Rok, keď sa Slováci ozvali (anketa Môj rok)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rok, keď sa Slováci ozvali (anketa Môj rok)

Veronika Remišová (Foto: Andrej Lojan)

Rok 2018 z pohľadu Veroniky Remišovej.

Pre Slovensko to bol rok dramatický. Rok, keď novinára zabijú pre jeho prácu, navždy zmení krajinu. Zrazu sa stratí pocit istoty, zmiznú pevné body. Usadeniny a kal, ktoré sa od vzniku Slovenska hromadili na dne, sa zrazu začali hýbať a vyrazili na povrch.

Ohromilo ma, koľko sa toho v našej malej, pokojnej krajine nazbieralo. Farmári, ktorých bili na ich vlastnej pôde, a polícia sa prizerala, ľudia spriaznení s politickou mocou, čo brali dotácie na betónové plochy, podvody v eurofondoch, polícia, do ktorej sa natlačila mafia a rôzne záujmové skupiny, Albánci a Taliani, ktorí si u nás spravili eldorádo a k tomu Kočner, Bašternák...  

Po vražde však ľudia vyšli zo svojich ulít a začali čoraz hlasnejšie hovoriť o neprávostiach, krivdách a nespravodlivosti. Ozvali sa tí, ktorí večnosť mlčali a príliš dlho nastavovali chrbty.

Ozvali sa tí, ktorí večnosť mlčali a príliš dlho nastavovali chrbty. Zdieľať

Keď som v roku 2017 riešila jeden z najväčších eurofondových škandálov vo vede a výskume, kde nominanti SNS chceli dať 600 miliónov eur rôznym pochybným schránkovým firmám, stretla som sa s mnohými ľuďmi, ktorí o podvodoch vedeli a prehnitý systém poznali. No málokto chcel otvorene hovoriť, pretože by možno nič z eurofondov už nikdy nedostal. A nik nechcel ísť na políciu, pretože sa báli, že nič sa nevyšetrí a oni budú tí zlí.

Rok 2018 bol v tomto prelomový. Bol to rok, keď sa Slováci ozvali.

Bol to rok, v ktorom sa zrazu rozsvietila nádej, hoci sa toho na politickej scéne zmenilo len málo. Odbudlo pár tvárí, prišlo zopár nových, spôsoby ostali rovnaké. Stále tu vládne generácia politikov, ktorá nemá pre Slovensko žiadnu štátotvornú myšlienku a samotnú existenciu štátu vidí len ako príležitosť na profit. Stále nie sú potrestaní tí, ktorí neváhali brať spoločné eurofondy na betónové plochy.

Vieme, akým prekážkam čelíme, no naša nádej na lepšie Slovensko je dnes väčšia ako prekážky, ktoré nám stoja v ceste. Zdieľať

Bašternák sa beztrestne zbavil majetku a prepísal ho na manželku. Kočner ešte nie je definitívne odsúdený. Stále tie isté skupiny vyhrávajú obrovské tendre a profitujú na eurofondoch. Školstvo stagnuje, riešia sa malichernosti. Do nemocníc už nepotrebujeme toaletný papier, no čakacie lehoty sú stále neúmerne dlhé a lieky, najmä pre starších a chorých, neprimerane nákladné.

No napriek tomu je tu nádej.

Tragické udalosti spôsobili, že ľudia sa vzopäli. Začali k nám prichádzať ľudia so silnou túžbou po službe a po zmene. Odborníci na dopravu, financie, sociálne veci, obranu, bezpečnosť.

Mladí ľudia, ktorí by mohli pracovať za lepšie peniaze v súkromnej sfére, ale aj skúsení odborníci, ktorí priniesli svoje dlhoročné poznatky a myšlienky. Ich slová boli, že sa nechcú už len prizerať a nadávať spoza plota, chcú na zmene pracovať. Náš tím sa začal rozširovať a spoločne pracujeme na rozumných riešeniach pre Slovensko. 

Vieme, akým prekážkam čelíme, no naša nádej na lepšie Slovensko je dnes väčšia ako prekážky, ktoré nám stoja v ceste.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo