Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. december 2017

Pochod čertov v Piešťanoch vyvoláva polemiku

Pár dní pred Vianocami majú centrom Piešťan pochodovať ľudia v maskách čertov. Organizátori odporúčajú rodičom nechať deti doma. 
Pochod čertov v Piešťanoch vyvoláva polemiku

Krampuslauf – pochod čertov v rakúskom Grazi. (Foto: Flickr.com/Alexander Koch)

„Po prvýkrát na Slovensku budete mať možnosť zažiť atmosféru týchto démonických bytostí na vianočných trhoch na námestí pred Auparkom. Ak ste zvedaví, odporúčame deti nechať v tento čas doma.“

Tak znie oznam na webovej stránke nákupného centra Aupark v Piešťanoch, ktoré spolu s organizátorom miestnych vianočných trhov prináša na Slovensko pôvodne rakúsku ľudovú tradíciu. 

Tohtoročné vianočné trhy v Piešťanoch zažijú novinku. Na tretiu adventnú nedeľu večer sa v centre mesta uskutoční Krampus – pochod čertov. 

„Ako organizátor vianočných trhov v meste Piešťany sa každý rok snažíme vymyslieť atraktívny program pre návštevníkov a priniesť nejaké novinky, aby Vianočné trhy napredovali a rozvíjali sa,“ píšu organizátori trhov, mediálna agentúra B&R. 

K téme: 
Čertovsky vážny problém (nielen) Piešťan Zdieľať

V tlačovej správe sa chvália, že piešťanské vianočné trhy prinášajú ako prvé na Slovensku show, ktorá priťahuje tisíce návštevníkov.

Odvolávajú sa pritom na ľudovú tradíciu z alpských oblastí, ktorá sa však vyvinula do modernej podoby. Pôvodne išlo o slávnosť, ktorá sa organizovala v predvečer sviatku svätého Mikuláša, keďže podľa tejto tradície bol Krampus tým čertom, ktorý sprevádzal známeho svätca. 

Hoci sa aj v slovenskej rozprávkovej tradícii objavuje po boku Mikuláša čert spolu s anjelom, moderné pochody krampusov, ktorí sa podobajú diablovi a iným démonickým bytostiam, vyvolávajú pred chystanou akciou u mnohých obyvateľov kúpeľného mesta otázky, ba dokonca pobúrenie. 

Oficiálna pozvánka na Krampus – pochod čertov v nedeľu 17. decembra v Piešťanoch. 

Protesty aj očakávania 

Avizovaný pochod čertov sa stal rýchlo témou medzi obyvateľmi. Piešťancom chodia do mailových schránok otvorené listy, výzvy primátorovi, spustili aj petíciu. 

„Podoba masiek a charakter podujatia môže u niektorých ľudí vyvolať nepredvídané reakcie (šok, kolaps, záchvat), prípadne u mladších detí spôsobiť traumu,“ upozorňuje v otvorenom liste historik umenia a súdny znalec pre umelecké diela a starožitnosti Martin Šugár.

Vedenie mesta žiada zvážiť rozhodnutie povoliť tzv. Krampuslauf. 

„Zodpovednosť verejnej správy by mala ísť ruka v ruke s citlivým svedomím a so zdravým rozumom. Všetci sa budeme tešiť, ak adventná atmosféra upokojí naše mysle a srdcia, aby sme sa mohli sústrediť na to najpodstatnejšie – na prehlbovanie vzájomnej lásky a úcty,“ napísal Šugár. 

Na predstaviteľov mesta apelovala aj Lucia Drábiková, poslankyňa Trnavského kraja. „Tento typ podujatia je úplne nekompatibilný s atmosférou Adventu, ktorý má ľudí pripravovať na Vianoce, sviatky narodenia Ježiša Krista. Vianoce aj neveriaci vnímajú ako sviatky pokoja a mieru,“ napísala vedeniu mesta. 

Kriticky sa k podujatiu vyjadril aj piešťanský dekan Jozef Gallovič. Pre portál pnky.sk povedal, že sa pridáva k mnohým občanom, ktorých prekvapila a pobúrila pripravovaná satanská šou. „Po pozretí videí zo zahraničia je toto podujatie už veľmi ďaleko od pôvodného významu. Pripomína to skôr prezentáciu sily diabla a jeho oslavu,“ uviedol. 

Denník Postoj oslovil s otázkami o chystanom pochode čertov Kanceláriu primátora aj spoločnosť B&R, ktorá organizuje vianočné trhy. Hovorkyňa primátora Eva Bereczová odkázala, že organizátor podujatia si splnil ohlasovaciu povinnosť, pričom mestá a obce nemajú možnosť, ako nahlásené kultúrne podujatia zrušiť alebo zakázať.

„Okrem toho, žijeme v demokratickom štáte a každý máme, našťastie, slobodnú vôľu a každý sa môžeme sám za seba a svoju rodinu rozhodnúť, či podobný typ podujatia navštívime alebo nie,“ dodala. 

Inzercia

Hoci petíciu proti pochodu čertov podpísalo za posledných päť dní už viac ako 1 700 ľudí, nepochybne sa niektorí obyvatelia Piešťan na akciu tešia. Vidno to najmä v diskusiách na sociálnych sieťach.

Za pochod čertov sa postavila aj samotná hovorkyňa primátora Bereczová, na svojom facebooku 6. decembra vo verejnom statuse napísala: „Nebola som, ale už som. Najmä vďaka tolerancii od našich najspravodlivejších zo spravodlivých, ktorí by najradšej svojou antikampaňou povešali úbohých čertíkov na šibeniciach (či krížoch?). Láska k blížnemu má rôzne podoby – #JeSuisKrampus.“ 

Svätý Mikuláš a 12 krampusov v tradičných kostýmoch v nemeckom kraji Berchtesgadener Land​. (Foto: wikimedia.org)

Ako bude akcia v nedeľu napokon vyzerať, zostáva otázne, keďže sa bude v našich končinách konať prvý raz. Organizátori nevedia odhadnúť ani záujem. „Keďže ide o nultý ročník tohto divácky vyhľadávaného podujatia, nevieme si dnes poriadne predstaviť, aký veľký záujem bude,“ uviedli. 

Na facebookovej stránke podujatia avizuje svoju účasť zatiaľ 860 ľudí s tým, že ďalších 2,6 tisíca má záujem.

Za čertmi do Álp

Organizátori piešťanského pochodu čertov sa odvolávajú na rakúsku tradíciu. To, čo z nej ponúkajú mestu, je však značne posunutá podoba. 

Stačí stráviť niekoľko minút na nemeckej wikipédii alebo googliť fotografie a je zjavné, že v samotných alpských krajinách má tradícia krampusov viaceré tváre.  

Postava Krampusu pochádza z predkresťanského obdobia, hoci sa objavuje v spoločnosti svätého Mikuláša s klasickým naratívom – kým Mikuláš dobré deti odmieňa, Krampus neposlušné trestá. 

V mnohých častiach Rakúska sú do tradičných programov, ktoré sa konajú 5. decembra, zapojené deti, pre ktoré ide o istú skúšku odvahy. Keď sa však prenesieme do súčasnej podoby tejto tradície, vidíme čosi celkom iné. 

Pochod krampusov v rakúskom Grazi z roku 2013.

Dokonca v samotnom Rakúsku spôsobujú pochody krampusov problémy. K výtržnostiam dochádza každoročne. Údajne sa diváci mstia krampusom za bitky korbáčmi, a tak útočia na ľudí v maskách. 

Ani tento rok nebol výnimkou. Úrady v niektorých rakúskych mestách a obciach sprísnili bezpečnostné opatrenia pri pochodoch čertov. Ako informoval český Týden, v Korutánsku sa museli tento rok „čerti“ pred vystúpením registrovať a podrobiť sa testu na alkohol. Ďalšími opatreniami boli napríklad zákaz nosiť so sebou reťaze, bič, dotýkať sa divákov alebo preliezať bariéru medzi pochodujúcimi a obecenstvom. 

Ide o reakciu na rastúci počet incidentov. Iba začiatkom decembra skončilo pri pochodoch čertov v nemocnici desať ľudí.

Odporúčame

Pomôžte mi, prosím

Pomôžte mi, prosím

Martin Leidenfrost vycestoval za iránskou kresťankou, ktorej hrozí, že bude zo Švédska odsunutá späť do Iránu. Orbánova vláda jej už ponúkla azyl v Maďarsku.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.