Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
26. september 2018

Film, ktorý zjednocuje na téme, ktorá rozdeľuje

Dokument Niečo naviac nie je len príbehom jednej rodiny. Je odpoveďou na otázku, či deti s Downovým syndrómom majú dostať šancu žiť.
Film, ktorý zjednocuje na téme, ktorá rozdeľuje

Foto: Facebook

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom v slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu. 

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú.  Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja

O tomto filme neviem písať neosobne. Už vopred sa priznávam k istej zaujatosti, keďže hlavnú hrdinku, pätnásťročnú Dorotku, tínedžerku s Downovým syndrómom, osobne poznám a jej rodičia sú našimi rodinnými známymi.

Počas premiéry filmu Niečo naviac, ktorého autormi sú Pavol Kadlečík a Martin Šenc, som sa preto nemohla pozerať na film ako nezaujatá novinárka, spolu s ostatnými divákmi, rôznymi väzbami prepojenými s rodinou Vlčkovcov, sme sa tešili z úspechu. Ich dcére Dorotke sa pred našimi očami plnil sen stať sa herečkou.

Nebolo jasné, čo od filmu čakať, či naivný príbeh jednej statočnej rodiny, alebo agitačnú snímku na život detí s Downovým syndrómom. Po premiére filmu bolo jasné, že to nebude ani jedno, ani druhé.

Ide v prvom rade o hlboko ľudský príbeh, kde jedna mama a jeden otec povedali áno tomu, čo im život priniesol. Zdieľať

Sála klubového kina Lumiére bola plná ľudí z rôznych prostredí, od lekárov, umelcov, novinárov, sociálnych pracovníkov, sponzorov filmu, politikov po deti i dospelých s Downovým syndrómom. V tento zvláštny večer vznikla v tom kine komunita spojená úprimnou priazňou k hlavnej hrdinke filmu a k jej rodine.

Po premietaní neutíchajúce standing ovation, dojatie na nejednej tvári. Krásne upravená Dorotka sa na konci s kyticou kvetov klania a striedavo sa túli raz k mame, potom k otcovi. Príval pozitívnej energie, ktorá potvrdzuje pocit, že takto by to malo byť.

Vo filme Niečo naviac sa striedajú vtipné scény zo života Dorotky, ktorá si prechádza pubertou, tak ako každé iné dieťa, s vážnymi výpoveďami rodičov o jej narodení, o vyrovnávaní sa s jej diagnózou až po jej úplné prijatie. Úprimné slová bez pretvárky, bez odkazov na náboženstvo.

Až na jednu vetu, keď mama Dorotky povie, že jej dcéra je pre nich Božím darom. Ide v prvom rade o hlboko ľudský príbeh, kde jedna mama a jeden otec povedali áno tomu, čo im život priniesol, ich piate dieťa s diagnózou Downov syndróm.

No nejde o agitačný pro life film, je to skôr oslava života bez ohľadu na to, s akou diagnózou sa človek borí. Zdieľať

Po pozretí filmu je až samozrejmé, že z ľudí padnú aj posledné pochybnosti, že by tu ešte prichádzala do úvahy nejaká iná voľba.

Inzercia

Ide svojím spôsobom o ľahký film, nie o ťaživý dokument o vážnych etických dilemách. Gradovanie deja a debaty za rodinným stolom u Vlčkovcov sú odpoveďou na mnohé vnútorné otázniky.

Autori filmu však išli aj do scén, ktoré naznačujú voľbu rodičov, či si takéto dieťa nechať alebo nie. Mama Dorotky Viera Vlčková ide prednášať na hodinu etiky na Lekársku fakultu medikom o tom, aké to je pre matku prijať a vychovávať dieťa s Downovým syndrómom. Silná scéna, kde sa skeptickí budúci lekári dozvedajú, že takáto rodina môže byť spokojná, dokonca šťastná.

Film ukazuje, aké podstatné je pre rodiny v podobnej situácii mať okolo seba sieť podpory zo strany lekárov, sociálnych pracovníkov, učiteľov a kamarátov. Zdieľať

A vyjadrenie jednej z medičiek, že až cez príbeh Vlčkovcov pochopila, že sa to dá aj inak, keďže ich na fakulte učia len jedinú možnosť, a tou je ponúknuť žene potrat.

No nejde o agitačný pro life film, je to skôr oslava života bez ohľadu na to, s akou diagnózou sa človek borí. Štáb Dorotku natáčal v rozmedzí štyroch rokov, sprevádzali ju na chalupu rodičov, k lekárke, do inkluzívneho divadla Dúhadlo, do školy, sledovali ju pri hre, v komunikácii so súrodencami. Spoznali sme komunitu ľudí, ktorá je so životom tejto rodiny každodenne prepojená, a ako diváci sme sa stali jej súčasťou.

Film ukazuje, aké podstatné je pre rodiny v podobnej situácii mať okolo seba sieť podpory zo strany lekárov, sociálnych pracovníkov, učiteľov a kamarátov. Ak toto funguje, otázka voľby už prestáva byť témou.

Rodina Vlčkovcov na premiére filmu Niečo naviac. Foto: Facebook

Neosobne ani neviem písať, lebo to, ako táto rodina na plátne pôsobí, tak aj reálne vplýva na svoje okolie. Manželov Vlčkovcov poznáme ako vzácnych ľudí, ktorí sú schopní na seba s prajnosťou a optimizmom naviazať ľudí z rôznych prostredí a prepájať ich s veľkou prirodzenosťou. Nemáte veľa ľudí, pri ktorých viete, že sa nemusíte na nič hrať a dávať si pozor na jazyk. Pocit slobody, ktorú pri nich zakúšate, vytvára pocit priateľstva a rodiny. Vytvárajú ho aj oni tým, ako otvorene dokážu hovoriť o sebe a svojich životoch.

Po jeho pozretí máte pocit, že slovo normálny je veľmi relatívny pojem a že len život prežitý pre iných dáva ten pravý zmysel. Zdieľať

Režisér filmu Pavol Kadlečík v rozhovore pre Postoj povedal, že cieľom filmu bolo vyrušiť divákov zo sebastrednosti: „V dnešnej dobe sme všetci prehnane zameraní na seba, sme veľkí sebci. Tento príbeh nás môže z tohto spôsobu života príjemne vyrušiť. Dúfam, že film posunie ľudí preč z ich sebastrednosti, aby vedeli obetovať svoje záujmy pre niekoho iného. A to už je jedno, v akej oblasti.“

A v tomto rozmere film Niečo naviac zjednocuje, po jeho pozretí máte pocit, že slovo normálny je veľmi relatívny pojem a že len život prežitý pre iných dáva ten pravý zmysel.

A taktiež možno pochopiť, že rozumná inklúzia má význam až vtedy, keď tu budú rodiny, ktoré prijímajú to, čo im život prináša, a že to, čo sa nám sprvoti zdá ako rodinná tragédia, môže byť napokon súčasťou zmyslu nášho bytia.

Termíny kinopremietaní filmu

Inzercia

Inzercia

Odporúčame