Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
22. september 2014

Ján Čarnogurský: Spomienka na Antona Neuwirtha

Začnem tým, čím by mal vlastne tento príhovor končiť: Anton Neuwirth dáva slovenským dejinám dvadsiateho storočia zmysel. Zažil všetko, čo sa na Slovensku v dvadsiatom storočí udialo, zažil to v krajnej polohe, prešiel všetkým noblesne a bez nenávisti a pamäti na svoj život nazval „Liečiť zlo lásko...

Ján Čarnogurský: Spomienka na Antona Neuwirtha

Začnem tým, čím by mal vlastne tento príhovor končiť: Anton Neuwirth dáva slovenským dejinám dvadsiateho storočia zmysel. Zažil všetko, čo sa na Slovensku v dvadsiatom storočí udialo, zažil to v krajnej polohe, prešiel všetkým noblesne a bez nenávisti a pamäti na svoj život nazval „Liečiť zlo láskou“.

Ako dieťa židovského otca poznal na vlastnej koži, čo to znamenalo prenasledovanie židov, zažil, ako jeho starú matku a ďalších príbuzných odviezli do koncentračného tábora, kde zahynuli, poznal, čo to je uchádzanie sa o prezidentskú výnimku, ale nakoniec osobne poznal profesora Kolakoviča, stal sa členom jeho Rodiny a v päťdesiatych rokoch si za to odsedel 6 rokov.

"Kto iný prešiel všetkými priepasťami slovenských dejín 20. storočia a predsa zostal vyrovnaný, bez nenávisti a hľadajúci najlepšie cesty do budúcnosti? Anton Neuwirth dal dejinám, ktoré zažili posledné slovenské generácie, zmysel."

Zdieľať

Vyštudoval medicínu, ešte pred februárom 1948 odišiel na študijný pobyt do Švajčiarska aj s rodinou, a po februári 1948, čiže po nastolení komunistickej diktatúry sa s rodinou vrátil na Slovensko. Vo Švajčiarsku pracoval ako vedecký asistent neskoršieho laureáta Nobelovej ceny v biochémií. Doma ho v roku 1951 Štátna bezpečnosť zatkla a ako som povedal, odsedel si 6 rokov okrem iného za špionáž pre Vatikán. Keď sme v roku 1993 aj s Antonom Neuwirthom boli na súkromnej večeri u pápeža Jana Pavla II. a hovorili sme mu o špionáži pre Vatikán, Svätý Otec zo žartu povedal, že teda aspoň teraz by mal robiť nejakú špionáž zase pre svoju krajinu.

Po návrate z väzenia nastúpil ako lekár a celý produktívny život pracoval ako lekár v Martine a v ďalších okresoch. Vychoval štyri deti a jeho najstaršia dcéra je už tretie volebné obdobie európskou poslankyňou. Keď som bol pred pár rokmi v Európskom parlamente, jeden nemecký poslanec z úplne inej strany než je KDH mi povedal, že on sa cíti ako predseda fanklubu Anny Záborskej.

Inzercia

Antona Neuwirtha som spoznal v roku 1989 pri zakladaní KDH. Pri jeho diskusných príspevkoch na Rade KDH bolo úplné ticho, každý počúval. Z jeho slov zaznievala prežitá múdrosť. Na KDH vtedy chodievali pozvánky od západných kresťanských strán na rôzne tamojšie slávnostné zhromaždenia. Posielali sme zväčša Antona Neuwirtha, pretože jeho životopis hovoril sám za seba a posolstvo KDH, ktoré on povedal, svietilo nad všetkými. Neskôr do rozbúrených diskusií KDH o ďalšom smerovaní vnášal pokoj a nadhľad.

Zdieľať

V roku 1993 ho KDH nominovalo ako svojho kandidáta na funkciu prezidenta Slovenskej republiky. Vtedy prezidenta volila Národná rada, nie všetci občania. Bolo asi päť alebo šesť kandidátov a každý z nich povedal v Národnej Rade svoj programový prejav. Prejav Antona Neuwirtha bol hodný prezidenta. Čo svedčí viac o vnútornej veľkosti Antona Neuwirtha, že vo svojom prejave pri uchádzaní sa o funkciu prezidenta v Národnej rade sa priaznivo zmienil o prezidentovi vojnového Slovenského štátu. Neskôr sa stal vyslancom Slovenskej republiky vo Vatikáne a bol to jediný slovenský vyslanec vo Vatikáne, ktorého si vážili a pozývali na spoločenské podujatia aj veľvyslanci najväčších krajín.

V roku 1993 snem KDH zvolil Antona Neuwirtha za čestného predsedu. Bola to voľba nielen na uctenie osobnosti Antona Neuwirtha, ale aj na pozdvihnutie KDH. Kto iný prešiel všetkými priepasťami slovenských dejín dvadsiateho storočia a predsa zostal vyrovnaný, bez nenávisti a hľadajúci najlepšie cesty do budúcnosti? Anton Neuwirth dal dejinám, ktoré zažili posledné slovenské generácie, zmysel.

Ján Čarnogurský
Autor bol katolíckym disidentom, zakladateľom KDH a premiérom SR. Naposledy mu vyšla kniha Denníky 1994-2007.

Príspevok odznel 21. septembra 2014 v Kolégiu Antona Neuwirtha v Ivanke pri Dunaji na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 10. výročia úmrtia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

Vladimír Palko: Dočkáme sa druhého zmareného referenda?

Vladimír Palko: Dočkáme sa druhého zmareného referenda?

Možno to napokon dopadne dobre a referendum, ktoré požaduje vyše štyristotisíc občanov v petícii Aliancie za rodinu, sa uskutoční so všetkými štyrmi otázkami. Ale isté to zďaleka nie je. Apatia, ktorá zavládla po tom, čo prezident Andrej Kiska podaním na Ústavný súd fakticky označil petíciu za ohro...

Náš hrozivý svet

Náš hrozivý svet

Dva týždne po mojej návšteve v Napa Valley zasiahlo vinárske mestečko Napa zemetrasenie. Nemyslím si, že jedno s druhým priamo súvisí. rtr28cv31.jpg Už viac ma rozrušilo, keď som čítal príhovor kardinála Wuerla o prenasledovaní na Blízkom východe s názvom „Prečo mlč...