Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tac Politika
05. novembec 2018

Spojenci Západu vyvolávajú v Jemene genocídu hladomorom

Hladomor je presne to, o čo sa snažia Saudská Arábia a jej spojenci, medzi ktorých doteraz patrili aj Spojené štáty. Je to ich vojenská taktika na ovládnutie Jemenu.
Spojenci Západu vyvolávajú v Jemene genocídu hladomorom

Smútočný obrad za jemenské obete náletov koalície vedenej Saudskou Arábiou, snímka z 13. augusta 2018. Foto: TASR/AP

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom na slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu.

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja


V tlačovej správe z 30. októbra, ktorú vydalo Ministerstvo zahraničných vecí USA, vyzvala Trumpova vláda „všetky strany, aby podporili osobitného vyslanca OSN Martina Griffithsa pri hľadaní mierového riešenia konfliktu v Jemene“. Hoci minister zahraničných vecí Mike Pompeo aj minister obrany James Mattis vojnu v Jemene dlho obhajovali, dnes požadujú, aby sa boje do 30 dní skončili.

Takéto výzvy sú však bezcenné, ak sa súčasne nevyvinie reálny tlak na Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty. Tie sú totiž pripravené spustiť ďalšiu ofenzívu na jemenský prístav Hodejda.

Prvá ofenzíva nazvaná „Operácia zlaté víťazstvo“ sa začala pred piatimi mesiacmi a mala byť rýchlym úderom, ktorý by vyhnal husijských rebelov a ich spojenecké sily. Rýchlym však určite nebol. Husijovia spustili postupné a väčšinou úspešné protiútoky.

Tragickým dôsledkom hroznej vojny v Jemene je hladomor, ktorému čelia milióny jeho obyvateľov. Je to zrejme presne to, o čo sa snažia Saudská Arábia a jej spojenci. Zdieľať

Medzitým sa ukázalo, že tragickým dôsledkom tejto hroznej vojny je hladomor, ktorému čelia milióny Jemenčanov, vďaka čomu sa stala najväčšou humanitárnou krízou na svete. Je to zrejme presne to, o čo sa snažia Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a ich podporovatelia – medzi ktorých doteraz patrili aj Spojené štáty.

Nekompetentné saudské ozbrojené sily, od žoldnierov závislí emirátski spojenci a ich zástupcovia v konflikte nedokážu Husijov poraziť. Plánom je preto ich vyhladovanie. Zabratie prístavu Hodejda, cez ktorý sa do Jemenu dováža až 70 percent potravín, je v tejto stratégii kľúčové. Ak by Saudmi vedená koalícia Hodejdu ovládla (čo je stále otázne), odrezala by prúd potravín a zásob do Husijmi kontrolovanej severnej vysočiny, v ktorej žije väčšina jemenského obyvateľstva. Koalícia dúfa, že tam potom dôjde k povstaniu proti Husijom.

Prvá etapa tejto stratégie, ktorá je modernou variáciou vojenského obliehania, sa už uskutočnila. Saudské stíhačky (závislé od podporného tankovania počas letu zo strany USA) viac ako tri roky bombardujú jemenské kedysi produktívne farmy a vodné studne. Zo strany koalície to sprevádzajú pokračujúce útoky na pohrebné siene, nemocnice, továrne, školské autobusy a najnovšie aj zariadenia na balenie zeleniny, kde bolo zabitých ďalších 21 civilistov.

Odhaduje sa, že Saudi okrem značného politického kapitálu míňajú na vojnu v Jemene 6 miliárd dolárov mesačne. V tejto márnej vojne proti rozhodnému a schopnému súperovi sú zjavne rozhodnutí pokračovať. Prečo? Pretože Husijovia sú údajne napojení na Irán (a sú vraj jeho zástupcami v tomto konflikte), ktorý je najväčším regionálnym súperom Saudskej Arábie.

Vplyv Iránu na izolovaných Husijov sa preceňuje. Husijovia sa zaujímajú iba o Jemen a nijako sa neusilujú o rozšírenie moci za hranice svojej krajiny. Zdieľať

Irán Husijov podporuje technickým poradenstvom, niekoľkými zbraňami a finančnými prostriedkami. Jeho vplyv na veľmi izolovaných Husijov sa však preceňuje. Husijovia sa zaujímajú iba o Jemen a nijako sa neusilujú o rozšírenie moci za hranice svojej krajiny. Často sa tvrdí, že Irán vyslal poradcov, aby Husijov trénovali a bojovali v ich radoch. Doteraz však neboli v Jemene zajatí žiadni členovia Islamských revolučných gárd (IRGC) či tajných služieb. Nedosiahlo sa to napriek tomu, že Saudi a Emiráty by za takýchto operatívcov zaplatili milióny, len aby ich mohli ukázať pred kamerami a potvrdiť nimi svoje tvrdenia.

Saudi a Emiráty sú v Jemene v skutočnosti kvôli jeho zdrojom a strategickej pozícii prielivu Báb el-Mandeb. Obe krajiny sa (väčšinou neúspešne) usilujú o istý druh neokoloniálnej politiky. Pokúšajú sa rozkúskovať Jemen na časti, v ktorých by mohli vládnuť prostredníctvom poddajných zástupcov.

V jemenskej provincii al-Mahrah, ktorá hraničí s Ománom, sa Saudi pokúšajú postaviť dlho túžený plynovod, ktorý by im umožnil obísť Hormuzský prieliv. Obyvatelia doteraz stavbu plynovodu blokovali a tým znemožnili aj následnú prítomnosť saudských vojenských základní. Pozdĺž koalíciou „kontrolovaným“ južným Jemenom jeho obyvatelia protestujú proti úsiliu Saudov a Emirátov o obsadenie krajiny a zabavenie jej majetku. Je veľmi pravdepodobné, že uspejú. Ako mi povedal jeden bývalý vedúci poradca Západu pre krajiny Perzského zálivu, „Jemen je jedným z najhorších miest na pokúšanie sa o zavedenie neokoloniálnej zahraničnej politiky“. Krajina má niekoľkotisícročnú skúsenosť z marenia plánov okupantov.

Inzercia

Je ironické, že za zlomok nákladov na vedenie vojny mohli Saudi podplatiť väčšinu vedúcich husijských predstaviteľov a na nich napojených kmeňových vodcov. Na oplátku mohli získať garancie brániace iránskemu vplyvu. Predtým než došlo k vzostupu vplyvu saudskoarabského mladého a neschopného princa Mohameda bin Salmana, chrbtovou kosťou saudskoarabskej politiky v Jemene bol patronát.

Je ironické, že za zlomok nákladov na vedenie vojny mohli Saudi podplatiť väčšinu vedúcich husijských predstaviteľov a na nich napojených kmeňových vodcov. Na oplátku mohli získať garancie brániace iránskemu vplyvu. Zdieľať

Dr. Marieke Brandtová je jedna z popredných západných odborníkov na Husijov, ktorá strávila roky vykonávaním terénneho výskumu v Jemene. Povedala mi:

V hornatom Jemene existuje len jeden nástroj moci, a tým je patronát. Imámovia a Osmani, neskôr Jemenská republika využívali na vládu v kmeňovom Jemene patronát. Saudská Arábia – pred súčasnou politikou Mohameda bin Salmana, ktorý sa zameriava na vojenské riešenia – bola osvedčeným odborníkom na politiku patronátu, ktorou uskutočňovala svoj vplyv z hlavného mesta na najodľahlejšie periférie Jemenu.

Namiesto toho, aby Saudská Arábia pokračovala v lacnej, efektívnej a pre všetkých zúčastnených málo rizikovej politike, rozhodla sa bojovať v dlhotrvajúcej vojne, ktorú nemôže vyhrať. Konečným výsledkom vojny budú roky alebo možno desaťročia nestabilného Jemenu a pokračujúce investície v miliardách dolárov do nespoľahlivých zástupných vojenských síl. Najväčší prospech z vojny bude mať Irán – podobne ako to bolo v prípade vojny v Iraku, ktorú viedli USA. Na minimálnu, ale zmysluplnú podporu pre Husijov vynakladá Irán veľmi málo. Husijovia boli partizánskymi bojovníkmi svetovej triedy dlho pred začiatkom tejto vojny a bojovať sú schopní roky.

Keď som sa Brandtovej pýtal, či kmeňovým alianciám, na ktoré sa Husijovia spoliehajú, nehrozí odhalenie, odpovedala: „Nie, nemyslím si to. Mali by ste pochopiť, že kmeňové zvyky a tradície neumožňujú akceptovať vojenské dobytie a okupáciu ich území. Kmeňové územia sú najposvätnejšie. Kvôli nedotknuteľnosti svojich území sa budú kmene brániť až do smrti a akékoľvek narušenie svojej oblasti vonkajšími silami či len cudzincami ich odpor len posilní.“

Aliancie Husijov s rôznymi kmeňmi, ako aj s časťami toho, čo kedysi bývalo jemenskou armádou, zostávajú až dodnes neporušené. V mnohých ohľadoch je to práve táto vojna, prítomnosť zahraničných síl a hrozba ovládnutia z ich strany alebo zo strany ich zástupcov, čo dala Husijom takú legitimitu, akú majú. V mnohých častiach hornatého Jemenu sú Husijovia totiž veľmi neobľúbení. Ako ich moc rástla, začali druhých utláčať, stali sa skorumpovanými a autoritatívnymi.

Husijovia sú pripravení rokovať o mieri. No pokiaľ bude saudská koalícia odmietať skutočné rokovania a trvať na svojich maximálnych požiadavkách odtrhnutých od reality, dovtedy sa mier nedohodne. Zdieľať

Husijov podobne ako ich rivalov obviňujú, že medzi nimi miznú disidenti a že zabíjajú bez súdov. No napriek ich rastúcej nepopularite sa obyvateľstvo hrozí chaosu, ktorý by nastal, ak by krajinu ovládla zahraničná koalícia. Oblasti v južnom Jemene, ktoré koalícia podľa svojich vyjadrení kontroluje, sú vystavené dennodennému násiliu. Ak sú správy o vražedných tímoch podporovaných Spojenými arabskými emirátmi pravdivé, samotná koalícia väčšinu krviprelievania schvaľuje a financuje.

Saudská Arábia a jej podporovatelia by mohli pokračovať v zmysluplných rokovaniach, ktoré by poskytli záruky týkajúce sa iránskeho vplyvu. Brandtová hovorí:

... všetky signály zo Sanaa naznačujú, že vedenie Husijov má záujem rokovať o mieri. Husijovia sú pripravení poskytnúť garancie týkajúce sa hraníc a politickej spoluúčasti ďalších skupín, dokonca aj tzv. „iránskeho vplyvu“, čokoľvek by to malo znamenať. Husijovia však požadujú rovnaké garancie a ústupky od partnerov na rokovaniach. Pokiaľ budú títo partneri odmietať skutočné rokovania a trvať na svojich nerealistických maximálnych požiadavkách odtrhnutých od reality, dovtedy sa mier nedohodne.

Princ Mohamed bin Salman je odhodlaný viesť vojnu, ktorá môže spôsobiť smrť miliónov ľudí vyhladovaním. A to je pravdepodobne aj jej cieľom. Brandtová vysvetľuje: „Jedinou možnosťou vojenského dobytia hornatého Jemenu je vyhladovať ho počas nasledujúcich rokov. Je to typická obliehacia taktika, ktorá sa v tomto prípade uplatňuje na celé obyvateľstvo. Husijovia a ich lokálni spojenci sa pripravujú na veľmi ťažké časy, ktoré majú prísť.“

Copyright: The American Conservative, pôvodný text: A Yemen Ceasefire? Believe It When You See It. Uverejnené so súhlasom redakcie, preložil L. Obšitník.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame