujúcich manželstvo muža a ženy a priestor dostali svedectvá manželov či manželiek o ich rodinnom živote, no asi najviac chýbali diskusie po jednotlivých prednáškach, a tak zúčastnení debatovali len počas prestávky v malých skupinkách či po skončení celodenného programu.

Počas troch dní konferencia hostila nielen význačných spíkrov, no zúčastnili sa jej aj rovnako významní hostia. Pre slovenského čitateľa je primárne pozoruhodné to, že prítomný bol profesor práva z Princetonskej univerzity Robert George, ktorého knižku What is marriage? (Čo je to manželstvo?) na Slovensku vydalo Kolégium Antona Neuwirtha. Kolokvium tiež navštívila ďalšia americká profesorka práva z George Mason University Helen Alvaré, ktorá bola pred rokom na Slovensku a jej prednáška vtedy zaplnila bratislavské Univerzitné Pastoračné Centrum. V neposlednom rade prišla nemecká sociologička Gabriele Kuby, autorka knihy Die globale sexuelle Revolution (Globálna sexuálna revolúcia), ktorá takisto vyšla v slovenskom preklade.

Účastníci kolokvia najčastejšie kvitovali pestrosť hostí, pričom už len ich vymenovanie by zabralo polovicu článku. Avšak ich posolstvo bolo jasné, manželstvo muža a ženy a taktiež (prirodzená) rodina sú základom mnohých kultúr sveta, a preto sa za ne oplatí bojovať.

Bohumil Petrík
Autor pracuje pre Catholic News Agency, Eternal World Television Network v Ríme.

Foto: Bohumil Petrik/CNA

Odporúčame

Pápež, Maradona a spol. “bojovali” za mier

Pápež, Maradona a spol. “bojovali” za mier

Prvý školský deň sa na Olympijskom štadióne v Ríme konal Medzináboženský zápas za mier, ktorému predchádzala audiencia futbalistov u súčasného pápeža. img_totazione_hp_2.jpg Rímsky biskup toto zápolenie požehnal, nakoľko nápad zorganizovať 1. zápas tohto druhu vziš...

Denník Svet kresťanstva