Bol som za slávnym homofóbom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Bol som za slávnym homofóbom

Pastor Åke Green (vľavo) prichádza na Najvyšší súd v Štokholme 9. novembra 2005, foto TASR/AP

Åke Green bol nejaké obdobie hviezdou, predo­všet­kým v kresťanských kruhoch USA. Po roku 2008 sa jeho stopa stratila.

Hoci neviem, či ešte žije, chcem porozprávať o Åkem Greenovi. Tento pastor letničného hnutia, ktorý by teraz mal mať 77 rokov, testoval v júli 2003 nový švédsky zákon proti takzvanej nenávistnej reči (hate speech). Kázal na ostrove Öland proti praktizo­­vanej homosexualite, ktorú označil za „hlboký rakovinový nádor v spoločnosti“. Sám sa postaral o to, aby si novinári jeho kázeň všimli.

Okresný súd ho odsúdil v roku 2004 na mesiac väzenia. Odvolací súd Göta ho oslobodil, generálny prokurátor sa odvolal, nakoniec rozhodoval Najvyšší súd. Green bol síce podľa švédskeho práva vinný, no pretože Európsky dohovor o ľudských právach stál nad švédskym právom a chránil Greenovu slobodu názoru a náboženstva, jeho odsúdenie by sotva obstálo pred Európskym súdnym dvorom. A tak ho švédsky Najvyšší súd radšej oslobodil.

Kázeň z roku 2003

Åke Green bol nejaké obdobie hviezdou, predo­všet­kým v kresťanských kruhoch USA. Po roku 2008 sa jeho stopa stratila. Kládol som si otázku, čo za život môže mať takýto muž v azda najpokrokovejšej spoločnosti Európy. Minulú zimu som šiel po ňom pátrať. Vďaka legendárnej švédskej trans­parent­­nosti som na internete našiel na jeho meno napí­saný vidiecky dom v dedine Berga s 1093 štvorcovými met­rami pozemku, no udané telefónne číslo bolo mŕtve. Jeho letničná cirkev nereagovala na moje otázky ani lu­te­ráns­ka švédska štátna cirkev v obci Berga.

Vyštartoval som naverímboha, tri a pol hodiny od Štok­holmu na juh. Po Linköpingu idylka priateľsky natretých drevených domov, všetky s výhľadom na jazero, Švédsko má dvakrát viac jazier než Fínsko.

Vo vlaku som čítal Greenovu veľmi dlhú kázeň z roku 2003. Boli v nej zozbierané zhruba všetky biblické pasáže, ktoré odsudzujú sex medzi osobami rovnakého pohlavia. Väčšina citátov pochádzala zo Starého zákona. Green zdô­raz­ňoval, že Sodoma sa spomína v Biblii tridsaťkrát. Cito­val niečo z apoštola Pavla, napríklad Rimanom 1,26-27: „Preto ich Boh vydal napospas hanebným vášňam. Lebo ich ženy zamenili prirodzený styk za protiprirodzený. Podobne aj muži zanechali prirodzený styk so ženou a rozpálili sa rozkošníckou vášňou jeden voči druhému; muži s mužmi páchali hanebnosti a sami na sebe si odniesli zaslúženú odplatu za svoje poblúdenie.“

V hľadaní u samotného Krista bol menej úspešný. Relatívne najjednoznačnejšou pasážou bol Matúš 11,23-24: „A ty, Kafarnaum, vari sa budeš vyvyšovať až do neba? Až do pekla zostúpiš! Veď keby sa v Sodome boli stali divy, aké sa stali v tebe, bola by pretrvala až dodnes. Hovorím vám však, že v deň súdu bude ľahšie sodomskej krajine ako tebe.“

Åke Green síce nevyzýval vo svojej kázni k násiliu voči homosexuálom ani na nikoho menovite neútočil, no táto kázeň bola bez akejkoľvek pochybnosti homofóbna. Green dokonca tvrdil, že homosexuáli si svoju orien­tá­ciu vyberajú, a ohlasoval, že takíto ľudia „budú znásilňovať zvie­ra­tá“. Åke Green povedal: „Tí, ktorí žijú týmto spôsobom, nie sú božími deťmi.”

Bolo nedeľné popoludnie, keď som dorazil do Bergy. Bola to veľká, čistučká a jednoduchá dedina, na okraji s jednou ulicou pre chudobných a pre iných. Na jednom dome sa odlupovala omietka, pred ním stálo zhrdzavené auto krížom v trávniku. Dole pri dedinskom tajchu za­ras­tenom bu­rinou ležal biely vidiecky dom Åkeho Greena. Sedem­ra­menný svietnik stál v okne vedľa vchodových dverí, bol vypnutý. Viackrát som zvonil. Dlho sa nič nedialo. Potom tam stál predo mnou. Obor vystretý ako svieca, biele vlasy, tučné okuliare, hlboký bas. Nevedel žiaden cudzí jazyk, ani jediný, a zabuchol mi dvere pred nosom.

V dome pastora

To bolo všetko. Drahá cesta pre nič. Bolo 15.00, už sa šerilo. Poľských, kenských, vietnamských susedov nebolo vidieť, okrem jednej zanedbanej stareny z malého činžiaka oproti, ktorá hovorila len po švédsky. Zachránil ma sýrsky sused, utečenec a otec deviatich detí, ktorý sem prišiel v roku 2015. Privolal 81-ročného Everta. Evert lakoval nákla­diaky v závode Scania a hovoril lámavou angličtinou. Keď veselý senior pripochodoval so mnou „na tlmočenie“, prísny pastor nás pustil dnu.

Na prízemí som videl rozložené tri masívne jedálenské stoly, okolo stoličky s vysokými a tvrdými opierkami. Nebola tu nijaká pohovka, nijaké kreslo, nič pohodlné. Sedem visiacich tanierov, ktoré sa dali sotva nazvať kresťanským umením, na stenách malé krajinky bez života. Žiadne vášne. Åkeho Greena muselo zvlášť bolieť, že v roku 2008 ho vyhodili z abstinenčného hnutia IOGT-NTO, pretože jeho postoj k homosexualite bol nezlučiteľný so štatútmi tohto združenia.

Spýtal som sa ho, či ešte uvažuje tak, ako vo svojej slávnej kázni. Pozerajúc uprene priamo odpovedal: „Áno, áno, áno.“ Povedal, že je „veľmi zlé“, že medzičasom aj štátna cirkev zavied­la homosexuálne manželstvá. „Muž, žena, transvestiti, oni robia všetko.“ Åke Green v roku 2003 prorokoval, že legalizácia vzťahov rovnakého pohlavia vyvolá „neprekonateľné katastrofy“ ako AIDS, a varoval pred zemetrasením alebo monzúnovým dažďom s tisíc­kami mŕtvych. „Môžete mi uviesť nejakú katastrofu, ktorá odvtedy nastala?“ – „Je toho viac a viac.“ Viac to neupresnil.

V Etiópii mal seminár pre 125 seminaristov, „v Etiópii kňazi nechcú ani len hovoriť o tejto téme. Hovoria, že je to nesprávne“. Åke Green ešte podnikol v tomto roku trikrát malé kazateľské turné po Nórsku. Vo Švédsku kázal už len raz mesačne, v inej dedine. Spýtal som sa ho: „Cítite sa vo Švédsku cudzo?“ Odpovedal pevným hlasom: „Nie.“ Aby som mu položil písomné otázky, napísal mi svoju emailovú adresu. Keď som mu prednedávnom písal, aj jeho emailová adresa bola mŕtva.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo