Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
15. jún 2021

Prípad Kuciak

Najvyšší súd sa len zbavil problému

Rozhodnutie odvolacieho súdu dáva nádej na obrat v prípade vraždy Jána a Martiny. No nemali by sme ho preceňovať. Stále je to remíza. Aspoň zatiaľ.

Najvyšší súd sa len zbavil problému

TASR

Posúdenie viny Kočnera a Zsuzsovej sa podľa očakávaní vráti na opakované rozhodovanie Špecializovaného trestného súdu. Potiaľto je utorkové rozhodnutie dobrou správou.

Mierne sklamaní však môžu byť tí, ktorí očakávali, že Najvyšší súd dnes vstúpi do hry dôraznejším spôsobom. Teda takým, ktorý by sudcom v Pezinku určil záväznejší smer pre nový rozsudok…

Nástroje na takúto výraznejšiu intervenciu boli dva. Súd dnes mohol vrátiť vec a nariadiť iné zloženie senátu. Alebo mohol jasne definovať, ako treba prehodnotiť dôkazy, čím by pôvodnému senátu zúžil priestor pre zopakovanie oslobodzujúceho rozsudku pri Alene Zsuszovej (práve pri jej oslobodení sa zrejme minulý rok urobili najväčšie chyby).

Odkopli horúci uhlík

Najvyšší súd neurobil ani jedno, ani druhé. Na presný obsah jeho rozhodnutia si musíme počkať, no zatiaľ je zrejmé, že si zvolil minimalistický prístup. Odsunul problém naspäť do Pezinka. A obmedzil sa len na výpočet toho, čo treba opakovane a presnejšie posúdiť. Videli sme kritiku senátu, no nie právne poistky, že sa chybné závery nezopakujú.

Najvyššiemu súdu môžeme iba ťažko vyčítať, že nepoužil najsilnejšiu zbraň – zmenu senátu, ktorý bude nanovo rozhodovať. Na to by boli nutné mimoriadne silné dôvody a také zrejme nenašiel.

O niečo kritickejší môžeme byť pri verejnom odôvodnení, v ktorom (zatiaľ) nezaznelo nič zásadné, čo by diktovalo nový smer pri stíhaní objednávateľa a jeho spojky.

Inak povedané: senát, ktorý už raz oslobodil Kočnera so Zsuszovou, nie je ani po utorku nútený radikálne meniť prístup – a prehodnocovať svoje pochybnosti o vine Zsuzsovej (Kočnera). Ak sa to zmení a v podrobnom písomnom odôvodnení Najvyššieho súdu nájdeme niečo silné, čo by menilo scénu a mantinely, radi zmeníme názor. 

Usvedčená Alena Zsuzsová

Zrejme najväčšou chybou senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorému sa prípad vracia, bolo oslobodenie Aleny Zsuszovej.

Áno, pri Kočnerovi chýbal silný, rozhodujúci dôkaz, ktorý by nepripúšťal nijaké pochybnosti. No pri Zsuzsovej boli dôkazy pomerne jednoznačné a jasné. Jej zodpovednosť za vraždu presvedčivo opísal svedok Zoltán Andruskó. Priznal sa a Zsuzsovú označil ako organizátorku vraždy a zástupkyňu objednávateľa. Jeho výpoveď o Zsuzsovej potvrdili ďalšie dôkazy (časté stretnutia s Andruskóom, ich intenzívna komunikácia pred vraždou a po nej).

Senát minulý rok svedka Andruskóa celkom nepochopiteľne spochybnil. Práve na odstránenie tejto chyby sa mal zamerať Najvyšší súd – jasným verejným vyjadrením, že pri nájomných vraždách nie je možné takto bezdôvodne potopiť svedka, ktorý sa priznal a opísal, čo vedel. Oslobodenie Zsuzsovej pôsobilo a pôsobí absurdne.

Objednávateľ

Priamy dôkaz chýbal pri Kočnerovi, nie pri Zsuzsovej.

Toto by sa mohlo zmeniť, ak by Zsuzsová po odsúdení zmenila prístup, priznala vinu a prestala kryť objednávateľa vraždy.

No podľa „logiky“ senátu by ani toto nemuselo stačiť. Mohol by predsa povedať to isté čo pri Andruskóovi: že Zsuzsová nie je dôveryhodná a na odsúdenie objednávateľa jej svedectvo nestačí…

Na tomto modelovom predpoklade sa ukazuje, aký bol minuloročný verdikt senátu pri Zsuzsovej nezmyselný, chybný a nebezpečný pre úspešné stíhanie ďalších zločinov. 

Vráťme sa však od predpokladov späť k faktom. Zsuzsová zatiaľ vinu odmieta. Navyše, jej prípad sa vracia tomu istému senátu, ktorý ju už raz oslobodil pre nedostatok dôkazov. Kým sa to nezmení, nemá dôvod otáčať – a strácať vieru, že Kočner a jeho ochrancovia jej vedia pomôcť.

Inzercia

Ani to však nemusí znamenať, že šance na obrat pri odsúdení obejdnávateľa ostanú minimálne.

Po prvé, je možné, že prokuratúra získala nové dôkazy proti dvojici Kočner – Zsuzsová, ktoré ešte neukázala.

Po druhé, od minulého roka sa veľa zmenilo. V neprospech Kočnera.

Kamaráti vo väzbe

„Justičný mág“ Zoroslav Kollár, ktorý mal s Kočnerom dlhú a bohatú minulosť, je vo väzbe. Navyše, posledné roky s Kočnerom nemal až také dobré vzťahy.

Norbert Bödör, ktorý ovládal šéfov polície a ktorý údajne Kočnerovi pomáhal počas vyšetrovania vraždy, je vo väzbe. Peter Hraško, ktorý riadil NAKA počas vyšetrovania vraždy, je vo väzbe. Robert Krajmer, kľúčová postava bödörovcov v polícii, ktorý bol po vražde za záhadných okolností na mieste činu, je dnes tiež vo väzbe.

Policajní operatívci by pri troche šťastia mohli aspoň od jedného z väzobne stíhaných expolicajtov vyťažiť cenné informácie. V roku 2018 bolo zrejmé, že bödörovci vo vedení NAKA kryjú Kočnera. Cez Bödöra ho údajne informovali o smerovaní vyšetrovania. No zároveň mohol byť Kočner aj celkom slušne rozpracovaný a monitorovaný – pre prípad, že by robil Bödörovi problémy.

Pravdepodobnosť, že by prehovorili Bödör či Gašpar, je malá. No pri takom Hraškovi, ktorý len vykonával zadania dvojice Kočner – Bödör, by to platiť nemuselo.

Ďalšou zmenou v neprospech Kočnera sú problémy jeho dlhoročného „bankára“ Haščáka. Bol väzobne stíhaný. Dnes je stíhaný na slobode a pravdepodobne sledovaný. Jeho Penta sa pozvoľna rozpadáva (odišiel Maták, odchádza Oravkin, Haščák presúva svoj majetok na rodinu...). A tým sa rozpadávajú aj jeho možnosti účinne zasahovať v prospech Kočnera.

A nakoniec, plány nevyšli ani najstaršiemu zo spojencov Kočnera – Ivanovi Lexovi (Kočnerov advokát Para bol roky Lexov právnik; Kočner údajne v minulosti spolupracoval s Lexovou SIS).

Lexa sa chcel v roku 2020 cez Harabina presadiť v politike. Nevyšlo. Naopak, namiesto ofenzívy ho čaká obrana – pri vyšetrovaní jeho starých káuz, na ktoré už neplatia amnestie.

Slovom, starí spojenci a vplyvní ochrancovia Kočnera, ktorí môžu mať záujem na jeho mlčaní, buď sedia (a dostávajú ponuky vyšetrovateľov na spoluprácu). Alebo majú vážne problémy sami so sebou a udržaním zvyškov majetku. Ich možnosti zariaďovať pomoc pre Kočnera – ktorý vie veľa o ich starých tajomstvách – sú dnes veľmi úzke.

Tieto okolnosti by mohli viesť k tomu, že senát Špecializovaného trestného súdu by sa predsa len na druhý pokus mohol dopracovať k menej krivému posúdeniu viny Aleny Zsuzsovej (a možno aj Kočnera, ak uvidíme nové dôkazy).

Diplomaticky povedané: pomery síl v senáte sa po roku nemenia.

No menia sa pomery síl v jeho pozadí.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame