Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. novembec 2018

Čerti sa do Piešťan vracajú aj s pekelným stanom, prídu i do Bratislavy

Čerti by mali zavítať tento rok aj do hlavného mesta, akcia bude na vstupenky. 
Čerti sa do Piešťan vracajú aj s pekelným stanom, prídu i do Bratislavy

Muž v kostýme Krampusa počas pochodu čertov 17. decembra 2017 v Piešťanoch. FOTO: TASR – Martin Palkovič

Slovensko zažíva nástup módnej vlny – predvianočných pochodov ľudí v maskách čertov a diablov. Po vlaňajšom pochode čertov v Piešťanoch, ktorý vyvolal veľkú polemiku a spôsobil dopravné zápchy, sa akcia tento rok v kúpeľnom meste zopakuje, dokonca s rozšíreným programom. Čerti by mali zavítať aj do hlavného mesta i do Košíc. 

Polemika a dopravné zápchy 

Pri dopravnej značke s označením mesta Piešťany stojí anjelik s Mikulášom, ktorý vystretým prstom rázne vyháňa opačným smerom malého roztomilého čertíka. 

Touto karikatúrou si pred minuloročnými Vianocami Jozef Gertli Danglár v Pravde uťahoval z odmietavého postoja mnohých ľudí, ktorým sa nepáčilo, že na tretiu adventnú nedeľu sa majú centrom Piešťan promenádovať diabolské kostýmy a masky. 

Krampus – pochod čertov v Piešťanoch 17. decembra 2017

Pôvodne rakúsku ľudovú tradíciu v modernej úprave priviezol vlani do Piešťan organizátor miestnych Vianočných trhov. Naplánovaná bola na tretiu adventnú nedeľu, čo vyvolalo vlnu nespokojnosti najmä u kresťansky zmýšľajúcich obyvateľov mesta. Viacerí z nich sa obrátili priamo na vedenie mesta, ľudia vyjadrovali svoj názor aj v petícii proti pochodu, neskôr sa objavila aj petícia na podporu novej show. 

Tesne pred tretím adventným víkendom mestské zastupiteľstvo dokonca odsúhlasilo zákaz konania podujatia, organizátorom sa ho však nepodarilo oficiálne doručiť. Akcia sa teda uskutočnila a do centra kúpeľného mesta pritiahla tisícky ľudí z rôznych kútov Slovenska.  

Pekelný stan aj čertovská afterparty

Úspechom povzbudení organizátori na tento rok pripravili pochod čertov znovu a pridali aj nový program. 

„Užite si čertovský deň vo veľkolepom štýle!“ pozývajú tento rok organizátori. Krampus – pochod čertov by sa mal konať v sobotu 15. decembra, samotný sprievod ľudí v čertovských maskách bude verejný a zadarmo. 

Okrem toho organizátori pred hotelom Satelit chystajú aj tzv. pekelný stan. „Pripravujeme pre Vás veľkokapacitný vykurovaný stan s kapacitou 2 000 ľudí, v ktorom chystáme koncert slovenskej hudobnej legendy: Peter Nagy a Indigo + čertovskú afterparty s DJ Milanom Lieskovským, autogramiádu a fotenie s čertami,“ avizujú organizátori na facebooku. 

Plánované podujatie sa podobne ako vlani stretlo u niektorých občanov s odporom. Akciu kritizuje aj šéfredaktor miestneho portálu pnky.sk Tomáš Hudcovič. „Podobná akcia sa pred časom uskutočnila v priestoroch Trenčianskeho hradu so vstupným a v uzavretom priestore. Prečo by teda naozaj nemohla byť takáto akcia u nás napríklad na letisku, keď tam môžu byť letné festivaly. Bola by celkom iste organizačne ľahšie zvládnuteľná a aj by organizátori prejavili rešpekt voči ľuďom s iným názorom a pohľadom na svet, pričom by o svoj projekt neprišli,“ napísal Hudcovič. 

Na internete sa rozbehla tiež petícia proti piešťanskému pochodu čertov i akcii v Bratislave. Doteraz ju podpísalo viac ako 10-tisíc ľudí. 

„Masky účastníkov pochodu čertov vykazujú démonickú a hororovú ohavnosť, evokujúcu reálne satanistický podtext. Nejedná sa o nejakých insitných folkloristických čertov, ale skôr o des vzbudzujúcu predstavu skutočných diablov,“ uvádza sa v texte petície nazvanej Povedzme NIE nekresťanskému pochodu čertov. 

Protesty občanov proti čertom v meste budú tentoraz smerovať k novému primátorovi Piešťan. V novembrových voľbách sa ním stal nezávislý kandidát Peter Jančovič, ktorý navyše pochádza z kresťanského prostredia, čo môže pre neho znamenať zvýšený tlak zo strany odporcov pochodu. 

Jančovič sa však úradu primátora ujme len týždeň pred plánovaným pochodom čertov, ustanovujúce zasadnutie mestského zastupiteľstva bude 7. decembra. 

Inzercia

Mladý návštevník počas strašidelnej večernej prechádzky s čertami zo skupiny KRAMPUS, 3. novembra 2018 na Trenčianskom hrade. FOTO TASR – Radovan Stoklasa

V Bratislave sa vrhnú na deti

Pochody čertov či iné akcie s diabolskými maskami sa rozšírili aj do ďalších slovenských miest.

Krampusi už boli na Trenčianskom hrade. Podľa informácií na webovej stránke Trenčianskeho múzea prišlo v prvú novembrovú sobotu na hrad približne 1 700 ľudí.

„Vo večerných hodinách si deti aj dospelí preverili svoju odvahu v prítomnosti strašidelných tvorov. Uprostred Horného nádvoria trónila „Smrť“ vo svojom temnom kresle a čertovskí pomocníci preháňali návštevníkov z kúta do kúta,“ uvádza web múzea. 

Čerti tento rok neobídu ani hlavné mesto. Na rozdiel od Piešťan bude v Bratislave celý program v uzavretom priestore a na vstupenky. Akcia s názvom Čerti z Rakúska sa bude konať v nedeľu 9. decembra v Ateliéri Babylon na Námestí SNP. 

Súčasťou programu bude mini diskotéka pre deti, následne súťaž na pódiu pre vybrané deti z publika a potom hlavná časť večera. „O 17:10 sa na pódiu odohrá krátka poviedka, počas ktorej dorazia čerti z Rakúska a vrhnú sa rovno na vaše ratolesti,“ avizujú organizátori na stránke s predajom vstupeniek. 

„Hovorí sa, že tu žije niekoľko neposlušných detí. Slovenský čert už na to nestačí, tak si na pomoc zavolal tie najškaredšie stvorenia v Európe – RAKÚSKEHO ČERTA! Dorazí hneď niekoľko čertov, ktorých poznáte z rakúskych sprievodcov, a potrestajú hriešnikov za ich činy! Kto sa rád bojí, ten pri tom nesmie chýbať,“ dodávajú na facebooku. 

O deň skôr, v sobotu 8. decembra, by sa akcia s čertmi mala uskutočniť aj v Košiciach. Facebooková stránka podujatia zatiaľ bližšie informácie o programe nezverejnila. 

Jednu „čertovskú akciu“ sa podarilo zrušiť, hoci v tomto prípade ani nešlo o výrazné postavy diablov.

Do Vranova nad Topľou tento rok nepríde kamión s Mikulášom a čertom Brumtelášom. Mesto akciu zrušilo „z dôvodu širokej konfrontačnej diskusie vyvolanej na sociálnej sieti k téme pripravovaného podujatia „Pesničkový kamión“ a negatívneho postoja k postave čerta Brumteláša“. V diskusii pod oznamom sa veľa ľudí vyjadrilo proti zrušeniu tejto akcie. 

Video s mikulášskym kamiónom vo Vranove z minulého roka.

Vlani pritom pesničkový kamión na námestí vo Vranove bol a zo zverejneného videa je jasné, že čert Brumteláš a jeho pomocníci sú len mäkkým odvarom čertov, ktorých importovali napríklad do Piešťan. 

Spomínaná módna vlna sprievodov či rôznych show tzv. krampusov, ktorá sa začala minulý rok v Piešťanoch, prináša iné typy čertov. Pôvodne pritom ide o ľudovú tradíciu z alpských oblastí, ktorá sa vyvinula do modernej podoby. V minulosti išlo o slávnosť, ktorá sa organizovala v predvečer sviatku svätého Mikuláša, keďže podľa tejto tradície bol Krampus tým čertom, ktorý sprevádzal známeho svätca. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame