Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. november 2018

„Zdržať sa“, keď ide o progres, je neprípustné

Americká kresťanská študentka trvá na svojich hodnotách a súčasne stále cíti lásku k svojim kritikom.
„Zdržať sa“, keď ide o progres, je neprípustné

Isabelle Chowová. FOTO – Via Facebook

Isabella Chowová je študentská senátorka na Kalifornskej univerzite v Berkeley, dcéra prisťahovalcov z juhovýchodnej Ázie a praktizujúca kresťanka. Príbeh tejto 20-ročnej dievčiny môže naznačovať, čomu v blízkej budúcnosti bude vystavených čoraz viac veriacich a nielen ich. Jej reakcia je zároveň ukážkovo kresťanská.  

Postupne o tomto prípade počas novembra informoval web SFGate kalifornského denníka San Francisco Chronicle, ale aj konzervatívne weby ako The Daily Wire, založený známym komentátorom Benom Shapirom. Alebo The American Conservative, kde o prípade písal Rod Dreher, autor knihy Benediktova voľba, ktorej slovenský preklad uverejnilo naše vydavateľstvo. Čo sa okolo Chowovej presne udialo?  

Nesúhlasiť, a predsa milovať

Administratíva Donalda Trumpa plánuje zúžiť zákonnú definíciu rodu na fyzické pohlavie jednotlivca. Inými slovami, ak ste sa narodili s mužskými pohlavnými orgánmi, ste muž. Ak so ženskými, ste žena.

Opoziční demokrati i mnohí aktivisti v tom vidia útok na transrodových ľudí a výdobytky, ktoré pre nich zaviedla predchádzajúca administratíva Baracka Obamu.

V rámci širšieho spoločenského tlaku na Biely dom mal koncom októbra študentský senát v Berkeley prijať uznesenie, ktoré by odsúdilo iniciatívu Trumpovej administratívy. Uznesenie prešlo, no jedna senátorka, Isabella Chowová, sa zdržala.        

Svoj postoj vysvetlila vo vyhlásení, v ktorom sa okrem iného píše:   

„Môj Boh dáva nezmerateľnú hodnotu a túži milovať každú jednu ľudskú bytosť. V Božích očiach, a teda aj v mojich, každý z vás tu a v komunite LGBTQ+ je dôležitý, platný, chcený a milovaný, aj keď naše hľadiská sa líšia...“

Odsúdila tiež diskrimináciu a šikanovanie týchto ľudí, ktorému museli v minulosti čeliť, vrátane toho zo strany kresťanov. O pár riadkov nižšie pokračuje:

„Nemôžem hlasovať za tento návrh bez kompromisu so svojimi hodnotami a svojou zodpovednosťou ku komunite, ktorá ma zvolila, aby som ju zastupovala.“

V závere ešte Chowová podčiarkla svoj rešpekt voči všetkým a vyslovila prianie, aby ostatní rovnako rešpektovali aj jej kresťanskú komunitu. Toto jej želanie nebolo vypočuté. Strhla sa voči nej bezprecedentná búrka nevôle.  

Najskôr jej iný študentský senátor, ktorý návrh predložil, do očí povedal: „Dnešný večer bol trýznivou pripomienkou toho druhu bigotnosti, ktorý pretrváva aj v súčasnej spoločnosti a konkrétne sedí oproti mne tu v senáte.“

Na sociálnych sieťach bola Chowová častovaná ako „otrasná osoba“ a „mentálna imbecilka“. Asi tisíc ľudí podpísalo petíciu, aby odstúpila, v ktorej bolo jej vyhlásenie odsúdené ako „homofóbne“ a „transfóbne“.

Inzercia

Študentská strana, za ktorú sedela v senáte, ju vyhodila. Univerzitné noviny odmietli zverejniť jej stanovisko k celej záležitosti, hoci na ich stránkach Chowová predtým čelila kritike.

Nasledovalo stretnutie senátu, ktoré bolo venované len tomuto prípadu. Jeho surrealistický priebeh opísal web SFGate. Chowová sedela pod transparentom, ktorý žiadal jej rezignáciu, a za mikrofónom sa striedali študenti, z ktorých väčšina ju pohoršene odsudzovala a požadovala jej rezignáciu. Dištancovali sa od nej aj niektorí kresťania...

„Chodím na semináre a ľudia na mňa zazerajú,“ povedala Chowová o tom, čo teraz zažíva na škole. „Každý o mne hovorí. Ľudia interpretujú môj nesúhlas ako bigotnosť a nenávisť, nech sa akokoľvek snažím povedať: ,Môžem vás milovať, a predsa s vami nesúhlasiť.‘“   

Ani empatia nepomôže

Chowovej prípad je pozoruhodný, pretože ukazuje, akou ideologizovanou a netolerantnou sa stáva progresívna ľavica v USA. Partia študentov tu asi samých seba vzala príliš vážne.

Celá záležitosť sa totiž točí okolo čisto symbolického uznesenia študentského senátu, ktoré nemá žiadny priamy vplyv na americkú politiku. Samotná Chowová ani len nehlasovala proti, iba sa zdržala.

Lenže progresívna ľavica neberie zajatcov. Nepozná niečo také ako „zdržať sa“. S jej agendou je dovolené len súhlasiť, iná možnosť sa nepripúšťa. Prečo sa vlastne o uznesení proti Trumpovi hlasovalo, ak byť proti nie je možné?!

Zároveň tento príklad ukazuje, že to nie je o tóne a starostlivej voľbe slov, ako si nahovárajú v otázke kultúrnych vojen aj niektorí kresťania na Slovensku. Chowovej odôvodnenie zdržania sa hlasovania je majstrovskou slohovou prácou asertivity a empatie. Obsahuje odsúdenie diskriminácie, uznanie chýb, ktoré sa v mene kresťanstva udiali voči LGBT-ľuďom, i pokornú prosbu, aby ostatní v sebe našli silu strpieť jej postoj. Nestačilo to.

V Berkeley sú možno sociálni liberáli v presile, no aký dosah asi budú mať správy o tomto incidente v prostrediach, kde ešte stále majú prevahu konzervatívci? Neposúvajú prípady ako tento štandardný politický spor do vôd akejsi vyhladzovacej kultúrnej vojny, kde platí „kto z koho“ a prežiť môže napokon len jedna strana?

Chowová reaguje na dianie okolo seba zatiaľ veľmi zrelo a drží sa nad vecou. Odmieta spor eskalovať.

Webu The Daily Wire zaslala stanovisko, v ktorom píše, že aj keď pre kresťanov v Berkeley je sloboda prejavu dôležitá, má pochopenie voči tým, ktorí ju kritizujú. Za ich zúrivosťou vidí traumy či zranené srdcia a riešením je pre ňu skôr milovať ich Ježišovou láskou, než snažiť sa prekričať ich v hádke. Zároveň potvrdzuje svoj úmysel nerezignovať zo senátu ani napriek tlaku na ňu.

Isabella Chowová nastavuje druhé líce. A pritom statočne odmieta uhnúť alebo ustúpiť odtiaľ, kde stojí.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame